2013-07-02

#166: Amazing Spider-Man 7: Hříchy minulosti - 75 %

Spider-Man je jednoduše legendární komiksový superhrdina a v provedení od J. Michaela Straczynského nesmí na Comics Blogu chybět. Článek je převzat ze stránek Necronomicon (Horor Web), kde jsem doposud zveřejňoval své komiksové recenze. Původně recenze vyšla na adrese: http://www.horor-web.cz/clanky/spider-man-hrichy-minulosti.html (recenze je mírně upravena a rozšířena)

Amazing Spider-Man: Hříchy minulosti  (Amazing Spider-Man: Sin's Past)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako čísla 509 až 514 série "Amazing Spider-Man" u nakladatelství Marvel. České vydání má 136 stran a prodává se v plné ceně za 329 Kč.

Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: Mike Deodato Jr.

Když jsem se začetl do sedmého komiksu, který vyšel v řadě "The Amazing Spider-Man" i u nás (mluvím teď o nové řadě, nikoli o té, která vychází – vycházela? – v řadě "Comicsové legendy" nakladatelství Crew), tak jsem přemýšlel, v čem je Straczynski tak jiný než ostatní komiksový autoři, kteří psali tuhle anebo jinou sérii se Spíďou. Nemusel jsem přemýšlet příliš dlouho. Straczynski píše o světě, který zná. Vytváří ho, mění ho, ale zároveň si bere z jeho minulosti. Jeho Spider-Man, to nejsou jen tak nějaké příběhy, ale to jsou příběhy, které jsou pevně zasazené do fungujícího universa.
Obr�zek
Samozřejmě nejde jen o to, že mu to pěkně pasuje dohromady, jde hlavně o to, že to jsou skvělé příběhy o člověku, který je mimo jiné i superhrdinou. Spider-Man se už od začátku vyznačoval tím, že měl skutečný život, skutečné problémy. Byla to jedna z věcí, která přinesla komiksu jeho nový věk, věk, který je označovaný jako bronzový. Straczynského Spider-Man je moderní, je nový, ale udržuje si krásu klasického provedení s tou nejlepší mainstreamovou kresbou Mika Deodata Jr.
Obr�zek
Sbírka "Spider-Man: Hříchy minulosti" je ukázkou toho, jak dokázal Straczynski zasadit příběh do událostí dávno minulých, které se staly v sešitech, jež původně vyšly v sedmdesátých letech. Neměl by přesně takový být komiks, který vychází v téměř nekonečné sérii? Nejen sbírka příběhů, které se staly, ale nikdy neměly nějakou větší spojitost. Straczynski se pokusil o to, aby to všechno fungovalo dohromady.
Obr�zek
Člověk se pak hodně musí zamýšlet nad tím, proč vlastně muselo dojít k takové prasárně, jakou se stal příběh "One More Day". Straczynski – ano, on sám, i když určitě s velkým přispěním managementu Marvelu – vytvořil příběh, kde všechno smazal. Prostě vyměnil život tetičky May za svatbu s Mary Jane. Spousta věcí, co jste si přečetli v sérii, která vychází právě u Crew, se vlastně vůbec nestala. Přijde mi pak všechno strašně zbytečné. Straczynskému v sérii všechno fungovalo, dokud jí takhle hloupě nepošpinil.
Obr�zek
"Spider-Man: Hříchy minulosti" je příběhem o tom, že Peter Parker má minulost, která se mu musí vrátit. Minulost, která souvisí s jeho činy, s Normanem Osbornem a hlavně i s Gwen Stacy, která je už nějakou dobu mrtvá, ale její odkaz stále přežívá. Příběh je hodně komiksový, hodně se hraje na to, že se najednou něco vrátilo, ale Straczynski to podává s takovou grácií, že si příběh stejně užijete. Tenhle Spider-Man je prostě dobrý, je komický, dramatický a akční a takový by měl být pořád.

Komiks "Amazing Spider-Man: Hříchy minulosti" si můžete zakoupit na stránkách Seqoy.

Na stránkách Comics Blog najdete recenze na knihy:

6 komentářů:

 1. Zajímalo by mě, jestli tu někdy One More Day vydaj. Něčím zakončit JMSova Spider-Mana musej. I když, jakákoliv kniha před OMD by byla daleko lepší závěr.

  Docela sranda je, že ještě před OMD, tohle hodně lidí považovalo za ten nejhorší Spideyho příběh vůbec. To hlavně kvůli tý věci s Gwen, která lidem přišla dost urážlivá k jejímu vlivu na Spidyho mytologii, nedávájící smysl aby někdo jako Gwen něco takovýho udělala a taky naprosto nemožná z hlediska posloupnosti. JMS dokonce prosil Quesadu (kterej tu věc vyžádal), aby použily OMD, aby se to nikdy nestalo. Místo toho se jen nestalo 25 let jinejch příběhů.

  OdpovědětVymazat
 2. Hm, to je docela zajímavý vhled. Za to díky. Nemám takový přehled v Marvelu (ani v DC) a zase se o to tolik nesnažím. Jsem rád, že jsi na stránky zavítal :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji :-)

  To jsem celej já. Nijak zvlášt chytrej, milej ani zábavnej, ale dokážu kecat hodiny o něčem, o čem jiní nemaj ani páru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A přesně za takové lidi jsem na komiksovém blogu rád :-)

   Vymazat
 4. Anonymní2/4/14 23:01

  Pro mě osobně byl tenhle komiks taky slušná podpásovka...Gwen prostě byla osobnost s duší...chytrá, pěkná a především to byla oběť a následně ohromná motivace pro Petera, ale takhle zničit její odkaz...Straczynskiho mám rád, ale tímhle se mě fakt dotknul. :-(
  Jinak díky za blog, příjemné počtení a rád se sem vrátím.
  Spiderman z comicsdb.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Souhlasd, když jsem se s Gwen ještě více seznámil, je to tak. Tohle se prostě až tak nevyvedlo. Takové kopání do mrtvých... Jinak díky, za návrat na můj blog budu rád :-)

  OdpovědětVymazat