2013-06-29

#160: Amazing Spider-Man 4: Příčiny a následky - 75 %

Spider-Man je jednoduše legendární komiksový superhrdina a v provedení od J. Michaela Straczynského nesmí na Comics Blogu chybět. Článek je převzat ze stránek Necronomicon (Horor Web), kde jsem doposud zveřejňoval své komiksové recenze. Původně recenze vyšla na adrese: http://www.horor-web.cz/clanky/spider-man-priciny-a-nasledky.html (recenze je mírně upravena a rozšířena)
Amazing Spider-Man: Příčiny a následky (Amazing Spider-Man: Unintended Consequences)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2008. Původně vyšlo jako čísla 49 až 54 druhé řady série "Amazing Spider-Man" (později přečíslováno na 490 až 495) u nakladatelství Marvel. České vydání má 140 stran a prodává se v plné ceně za 369 Kč. 

Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: John Romita Jr.

ZASE JEDNOU SI TROCHU VÍCE ZASPOILERUJI!
"Spider-Man: Příčiny a následky" je komiks, který v podstatě přímo navazuje na to, co se stalo v příběhu "Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou". Ale "Spider-Man: Příčiny a následky" jsou příběhem, který patrně budete číst o něco radši, hlavně ve chvíli, kdy jste fandové vztahu Petera a MJ. Ano, co si budeme povídat, velká část této knihy je vlastně příjemná romance o tom, jak se ti dva zase dají dohromady. Nebudu nikomu nic nalhávat, tohle jsou prostě momenty, které Peterovi přeji. Mary Jane je neskutečně krásná, a i když se dá polemizovat o tom, jestli si ji on zaslouží, stejně se k sobě hodí.
Obr�zek
Kniha je rozdělena na dvě části, kdy první by se dala nazvat nějak jako "Setkání pod hrozbou Dooma", druhá pak "Návrat gangsterů z minulosti". Každý příběh zabírá polovinu knihy, která tak nabízí pokaždé trochu jiný pohled na Spider-Manův svět, ale oběma se prolíná linie Petra Parkera a Mary Jane Watson a jejich obnovujícího se vztahu. Myslím, že mnoha fanoušky série je vyčítáno, že J. Michael Straczynski místy příliš zabředává do citů a vyhýbá se akci, ale především druhý příběh ukazuje, že mu akce vůbec není cizí, navíc s kresbou Johna Romity Jr. se akční panely skutečně dobře čtou.
Obr�zek
První příběh nás zavádí k tomu, že se Peter a MJ šťastnou náhodou potkají na letišti v Denveru. Nejsou ale úplné šťastní, když zjistí, že na stejném letišti je také Victor von Doom. Moc nepomůže, že není převážen jako hrozba, ale jako účastník konference. Povstalci z Latvery jsou zde také, někteří opásaní trhavinou, a tak Peter a MJ nemohou jen tak klidně probrat své problémy. Spider-Man se musí postavit po bok Captaina Americy a postarat se o vzniklý problém.
Obr�zek
Druhý příběh už nás posunuje trochu dál. Peter a MJ jsou zpátky v New Yorku a snaží se nějak zvyknout na společný život, který je pro ně přece jen nový. Ani jeden to nechce pokazit. Jenže testování malé atomové bomby v Nevadě přivede k životu něco, co by se dalo nazvat jako Zombie Hulk. Souboj není rozhodně jednoduchý, ale tenhle příběh funguje krásně jako sociální kritika. Kam se společnost posunula za posledních 50 let? Je to dobrý vývoj, anebo je něco špatně?
Obr�zek
J. Michael Straczynski se v knize "Spider-Man: Příčiny a následky" vyhnul dějové linii okolo Ezekiela, což ale neznamená, že by se kvalita snížila. Spíše se soustředí na menší příběhy, jež se odehrávají na pozadí Peterova života, který prozatím nabírá ty nejlepší obrátky, jaké jen může. Je otázkou, jak dlouho mu to nakonec vydrží. Člověk nemůže čekat, že Peter bude šťastný věčně. Ale to už nás čeká sbírka "Spider-Man: Šťastné narozeniny".

Komiks "Amazing Spider-Man: Příčiny a následky" si můžete zakoupit na stránkách Seqoy.

Na stránkách Comics Blog najdete recenze na knihy:

Žádné komentáře:

Okomentovat