2014-06-24

#664: Ultimátní komiksový komplet 42: Občanská válka - 65 %

Ultimátní komiksový komplet 42: Občanská válka (Civil War)
Vydalo Hachette Fascicoli (české stránky italské společnosti nehledejte, zatím nejsou) v pevné vazbě v roce 2014 jako třicátou devátou knihu ze série "Ultimátní komiksový komplet", v konečném pořadí knih "Občanská válka" ponese č. 42. Původně vyšlo jako čísla 1 až 7 minisérie "Civil War" nakladatelství Marvel. Mezinárodní společnost Hachette poprvé komiks vydala ve Velké Británii v červnu 2013. České vydání se prodává v plné ceně za 219 Kč na stáncích. Starší čísla si můžete objednat na emailové adrese marvel@czpress.cz.

Scénář: Mark Millar
Kresba: Steve McNiven

"Občanská válka" je rozhodně stěžejní komiks a hodně se jím mění. Proti tomu prostě nejde nic namítat. Ale když jsem komiks četl, uvědomoval jsem si, že to, co mám před sebou, je poměrně zkratkovité vyprávění, kde mám problém s tím, abych mu skutečně uvěřil. Mark Millar se Stevem McNivenem před nás postavili příběh, který zásadně mění všechno, co se do té doby ve světě Marvel Universa dělo. V současné době je problém v tom, že tohle se děje v podstatě každý rok. Velkým pozitivem "Občanské války" je skutečnost, že nestaví superhrdiny proti nečekané hrozbě z vesmíru nebo proti některému z nepřátel, kteří postávají z hrobů, ale staví je proti sobě.

Ono je to základní východisko vlastně docela jednoduché - stačilo se jen zeptat: Co když nebudou superhrdinové vždy tak velcí kamarádi, ale stane se něco, co je postaví proti sobě, a to způsobem, který se nedá nazvat jinak než "na nože"? Bratři ve zbrani se postaví proti sobě, protože nesdílejí stejné názory, protože veřejné mínění je najednou proti nim. Je to právě veřejné mínění, které je obrací proti sobě. Millar vlastně udělal to, co se v mutantském světě dělo už dlouho. Vzal lidskou nedůvěru k něčemu lepšímu, dokonalejšímu a změnil ji v nenávist. Tím, že superhrdinové bojují ve skutečně epických bitvách, dochází k ničení a někdy i ztrátám na životech, veřejnost superhrdiny nechce, alespoň ne v takové podobě, v jaké se pohybovali doposud. Svobodně a nezávisle. Veřejnost si totiž myslí, že takhle nadělají nejvíc škody.

Plán je jednoduchý - už zde byla snaha uzákonit superhrdiny, ale nevyšla. Teď jsou ale k dispozici další důkazy o tom, že volné bujení superhrdinství není zrovna něco, co je společnosti prospěšné. A tak musejí jednat už i ti z nejvyšší ligy. Nick Fury se někde ukrývá, a tak S.H.I.E.L.D.u vládne Maria Hill, která rozhodně není tak v pohodě jako ve filmovém provedení. Na stranu nového zákona o superhrdinech se ale přidávají další, a to především významní superhrdinové, mezi hlavními pak Iron Man a Mr. Fantastic, tedy Reed Richards. Kdyby se na jejich stranu přidali i ostatní, asi by nešlo o problém, ale uzákonění superhdinů znamená jejich evidování a tedy prozrazení jejich jmen. Tohle se všem nelíbí.

Mark Millar staví svůj příběh na třech pilířích, kdy jeden je pouze okrajový, dobře vymyšlený, ale nevyužitý. Tím je pilíř Spider-Mana, který ale nemá až tak zásadní roli a jeho příběh je zde nedořečen. To tkví v tom, že "Občanská válka" byla obrovským eventem, který zasáhl v podstatě do všech důležitých sérií. Tak nějak si myslím - jistotu nemám, protože jsem vedlejší příběhy nečetl - že jsou to právě tyhle ostatní série, kde můžeme číst o tom, jaké jsou motivace jednotlivých postav, co je vede k tomu, že jednají tak, jak jednají, respektive, že jsou ochotny to až tak moc vyhrotit. Ze samotné knihy "Občanská válka" tohle ale necítím. Motivace některých mi unikají. Millar s nimi navíc dělá takové kotrmelce a jejich chování zavádí až tak daleko, že prostě potřebujete vědět, proč tak činí, protože o nich získáváte naprosto nový obrázek.
Steve McNiven

