2013-05-23

#82: Živí mrtví 6: Život plný utrpení - 80 %

Dle mého osobního a skromného názoru je jednou z nejlepších komiksových sérií, která u nás vychází, "The Walking Dead" neboli "Živí mrtví". Ano, je to dáno tím, že jsem blázen do zombies, ale ten komiks má své nesporné kvality. Článek je převzat ze stránek Necronomicon (Horor Web), kde jsem doposud zveřejňoval své komiksové recenze. Původně recenze vyšla na adrese: http://www.horor-web.cz/clanky/zivi-mrtvi-zivot-plny-utrpeni.html (recenze je mírně upravena a rozšířena)


Živí mrtví: Život plný utrpení (The Walking Dead Vol. 6: This Sorrowful Life)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako čísla 31 až 36 v sérii "The Walking Dead" od září 2006 do března 2007 u Skybound Entertainment (vzniklo pod Image Comics a bylo založeno přímo Robertem Kirkmanem). Souborně v originále komiks vyšel jako "The Walking Dead Vol. 6: This Sorrowful Life" v roce 2007. České vydání se prodává v plné ceně za 299 Kč.

Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlard a Cliff Rathburn

Předchozí díl série, "Živí mrtví: Nejlepší obrana" nás zanechal v rozdělaném příběhu, ale naštěstí čekání na další díl nebylo až tak strašně dlouhé. "Živí mrtví: Život plný utrpení" přišel právě včas, abychom se dověděli o tom, jak vlastně dopadli Rick, Glenn a Michonne ve městě, které je řízeno Guvernérem, což je člověk, kterého byste nechtěli mít ani za dobrých časů za souseda. Robert Kirkman nám zase jednou předvedl, že v zombie světě nejsou ty největší zrůdy nemrtví, ale jsou to lidé sami. Jak jinak, že?
Obr�zek
Vzhledem k tomu, že Rick je v podstatě hlavní postavou, je pochopitelné, že nám pod Guvernérem nezemře, ale přece jen se do vězení vrátí. Jak to však bude s ostatními? Rick si své protrpí, protože Guvernér se ujistil, že bývalý policista už nebude moct používat svou pravou ruku jako dřív. Také těžko, když vám chybí celá dlaň. Přesto může vést plnohodnotný život. To znamená, že se mu podaří utéct. Není však tím, kdo trpí nejvíce.
Obr�zek
Řekl bych, že celé setkání s Guvernérem a jeho lidmi je zde řešeno překvapivě krátce a celkem jednoduše, což nezní úplně dobře. Chce se říct, že tady zůstává bublat něco pod povrchem, co někdy musí vykynout na světlo boží. Že bychom se s tím šílencem ještě měli někdy setkat? Ani bych se nedivil. Přece jen, je to pořád hororový zombie žánr, kde vstávání z mrtvých není nic tak světoborného. 
Obr�zek
Jenže nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Robert Kirkman vytvořil svět, kde se může stát cokoli. Myslíte si, že najdete trochu klidu, ale hned za rohem na vás čeká další rána pod pás. Přijmete ji a jdete dál. Skoro by se zdálo, že komiks bude předvídatelný, ale můžete si být jisti, že jednotlivé zvraty, nové postavy, nové epizody přicházejí nečekaně a navíc s takovou silou, že vás to téměř pokaždé srazí do kolen. Může se stát skutečně cokoli. A když říkám cokoli, myslím opravdu cokoli. Myslíte si, že některá z postav nemůže zemřít? Rozhodně bych si tím nebyl tak jistý.
Obr�zek
Charlie Adlard pokračuje v kresbě, která komiksu dokonale sedí a společně s Kirkmanem a Rathburnem už se v současné době dostali přes stý díl série. Já jen doufám, že těch dílů bude co nejvíce a že budou stejně kvalitní, jako jsou jednotlivé sešity doposud. Stejně tak přeji Crew  aby se komiks dobře prodával, protože tahle série musí vycházet. Byla by neskutečná škoda, kdyby mělo vycházení ustat.

Komiks "Živí mrtví: Život plný utrpení" si můžete zakoupit na stránkách Seqoy.

2 komentáře:

  1. Po přečtení recenze jsem se docela zamyslel nad tím, že celá záležitost s Guvernérem je řešena.. "rychleji" než by mělo a moc rychle mi to nepřijde.. Přecejen, guvernér a celý tohle kolem něj je bráno jako "první větší" setkání s "nynější civilizací" a kdyby to kirkman natáhl, tak by se mohl zadrhnout a bylo by to jen na škodu a třeba uškodit dynamičnosti příběhu. Co se tím snažím říct je to, že když vezmu celý "arc" s Guvernérem (jakoby 4 knížky) tak si myslím, že je to rozděleno dobře - ale pokud mám brát knížku samotnou, tak to může působit poněkud stroze, ale kdo by četl jen 1 book? :D

    OdpovědětVymazat
  2. Jasně, s tím musím souhlasit. Trochu kostrbatě jsem se snažil vyjádřit to, že od téhle postavy nás čeká ještě víc, že tahle kniha na první pohled řeší Guvernéra rychle jen proto, aby se v celé své kráse ukázal v dalších dílech

    OdpovědětVymazat