2014-10-17

#765: Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný - 60 %

Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný (Daredevil: Guardian Devil)
Vydalo Hachette Fascicoli (české stránky italské společnosti nehledejte, zatím nejsou) v pevné vazbě v roce 2014 jako čtyřicátou sedmou knihu ze série "Ultimátní komiksový komplet", v konečném pořadí knih "Daredevil: Ďábel strážný" ponese č. 20. Původně vyšlo jako čísla 1 až 8 druhé řady série "Daredevil" v nakladatelství Marvel. Mezinárodní společnost Hachette poprvé komiks vydala ve Velké Británii v říjnu 2013. České vydání se prodává v plné ceně za 219 Kč na stáncích. Starší čísla si můžete objednat na emailové adrese marvel@czpress.cz.

Scénář: Kevin Smith
Kresba: Joe Quesada

Kevin Smith! Konečně! To byla slova, která mě napadla, když jsem v ruce držel tuto již 47. knihu v rámci "Ultimátního komiksového kompletu". Dlouho jsem se těšil na to, až si budu moct přečíst něco od Kevina Smithe v češtině. Už jsem v minulosti četl v angličtině sérii "The Bionic Man", ale nebylo to něco, co by mě nějak výrazněji oslovilo. Tak jsem byl zvědavý - když o něm Crwáci pořád tak básnili, jak je jiný než ten filmový Kevin Smith - jak se to má ve skutečnosti. Kniha "Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný" mi čekání splnila poměrně dostatečně. Jedná se o sbírku, která spojuje do jedné knihy prvních osm sešitů druhého runu série "Daredevil". Je to docela obsáhlá sbírka, nemluvě o tom, že Kevin Smith je z těch scénáristů, kteří jsou hodně ukecaní, což stránky zaplňuje ještě o něco více.
Alternativní obálka

V první řadě bych mohl říct, že nejsem člověk, který by byl jakkoli věřící - myslím z hlediska náboženského - a tak nemám příliš rád příběhy, kde se víra řeší v tom směru, že vlastně věřit je dobré, věřit je správné, stejně jako se někdy obrátit k bohu a myslet si, že on něco změní. Překvapivě tahle skutečnost nijak zásadně nevadila, i když Kevin Smith se hodně obrátil na Daredevilovo katolictví a na jeho náboženské cítění. Zápletka se však točí kolem toho, že se Daredevil dostane do kontaktu s dítětem, které je potenciálním antikristem. Tahle skutečnost se výrazně promítne do jeho života a zase jednou se stává to, že nic, co v jeho životě fungovalo, nezůstává stabilní, všechno se bortí a nakonec je velká pravděpodobnost, že se zbortí i sám Daredevil.

Matt Murdock se musí vyrovnat s tím, že jeho životní láska Karen Page zase odjela, tentokrát nikoli proto, aby skončila jako prostitutka a fetka, ale aby pokračovala ve své hvězdné rozhlasové kariéře na druhém pobřeží Spojených států amerických. Velkou výhodou superhrdinů je skutečnost, že většinou nemají moc času na to, aby se babrali ve svém soukromém životě, protože se objeví nějaký cvok nebo nějaký problém, který musí řešit, většinou proto, aby zachránili desítky, stovky, tisíce nebo rovnou milióny lidí. Kevin Smith přichází se zmiňovaný antikristem a apeluje na Mattovu víru v boha a v sebe a nakonec i v ostatní lidi. Víra je zde sice akcentována, ale Smithovi se daří to akcentování držet v takových limitech, abyste to zvládli, i když máte k náboženství stejné postoje jako já. Myslím si však, že katolicky vychovaní lidé knihu ocení ještě o něco více a Daredevilův příběh pro ně může být ještě silnější.
Obálka druhého čísla

Líbí se mi, jak Kevin Smith postupně rozvíjí scénář, jak zápletka nabírá na obrátkách a graduje. V tomhle je dobrý. Prvky, které přidává, jsou konzistentní a drží pohromadě. Jenže pak přijde rozuzlení a vy máte pocit, že vás Smith kopnul do zadku. Nebo mezi nohy. Říkáte si, jestli je tohle nějaká sranda a jestli náhodou nebude ještě druhé rozuzlení, které by nebylo takové... Tak hloupé, nudné, nezajímavé. Ano, Kevin Smith vzdal holt jednomu z klasických záporáků a vystavěl mu pořádný pomník, ale to nebylo možné přijít s trochu lepším zvratem? Nevím, jak vy, ale já jsem z toho byl hodně zklamaný. Celý příběh dostává nový smysl, ale vůbec to není smysl lepší, než jaký se do té doby nabízel. Co se ale Kevinovi nemůže vzít, to je skutečnost, že dokázal s Daredevilovým světem udělat několik trvalých obrátek, nemluvě pak o tom, že některé scény jsou na mainstream docela drsné, i když nikoli tak vizuálně. Jejich drsnost si snadno domyslíte.
Kevin Smith