Millar ve spolupráci s McNivenem vytvořil příběh, který ve vás určitě něco zanechá, nechá vás přemýšlet o tom, co bylo dál, co mohlo následovat, jak moc velké byly následky pro celý marvelovský svět. No, nechte si o tom jen zdát, protože moc příběhů z pozdější éry u nás také nemáme. Tenhle příběh mě docela navnadil, stejně jako mě zklamal. Čekal jsem něco hodně propracovaného, tohle ale hlavně dobře vypadá. Ten příběh tam je, ale jak jsem psal více, chování postav by klidně bylo možné vysvětlit ovlivněním myslí, protože ty motivace prostě nejsou jasné. Tohle mi vadilo celou dobu a některé momenty jsem si tak moc neužíval. Přesto se Millarovi podařilo vytvořit zajímavé scény a hlavně zajímavé východisko, na které se muselo navázat v následujících letech.

Na blogu najdete také recenzi na knihy:
"Ultimátní komiksový komplet 1: Iron Man - Démon v lahvi"
"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix"
"Ultimátní komiksový komplet 3: Thor - Poslední Viking"
"Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine"
"Ultimátní komiksový komplet 5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání"
"Ultimátní komiksový komplet 8: The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov"
"Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma"
"Ultimátní komiksový komplet 11: The Incredible Hulk - Tiché výkřiky"
"Ultimátní komiksový komplet 12: Zázraky"
"Ultimátní komiksový komplet 13: The Mighty Thor - Hledání bohů"
"Ultimátní komiksový komplet 14: Captain America - Nový úděl"
"Ultimátní komiksový komplet 15: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk"
"Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida"
"Ultimátní komiksový komplet 19: New X-Men - Impérium"
"Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat"
"Ultimátní komiksový komplet 22: Spider-Man - Smutek"
"Ultimátní komiksový komplet 23: Wolverine - Zrození"
"Ultimátní komiksový komplet 25: Fantastic Four - Nemyslitelné"
"Ultimátní komiksový komplet 28: Avengers - Na ostří nože"
"Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka"
"Ultimátní komiksový komplet 30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená"
"Ultimátní komiksový komplet 31: New Avengers - Útěk"
"Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M"
"Ultimátní komiksový komplet 33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost"
"Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
"Ultimátní komiksový komplet 36: Astonishing X-Men - Nadaní"
"Ultimátní komiksový komplet 40: Astonishing X-Men - Boj"
"Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu"
"Ultimátní komiksový komplet 43: Iron Man: Extremis"
"Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 48: Captain America - Vyvolení"
"Ultimátní komiksový komplet 49: The Incresible Hulk - Hulkova planeta část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 50: The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození"
"Ultimátní komiksový komplet 58: The Invincible Iron Man - Pět nočních můr"

5 komentářů:

 1. On je ten příběh někdy stejně naivní jako staré Tajné války, to mě na tom taky zklamalo. Jenom Spidermanovo odhalení mohlo vydat na šestidílnou sadu a la Straczynski. Tady jako by se nic nedělo a pořiďte si desítky spin-offů. Upřímně, mně se ty společné comicsy přestávasí líbit. Z celé té Shield a Furyho anabáze kouká jen budoucí merchandising, dobré příběhy v tom moc nejsou. Nelepší na celém sešitu mi přišla teleportace toho náklaďáku, na ten moment se na té dvoustránce i na to, co mu předchází dobře kouká, ale to je žalostně málo. Na nějaké výkřiky směrem k Parkerovi o tom, jak má jeho adresu andman to strašně shazují. Ale to je o té zápletce a té snaze to nacpat do pár sešitů. Větší trpělivost mohla pčinést více nápadů a vyšičtění té naivity. Mnohem silnější momenty jsou teď v "Až hvězdy uhasnou", kde Spiderman vede naprosto uvěřitelné dialogy se svěží vtipnou pointou ve většině případů.

  OdpovědětVymazat
 2. Je fakt, že pokud jde o dialogy, tak určitě záleží na autorovi. A Straczynski je v tomhle lepší než jiní. Ale je pravda, že tyhle velké eventy nejsou nic jiného než marketing. Tenhle hlavní příběh je fajn, ale kupte si spin-offy, abyste to měli celé... I když ony ty spin-offy pak stejně většinou za moc nestojí.

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní16/6/16 09:05

  Prosim Vas neviete kde by som kupil tento komiks ??? (na Slovensku sa uz neda zohnat a marvel@czpress to na Slovensko neposielaju)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom případě mě napadá jedině tato skupina: https://www.facebook.com/groups/1568507513403570/?fref=ts

   Vymazat
  2. Anonymní16/6/16 11:14

   Dakujem, snad sa nieco najde :)

   Vymazat