2014-04-24

#598: Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M - 70 %

Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M (House of M)
Vydalo Hachette Fascicoli (české stránky italské společnosti nehledejte, zatím nejsou) v pevné vazbě v roce 2014 jako třicátou pátou knihu ze série "Ultimátní komiksový komplet", v konečném pořadí knih "Klan M" ponese č. 32. Původně vyšlo jako čísla 1 až 8 minisérie "House of M" nakladatelství Marvel. Mezinárodní společnost Hachette poprvé komiks vydala ve Velké Británii v dubnu 2013. České vydání se prodává v plné ceně za 199 Kč na stáncích. Starší čísla si můžete objednat na emailové adrese marvel@czpress.cz.

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Olivier Coipel

Na příběh "Klan M" jsem byl docela natěšený, tak nějak jsem očekával, že to bude skutečně příběh jedinečný, naprosto zásadní. Jenže po přečtení v sobě nemůžu utlumit určitou pachuť z toho, že nechápu obecné nadšení, které je kolem tohoto příběhu. Tím rozhodně neříkám, že se jedná o příběh špatný, ale spíš jsem čekal něco opravdu zásadního. On je možná problém i v tom, že se jedná o event, jenž měl důsledky pro další příběhy a jednotlivé série, a tak nemůžeme plně docenit to, jaký měl vliv na celý Marvel Universe, i když je jasné, že ten vliv musel být velký. Nic to nemění na tom, že "Klan M" sám o sobě až tak skvělým (tady s hodnocení okolo 100 %) příběhem není.

Když chcete "Klan M" číst, je přece jen vhodné mít už něco načteného. Odkazuje se zde na události, které se staly v minulosti. Nejlepší je si přečíst "Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad", který celkem logicky také napsal Brian Michael Bendis a v podstatě si tak sám rozehrál hru, kterou mohl dokončit právě v "Klanu M". Zásadní události "Avengers: Rozpad" tkvěly v tom, že Wanda Maximoff alias Scarlet Witch nadělala nejen Avengerům pořádné problémy, ale její řádění ještě není pasé, protože se jí nepodařilo zpacifikovat způsobem, který by byl trvalý. Stále je zde hrozba toho, že by mohla zničit nejen své přátele, ale možná i celý svět. X-Meni, Avengers, ale i její otec Magneto a bratr Pietro alias Quicksilver se snaží přijít na řešení, které by zajistilo dobro lidstva.

Zdá se, že jediným možným řešením je smrt, která zrovna není tradičním postupem, jenž X-Meni nebo Avengers volí. V případě Magneta to až takový problém není, ale přece jen, je to jeho dcera. Co tedy udělat? A najednou se řešení jakoby najde samo. Svět se změnil a každý žije trochu jiný život, než doposud. Peter Parker je milovaným superhrdinou Spider-Manem a každý zná jeho identitu, Steve Rogers je starý pán v důchodu, Wolverine je velitel vlastního vládního úderného týmu, apod. Co se stal a co se stane? To jsou dvě základní otázky, na které je třeba najít odpověď. V téhle knize ji najdete, ale nejedná se o odpověď kompletní. Hlavně ta budoucnost je celkem nejasná.

V úvodu se píše o zajímavých zvratech. Ten jeden zde je, je to základní zvrat - změna reality. Nutno říct, že v tomhle směru Bendis zase jednou exceluje a předvádí nám alternativní realitu, která musí každého fanouška potěšit, protože superhrdinové jsou zde v naprosto nových rolích, které rozhodně nejsou nezajímavé. Tahle rovina se mi na příběhu líbila skoro nejvíce, ale to je tak nějak všechno, v čem je příběh až tak zásadní a jiný. Hlavním přínosem téhle alternativy je skutečnost, že se nejedná o příběh doplňkový, ale příběh, který má vliv na další dění. Tohle je přece jen výjimka, protože těch alternativních pojetí je v komiksu velmi mnoho. Vždyť i takové série "Ultimate" jsou alternativou, která k ostatním sériím nemá vztah. Co se v alternativě i ve "skutečném" dění Bendisovi skvěle podařilo, to je práce se Spider-Manem, kterou má docela zažitou.