Osobně si myslím, že kresba je něco, co snižuje dojem z tohoto komiksu. Joe Quesada určitě nebude špatný kreslíř, stejně jako Jimmy Palmiotti není špatný inker - osobně toho chlapíka mám moc rád - ale dost často se mi stávalo, že mi kresba přišla podivně karikovaná, což se do vyznění některých pasáží prostě nehodilo. Hlavně některé záběry na obličeje, na to, jak se postavy tváří, prostě neseděly tomu, jak by se tvářit měly. U Daredevila to bylo až příliš časté. Asi by se mi více zamlouvala "dospělejší" - ve smyslu vážnější - kresba, která by tak více souzněla s celkovým pojetím a výsledkem příběhu, který rozhodně má momenty, na kterých nic zábavného není a jde čistě o negativní emoce. Ale jak už to tak bývá v případě, kdy do dění zasahuje víra, ono se všechno vždycky v dobré obrátí. Nějakým způsobem určitě.
Joe Quesada

Kniha "Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný" pro mě není přímo zklamání. Já jsem byl spíše zvědavý na to, jak se Kevin Smith projevuje v komiksovém médiu. Je jiný než ve svých filmech, ale rozhodně to není naprosto špatné. Má dobré prvky, je zábavný, je drsný, jen jako celek zrovna tenhle komiks vyznívá podivně. Kevin Smith akceptoval svět Marvelu a vytvořil si vlastní pravidlo, které je neskutečně zdlouhavě vysvětlováno ve chvíli, kdy je Daredevilovi i čtenáři sdělováno to, proč se všechno zlé vlastně stalo. Na mainstream je to pořád nadprůměr, jsou tam místy až moc dobré pasáže, ale celkově to vyznívá až příliš vykonstruovaně, než aby to bylo tak dobré, jak to na začátku vypadá a jak se o tom mluví.

Na blogu najdete také recenzi na knihy:
"Ultimátní komiksový komplet 1: Iron Man - Démon v lahvi"
"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix"
"Ultimátní komiksový komplet 3: Thor - Poslední Viking"
"Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine"
"Ultimátní komiksový komplet 5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 6: Tajné války superhrdinů Marvelu část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání"
"Ultimátní komiksový komplet 8: The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov"
"Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma"
"Ultimátní komiksový komplet 10: Wolverine - Projekt X"
"Ultimátní komiksový komplet 11: The Incredible Hulk - Tiché výkřiky"
"Ultimátní komiksový komplet 12: Zázraky"
"Ultimátní komiksový komplet 13: The Mighty Thor - Hledání bohů"
"Ultimátní komiksový komplet 14: Captain America - Nový úděl"
"Ultimátní komiksový komplet 15: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk"
"Ultimátní komiksový komplet 17: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida"
"Ultimátní komiksový komplet 19: New X-Men - Impérium"
"Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat"
"Ultimátní komiksový komplet 22: Spider-Man - Smutek"
"Ultimátní komiksový komplet 23: Wolverine - Zrození"
"Ultimátní komiksový komplet 25: Fantastic Four - Nemyslitelné"
"Ultimátní komiksový komplet 26: Fantastic Four - Rozhodná akce"
"Ultimátní komiksový komplet 27: 1602"
"Ultimátní komiksový komplet 28: Avengers - Na ostří nože"
"Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka"
"Ultimátní komiksový komplet 30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená"
"Ultimátní komiksový komplet 31: New Avengers - Útěk"
"Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M"
"Ultimátní komiksový komplet 33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost"
"Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
"Ultimátní komiksový komplet 36: Astonishing X-Men - Nadaní"
"Ultimátní komiksový komplet 37: Ultimates - Národní bezpečnost"
"Ultimátní komiksový komplet 40: Astonishing X-Men - Boj"
"Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu"
"Ultimátní komiksový komplet 42: Občanská válka"
"Ultimátní komiksový komplet 43: Iron Man: Extremis"
"Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 48: Captain America - Vyvolení"
"Ultimátní komiksový komplet 49: The Incresible Hulk - Hulkova planeta část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 50: The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození"
"Ultimátní komiksový komplet 53: Padlý syn - Smrt Captaina Ameriky"
"Ultimátní komiksový komplet 58: The Invincible Iron Man - Pět nočních můr"

Žádné komentáře:

Okomentovat