2014-08-28

#729: Ultimátní komiksový komplet 37: Ultimates - Národní bezpečnost - 90 %


Ultimátní komiksový komplet 37: Ultimates - Národní bezpečnost (The Ultimates: Homeland Security)
Vydalo Hachette Fascicoli (české stránky italské společnosti nehledejte, zatím nejsou) v pevné vazbě v roce 2014 jako čtyřicátou čtvrtou knihu ze série "Ultimátní komiksový komplet", v konečném pořadí knih "Ultimates: Národní bezpečnost" ponese č. 37. Původně vyšlo jako čísla 7 až 13 série "The Ultimates" v nakladatelství Marvel. Mezinárodní společnost Hachette poprvé komiks vydala ve Velké Británii v srpnu 2013. České vydání se prodává v plné ceně za 219 Kč na stáncích. Starší čísla si můžete objednat na emailové adrese marvel@czpress.cz.

Scénář: Mark Millar
Kresba: Bryan Hitch

Po knize "Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk" je čtenář docela namlsaný a je zvědavý na to, jak se Millarovi a Hitchovi podařilo v sérii pokračovat a zakončit ji. Pokud jste fanoušky komiksu už trochu déle, asi to budete vidět, protože kniha, která je nově vydávána jako "Ultimátní komiksový komplet 37: Ultimates - Národní bezpečnost" vyšla již v roce 2009 jako "Ultimates 2: Národní bezpečnost" u nakladatelství Crew. Jak sami vidíte, název zůstal zachován, stejně tak i počet jednotlivých sešitů, které se do knihy vešly. No také není moc kam natahovat, když série "Ultimates" měla ve své první řadě pouze třináct čísel, které se do dvou knih vejdou akorát. Co zůstalo stejné, to je i překlad, který byl do nového vydání vložen.

První kniha nás zanechala před poměrně závažným problémem. Co bude s Ultimates, když za katastrofu, která byla spáchána v Americe, nemůže žádný padouch, ale přímo jeden ze členů nově vzniklého týmu? Hulk si udělal vlastní bojiště z města plného lidí a řádil jako atomová bomba. Podařilo se ho zpacifikovat, ale co bude dál s týmem? Tak rozhodně to nebude nějak zásadně problematické, když nad vším drží svou pevnou ruku S.H.I.E.L.D. v čele s generálem Furym. Ten se stará o to, aby tým fungoval, a také o to, aby proti sobě měl konečně pořádnou hrozbu. To se nakonec podaří a vy zjistíte, kde se ve filmu "Avengers" vzali ti záporáci, i když se asi budete celkem divit, jak vlastně vypadají a jaké je jejich místo na Zemi. Konkrétní zápletky se od sebe velmi odlišují.

Ultimates konečně dostávají svého nepřítele a Mark Millar se nebál sáhnout do skutečné historie a pořádně ji převrátit vzhůru nohama. Podařilo se, je to pořádně ujeté a nakonec i funkční. Je parádní sledovat, jak moc obrovské hrozbě musí ten malý tým čelit, a stejně tak je zábavné sledovat, jaké nástroje volí Millar k tomu, aby to celé drželo pohromadě a aby to diváka neustále bavilo. Jsou zde vtipy, které jsou místy krásně dětinské, jsou zde vtipy, které jsou místy opravdu parádní, dobré hlášky, no a pak je tu samozřejmě výborný Hulk. To, jak ho Millar pojal je v podstatě jedinečné, nové a neuvěřitelně drsné. Jsem rád, že to prošlo. Docela by mě zajímalo, jestli tohle byl Millarův původní záměr anebo ten byl ještě drsnější.

