2020-04-20

#2117: Komiksový výběr Spider-Man 15: Počátek


Komiksový výběr Spider-Man 15: Počátek
Vydalo Hachette Fascicoli v pevné vazbě v roce 2020. Původně vyšlo jako "Amazing Fantasy 15", čísla 1 až 6 série "Amazing Spider-Man" a jako "Amazing Spider-Man Special 1" v nakladatelství Marvel. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích.

Scénář: Stan Lee
Kresba: Steve Ditko

Kniha "Komiksový výběr Spider-Man 15: Počátek" je něco skvělého. Ne v tom smyslu, že by se jednalo o skutečně výborný komiks, ale v tom smyslu, že e paráda, že máme česky první příběhy Spider-Mana. Jasně, sešit "Amazing Fantasy 15" nevychází česky poprvé, byl součástí komiksu "Nejmocnější hrdinové Marvelu 2: Spider-Man" a také "Ultimátní komiksový komplet 85: Marvel počátky - 60. léta", ale zbytek, který je součástí knihy "Komiksový výběr Spider-Man 15: Počátek" je v češtině vydán poprvé, což je prostě paráda. Úplně první příběhy se Spider-Manem! To je prostě něco, co fanoušek chce. A tak jsme se konečně dočkali, což je paráda, ale bohužel se ukazuje jedna skutečnost - to, co bylo dobré před skoro šedesáti lety, už nemusí být tak dobré v současnosti. A jednoduše to tak dobré prostě není.

Prvních šest příběhů se Spider-Manem v rámci jeho série "Amazing Spider-Man" je v současné době zajímavých hlavně z toho hlediska, že se zde formovali základní záporáci, kteří jsou se Spider-Manem spojeni až do současnosti. V prvním díle jsou to Chameleon a J. Jonah Jameson, i když jasně, to není klasický záporák, ve druhém Vulture a Tinkerer, ve třetím Doctor Octopus, ve čtvrtém Sandman a v šestém je to pak Lizard. Tohle je skvělá skvadra, která říká každému Spider-Manovu fanouškovi něco, nejsou to postav, které zapadly. V pátém sešitě se pak objevil jako záporák Doom, což není nová postava, ale prostě zlosyn převzatý z Fantastic Four. Když už jsem ale u těch zlých hochů, je na nich vidět jedno velké negativum Leeho scénářů - všichni jsou na jedno brdo. Ať už je to Doom, Octopus nebo Lizard, všechno jsou to ukecaní egoisté, kteří machrují, aby nakonec dostali na prdel. Klidně by to mohla být jedna postava, odlišuje je pouze kresba.

Bohužel scénáře jsou místy největší slabinou Spideyho komiksů, protože jsou takové nedotažené, jsou v nich takové divné prvky, jako že postavy ví informace, které by asi vědět neměly - například to, že Spider-Man má nějaký speciální smysl. Nevím, jestli to někde roztruboval, ale tohle je asi něco, co by záporák neměl vědět. Jsou tu hodně divné prvky, které zavání až spěšností, jako třeba možnost kontaktovat Spider-Mana na základě vlnové délky, kterou slyší jen pavouci. Prostě takové blbiny, které opravdu spíš patří do sci-fi pro děti než do komiksu, který by měl fungovat i na dospělého. Vztah Petera a jeho tetičky je skoro až spěšný a v tomhle podání "Petr je nervózní chudáček" mi vyloženě vadí. Ale i ten vztah se vyvinul. Mimochodem, za jednu velkou chybu považuji i to, jak udělali tvůrci tetičku May a strýčka Bena staré, měli být tak o dvacet let mladší. Ale tak s tím už jsem se dávno smířil.

Kniha "Komiksový výběr Spider-Man 15: Počátek" nám přináší komiksy, které jsou skvělé hlavně v tom, že daly vzniknout postavám, jež byly postupem let zdokonaleny a vyvinuly se v něco, co má ikonický charakter a stalo se v podstatě legendárním. Jsou to příběhy, které daly základy pro budoucí vývoj událostí a postav, pro různé eventy a ságy. A jako základ je to super, ale jako příběhy samostatné to prostě skvělé není. Je to jen dobré a chvílemi ani to ne. Co dělá komiksy v knize "Komiksový výběr Spider-Man 15: Počátek" podstatně lepšími, to je skvělá kresba Stevea Ditka. Co tenhle chlap někdy dokázal nakreslit tak, aby to vpadalo dobře, i když to byla naprostá šílenost, to mi i dnes přijde neuvěřitelné. A že takových panelů není málo. Scénáře Stana Leeho jsou ale moc ukecané, místy trochu hloupoučké a se snahou zbytečně vše zlehčovat. A ty marketingové odkazy v "Amazing Spider-Man Special 1" mi vyloženě kazily zážitek ze čtení. Ale pořád jsou to příběhy, kde vznikala legenda.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
Komiksový výběr Spider-Man 1: Úhel pohledu
Komiksový výběr Spider-Man 2: Klonová sága
Komiksový výběr Spider-Man 3: Zlo v lidských srdcích
Komiksový výběr Spider-Man 4: Zvířecí instinkt
Komiksový výběr Spider-Man 5: Utrpení
Komiksový výběr Spider-Man 6: Smrt Jean DeWolffové
Komiksový výběr Spider-Man 7: S velkou mocí...
Komiksový výběr Spider-Man 8: Mutantský faktor
Komiksový výběr Spider-Man 9: Padlé město
Komiksový výběr Spider-Man 10: Pavučina
Komiksový výběr Spider-Man 11: Pomsta Sinister Six
Komiksový výběr Spider-Man 12: Svatba
Komiksový výběr Spider-Man 13: Noir
Komiksový výběr Spider-Man 14: Dolů mezi mrtvé

Žádné komentáře:

Okomentovat