Olivier Coipel (kreslil také "Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození") zase předvádí kresbu, na níž se člověk docela rád dívá a která je výborná jak v případě akčních scén, tak i v případě scén emotivnějších. Například jeho Magneto v citlivých scénách vypadá naprosto skvěle, stejně tak i Quicksilver a jeho vztek. Když dojde na příchod Sentinelů, nebo je zde záběr na vzdušnou základnu, je to vskutku epické. V tomhle směru se jedná o velmi dobrý mainstream, podle hodnocení s tím souhlasím, pořád se jedná o nadprůměr, jenže takový, který si pořád jen hraje s tím, že by se mohlo jednat o něco naprosto skvělého, ale vlastně se to skrývá za to, že ono se až tak moc neděje. Co si budeme povídat, kdyby se sekvence v alternativním vesmíru zkrátila, zas tak moc by se nezměnilo. Zato kdyby se prodloužila a případně by se stala trvalou alternativou, to už by bylo o něčem jiném. Tak velké změny ale čekat nemůžeme. Dobré, hodně dobré, ale stejně jsem si myslel, že to bude větší bouře v superhrdinském světě.

Na blogu najdete také recenzi na knihy:
"Ultimátní komiksový komplet 1: Iron Man - Démon v lahvi"
"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix"
"Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine"
"Ultimátní komiksový komplet 5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání"
"Ultimátní komiksový komplet 8: The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov"
"Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma"
"Ultimátní komiksový komplet 11: The Incredible Hulk - Tiché výkřiky"
"Ultimátní komiksový komplet 12: Zázraky"
"Ultimátní komiksový komplet 13: The Mighty Thor - Hledání bohů"
"Ultimátní komiksový komplet 14: Captain America - Nový úděl"
"Ultimátní komiksový komplet 15: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk"
"Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida"
"Ultimátní komiksový komplet 19: New X-Men - Impérium"
"Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat"
"Ultimátní komiksový komplet 22: Spider-Man - Smutek"
"Ultimátní komiksový komplet 28: Avengers - Na ostří nože"
"Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka"
"Ultimátní komiksový komplet 30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená"
"Ultimátní komiksový komplet 31: New Avengers - Útěk"
"Ultimátní komiksový komplet 33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost"
"Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
"Ultimátní komiksový komplet 36: Astonishing X-Men - Nadaní"
"Ultimátní komiksový komplet 40: Astonishing X-Men - Boj"
"Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu"
"Ultimátní komiksový komplet 43: Iron Man: Extremis"
"Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 48: Captain America - Vyvolení"
"Ultimátní komiksový komplet 49: The Incresible Hulk - Hulkova planeta část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 50: The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození"
"Ultimátní komiksový komplet 58: The Invincible Iron Man - Pět nočních můr"

3 komentáře:

 1. Mně se Klan M líbil, ten alternativní svět byl fajn a Spídi mi bylo šíleně líto. Jen mi přišlo, že na to, jak se Wanda snažila, aby všem bylo dobře, neudělala moc dobrou práci s chudáky lidmi v laborkách apod. A pak to ještě nedotáhne a oni mají možnost si vzpomenout na to, jak to bylo dřív? No nedomyslela to, holka, nedomyslela :)

  OdpovědětVymazat
 2. Které knihy z UKK předcházejí nebo navazují (souvisejí) s Klanem M?

  OdpovědětVymazat
 3. Dotaz odstraněn nebyl, z nějakého důvodu se tu na stránce vůbec neobjevil, přišel mi pouze upozorněním. Umazával jsem svůj komentář, který bez dotazu nedával smysl.
  Ale dotazy tedy zněl: "Které knihy z UKK předcházejí nebo navazují (souvisejí) s Klanem M?"
  Předchází v článku zmíněné "Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
  Následuje "Syn klanu M"

  OdpovědětVymazat