Na tomhle komiksu je ale výborné to, že nikoli pouze jedna nebo dvě postavy jsou zde zajímavé. Tvůrcům se podařilo vytvořit výborný tým, který stojí právě na tom, že každá postava je funkční charakter, který do příběhu něco přináší a něco mu dává. I když se Hank Pym mohl jevit jako poměrně nudná postava, tady dostává nový rozměr, stejně jako jeho manželka, Wasp. Captaina Americu také zastihnete v trochu jiném rozpoložení než obvykle, i když je to pořád on, kdo se bije za pravdu a za to, co si myslí, že je správné. Někdy se bije opravdu drsně. Překvapivě mu to sedí a vůbec se nebudete zlobit, když uvidíte, že těch ran dá trochu víc než obvykle. Navíc někomu, kdo není záporák podle klasických mainstreamových pravidel.

Jenže Mark Millar nejel podle klasických mainstreamových pravidel. On si moc dobře uvědomuje, že svět není černobílý, je pořádně šedý a stejně šedí mohou být i hrdinové, které milujeme. Každý zde má něco, co ho dělá trochu více lidským a tím i trochu méně dokonalým. I proto tenhle komiks tak dobře funguje, protože ty postavy jsou mnohem plastičtější a mnohem zajímavější. Nemluvě pak o tom, že je to docela cool podívaná a některé scény, které navíc Bryan Hitch rozvrhne na celou stránku nebo rovnou na dvě stránky, jsou prostě strhující. Hitchova kresba celému komiksu dodává epický rozměr, což si tenhle příběh zaslouží. Mark Millar a Bryan Hitch vytvořili něco, co by se mělo líbit i lidem, kteří klasické superhrdiny moc nemusí. Je zde akce, zábava, jsou zde drsné scény, skvělé panely plné postav a děje a hlavně je zde zajímavý příběh. K tomu ještě máme docela štěstí, že je možné sehnat knihy "Ultimates 2 1: Bohové a monstra" a "Ultimates 2 2: Jak ukrást Ameriku". To je totiž v podstatě druhá sezóna "Ultimates" od stejných tvůrců. V tomhle případě české pokračování existuje.

Na blogu najdete také recenzi na knihy:
"Ultimátní komiksový komplet 1: Iron Man - Démon v lahvi"
"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix"
"Ultimátní komiksový komplet 3: Thor - Poslední Viking"
"Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine"
"Ultimátní komiksový komplet 5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 6: Tajné války superhrdinů Marvelu část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání"
"Ultimátní komiksový komplet 8: The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov"
"Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma"
"Ultimátní komiksový komplet 11: The Incredible Hulk - Tiché výkřiky"
"Ultimátní komiksový komplet 12: Zázraky"
"Ultimátní komiksový komplet 13: The Mighty Thor - Hledání bohů"
"Ultimátní komiksový komplet 14: Captain America - Nový úděl"
"Ultimátní komiksový komplet 15: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk"
"Ultimátní komiksový komplet 17: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida"
"Ultimátní komiksový komplet 19: New X-Men - Impérium"
"Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat"
"Ultimátní komiksový komplet 22: Spider-Man - Smutek"
"Ultimátní komiksový komplet 23: Wolverine - Zrození"
"Ultimátní komiksový komplet 25: Fantastic Four - Nemyslitelné"
"Ultimátní komiksový komplet 26: Fantastic Four - Rozhodná akce"
"Ultimátní komiksový komplet 28: Avengers - Na ostří nože"
"Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka"
"Ultimátní komiksový komplet 30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená"
"Ultimátní komiksový komplet 31: New Avengers - Útěk"
"Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M"
"Ultimátní komiksový komplet 33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost"
"Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
"Ultimátní komiksový komplet 36: Astonishing X-Men - Nadaní"
"Ultimátní komiksový komplet 40: Astonishing X-Men - Boj"
"Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu"
"Ultimátní komiksový komplet 42: Občanská válka"
"Ultimátní komiksový komplet 43: Iron Man: Extremis"
"Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 48: Captain America - Vyvolení"
"Ultimátní komiksový komplet 49: The Incresible Hulk - Hulkova planeta část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 50: The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození"
"Ultimátní komiksový komplet 53: Padlý syn - Smrt Captaina Ameriky"
"Ultimátní komiksový komplet 58: The Invincible Iron Man - Pět nočních můr"

Žádné komentáře:

Okomentovat