2013-06-30

#162: Amazing Spider-Man 5: Šťastné narozeniny - 80 %

Spider-Man je jednoduše legendární komiksový superhrdina a v provedení od J. Michaela Straczynského nesmí na Comics Blogu chybět. Článek je převzat ze stránek Necronomicon (Horor Web), kde jsem doposud zveřejňoval své komiksové recenze. Původně recenze vyšla na adrese: http://www.horor-web.cz/clanky/spider-man-stastne-narozeniny.html (recenze je mírně upravena a rozšířena)
Amazing Spider-Man: Šťastné narozeniny (Amazing Spider-Man: Happy Birthday)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2010. Původně vyšlo jako čísla 55 až 58 druhé řady série "Amazing Spider-Man" (později přečíslováno na 496 až 499) a čísla 500 a 501 u nakladatelství Marvel. České vydání má 158 stran a prodává se v plné ceně za 369 Kč. 

Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: John Romita Jr.

Narozeniny, to je den, který by si měl člověk užít. Je to jediný den v roce, kdy se pozornost soustředí pouze na oslavence. Nebo to tak většinou bývá. Ale Spider-Man určitě není obyčejný oslavenec. Ne, nečekejte, že komiks "Spider-Man: Šťastné narozeniny" je komiksem pouze o tom, jak Peter Parker slaví narozeniny, na ty se dostane až na úplném konci, ale právě ta oslava stojí rozhodně za to. Ne, není to velká pitka, ale je zde jedna z nejkrásnějších scén, jakých se můžete ve Spider-Manově příběhu dočkat, pokud jste si hrdinu skutečně oblíbili.
Obr�zek
Ezekiel už se nám zase někam ztratil, a tak se zdá, že přítomnost nějakého dalšího zabijáckého monstra, které je nejspíš silnější než Spider-Man, není zrovna na programu dne. Peter Parker má ale vlastní život, s kterým se musí potýkat. Je to jeho školní život, kdy se snaží o to, aby se žákům – překvapivě se soustředí hlavně na ty nadané, o těch méně nadaných se nemluví – postaral o příležitost, která by se jim jinak nedostala. Teď je v jeho hledáčku Melissa, problémová mladá dívka.
Obr�zek
Melissa Petera Parkera zajímá hlavně proto, že má výsledky, které by se mohly promítnout do její budoucnosti velmi pozitivně. Až později zjistí, že on je vlastně důvod, proč došlo k tomu, že se do problémů dostává. Podílel se totiž na zatknutí jejího bratra. Melissa bratra, který se dostal na svobodu, hledá a právě díky tomu musí neustále čelit potížím, pro které je doslova magnetem. Ale její milý soused Spider-Man se postará o to, aby se na ni potíže nehrnuly a ona našla svého bratra. Dočkáme se i návratu Ezekiela.
Obr�zek
Počkejte si ale na pořádný nářez, kterým je příběh "Šťastné narozeniny". Tohle je přesně to, co od Spider-Mana čekáte. Příběh je rozdělen na tři kapitoly, kdy stěžejní je především ta třetí. Teď si dovolím trochu historických fakt. V roce 1963 – konkrétně v březnu toho roku – vyšel první "Amazing Spider-Man" s pořadovým číslem 1. Na začátku roku 1999 si v Marvelu řekli, že je načase začít všechno nanovo, a tak se změnilo číslování a po sešitu s číslem 441 (vyšlo v prosinci 1998) následovalo nové číslo 1 (leden 1999). Tohle číslování ale nevydrželo příliš dlouho, celkem jen 58 sešitů. S komiksem "Spider-Man: Šťastné narozeniny" se všechno vrací do starých kolejí, čísla druhé řady 1 až 58 jsou přečíslována zpětně a komiks "Šťastné narozenin, část 3" je tak "The Amazing Spider-Man" s pořadovým číslem 500. Komiks s takovým číslem by měl stát za to, ne? A také že stojí, to mi věřte.
Obr�zek
V tomhle komiksu se setkáte snad se všemi záporáky, co na Spideyho kdy vystartovali, a se všemi se musí znovu utkat. Vydatně mu pak přitakává Doctor Strange, kterého sice moc u Spider-Mana nemusím, ale je to docela cool chlap. Vrcholem sešitu je scéna, když Peter Parker na svých narozeninách otevře dárek od Strange a objeví se... Jen si to přečtěte, jen si to užijte. Spider-Man je šíleně mainstreamový komiks, ale to k němu prostě patří. Jeho vesmír je skvěle propracovaný, jeho mytologie už je tak široká, že si prostě musíte užívat každý zvrat, každý příběh. J. Michael Straczynksi dal navíc příběhům skutečného ducha, a takový "Spider-Man" se čte velmi dobře.

Komiks "Amazing Spider-Man: Šťastné narozeniny" si můžete zakoupit na stránkách Seqoy.

Na stránkách Comics Blog najdete recenze na knihy:

Žádné komentáře:

Okomentovat