2020-03-06

#2108: Komiksový výběr Spider-Man 10: Pavučina


Komiksový výběr Spider-Man 10: Pavučina
Vydalo Hachette Fascicoli v pevné vazbě v roce 2020. Původně vyšlo jako čísla 1 až 3 a 13 až 15 série "Spider-Man's Tangled Web" v nakladatelství Marvel. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích.

Scénář: Brian Azzarello, Garth Ennis, Scott Levy, Paul Pope, Ron Zimmerman
Kresba: Giuseppe Camuncoli, John McCrea, Sean Phillips, Paul Pope

Série "Spider-Man's Tangled Web" se zaměřovala na příběhy postav, které se nějak dostaly do kontaktu se Spider-Manem. Ten ovlivnil jejich životy, ať už negativně, anebo pozitivně. Jednalo se rozhodně o zajímavou sérii, která měla celkem 22 čísel a my se v knize "Komiksový výběr Spider-Man 10: Pavučina" dostaneme k šesti z nich, konkrétně se jedná o čísla 1 až 3 a 13 až 15, kdy první tři tvoří jeden celistvý příběh, zbylé tři jsou uzavřené jednohubky. Kriticky byly příběhy přijaty dobře, ale na více jak 22 čísel to stejně nestačilo. Přitom se v sérii objevila hodně zajímavá jména, jak můžeme vidět i v knize "Komiksový výběr Spider-Man 10: Pavučina", kdy tu mezi scénáristy máme Gartha Ennise nebo Briana Azzarella a mezi kreslíři Johna McReaho nebo Seana Phillipse. To rozhodně není špatný výběr. S knihu "Komiksový výběr Spider-Man 10: Pavučina" nám třídílným příběhem rovnou otevírají Garth Ennis a John McRea.

Příběh, který nám Ennis a McRea představují, je pro Spider-Mana relativně netypický v tom smyslu, že by se mělo jednat o příběh hororový. No, alespoň to je nám prezentováno v úvodníku k této knize. Pokud jste fanoušek hororu, asi vás překvapí, že tohle až tak hororové není... Ano, hororové prvky zde jsou, ale rozhodně pořád považuji za mnohem lepší ukázku hororu ve Spider-Manově životě komiksy jako "Spider-Man: Utrpení". To je pořádný psychologický horor. Ale i v případě Ennisova příběhu "Tisíc" se musí Spider-Man vypořádávat s pořádnou hrozbou. Když už přijde na to, že se záporák objeví a zjistí se jeho podstata, co si budeme povídat, arachnofobikové by se měli mít na pozoru. A ano, i tenhle příběh má docela dobrou psychologickou rovinu. A co si budeme povídat, na mainstream je to docela drsné, ale kdyby tohle vyšlo u jiného vydavatelství, jsem si jistý, že by Ennis McReamu dopřál ještě drsnější scény.

První příběh ze zbylých tří mají na svědomí Ron Zimmerman a Sean Phillips. Tohle dva dali dohromady takový pokec záporáků v baru, kdy na konci čeká nějaké to malé odhalení. Ale jak je v téhle sérii celkem logické, nejsou to příběhy, které by něco měnily. Jen se prostě pár hajzlů baví mezi sebou. Jen mi to přišlo už trochu zdlouhavé. Scenáristé Brian Azzarello a Scott Levy si spolu s kreslířem Giuseppem Camuncolim připravili příběh z wrestlingového prostředí o tom, jak se Drtička staral o to, aby jeho šéf měl pořád dost peněz, a tak přišel s tím, že by bylo fajn, kdyby ho vyzvali lidé z publika. Ano, tenhle příběh se vrací k úplnému počátku Spider-Mana a krásné je na něm to, že se tu Spider-Man v podstatě neobjevuje. A pokud už ano, tak rozhodně ne ve svém klasickém kostýmu. Poslední příběh má pak na svědomí kompletně Paul Pope, který tak ukázal, že někdy ani nestačí být fanoušek Spider-Mana, aby se vám život kompletně změnil.

Kniha "Komiksový výběr Spider-Man 10: Pavučina" obsahuje celkem čtyři příběhy, na kterých je zajímavé, jak jsou každý jiný. První je by chtěl být hororový, druhý je jen konverzačkou, třetí je ze zápasnického prostředí a čtvrtý je osobní tragédií danou do souvislosti s teroristickým útokem. Každý tvůrce pojal příběh po svém, nikdo nebyl omezován tím, co Spider-Man je, dokonce ani nemuseli Spider-Mana do svého příběhu nějak víc zakomponovat. Vznikly tak zajímavé, uzavřené příběhy, které sice nikam neposouvají Spider-Manův svět, ale vlastně to ničemu nevadí, protože ty příběhy jsou samy o sobě dobré. Dobré, ne skvělé. Vždycky jim něco chybí, ať už třeba to, že nejdou ještě trochu dál, anebo třeba to, aby postavy ještě více rozpracovaly. A někdy ani kresba není nejlepší - Popeův komiks se mi prostě nelíbil. I tak ale mohou vzniknout dobré příběhy o Spider-Manovi bez Spider-Mana.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
Komiksový výběr Spider-Man 1: Úhel pohledu
Komiksový výběr Spider-Man 2: Klonová sága
Komiksový výběr Spider-Man 3: Zlo v lidských srdcích
Komiksový výběr Spider-Man 4: Zvířecí instinkt
Komiksový výběr Spider-Man 5: Utrpení
Komiksový výběr Spider-Man 6: Smrt Jean DeWolffové
Komiksový výběr Spider-Man 7: S velkou mocí...
Komiksový výběr Spider-Man 8: Mutantský faktor
Komiksový výběr Spider-Man 9: Padlé město

Žádné komentáře:

Okomentovat