2013-05-22

#81: Usagi Yojimbo: Yokai - 60 %


Usagi Yojimbo: Yokai (Usagi Yojimbo: Yokai)
Vydalo nakladatelství Crew ve vázané vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako grafický román "Usagi Yojimbo: Yokai" u Dark Horse Comics jako speciální edice ke 25. výročí vydávání komiksu "Usagi Yojimbo" v roce 2009. České vydání se prodává v plné ceně za 229 Kč.

Scénář: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai

Pokud bude "Usagi Yojimbo: Yokai" vaším prvním setkáním s Usagim, možná budete trochu zklamaní. Není to úplně klasický příběh tohoto králíka, respektive on je vlastně poměrně standardní, ale je problém, že je takto osamocen a není zase moc rozsáhlý. Jeho hlavní devizou je skutečnost, že se jedná o barevný komiks, což lidem, kteří Usagiho ještě neznají, zas takovou radost neudělá.
Obr�zek
Nezdá se, že barva je mnoho, ale je potřeba si uvědomit, že Usagi je komiks černobílý a barevné jsou na něm jen obálky. V České republice tedy nevychází klasická série černobíle proto, aby to vyšlo levněji, ale proto, že takový je komiks původně. Barva je tedy osvěžení, je to vlastně takový bonus fanouškům ušaté série. "Usagi Yojimbo: Yokai" byl také jako bonus připravován. Jedná se o Stanův dárek fanouškům k pětadvacátému výročí tvorby králíka. Pro fanoušky je to dárek krásný, ostatní ho bohužel nejspíš moc neocení. 
Obr�zek
Problém je v tom, že je zaměřeno hlavně na tu barvu, a to je přece jen trochu málo. Barva vypadá skvěle, Stan kreslí vodovými barvami, což u komiksu není tak obvyklé, ale počkejme si na nějaký další pořádný projekt od Jamese O’Barra. Myslím, že ten bude srozumitelnější i pro širší veřejnost, ale uvidíme. "Usagi Yojimbo: Yokai" totiž postrádá trochu lepší příběh, který by tuto útlou knížečku pozvedl. 
Obr�zek
Klasické booky s Usagim fungují tak, že tam máte - většinou - několik kratších povídek, které na sebe mnohdy nenavazují, případně je v jednom booku jeden komplexní příběh. Příběh "Yokai" by se hodil do první struktury, prostě jenom jedna povídka z mnoha a možná byste si ho ani nepamatovali, protože zase tak zásadně nevyniká. Krásní jsou na něm především démoni, kterých je japonská mytologie plná a které si Stan propůjčil a případně upravil podle svého. "Usagi Yojimbo: Yokai" je pak vlastně komiksem o tom, jak náš titulní králík narazí na démony a musí s nimi bojovat, protože právě ten večer se jedná o hodně speciální pochod démonů. 
Obr�zek
"Usagi Yojimbo: Yokai" je přesto krásnou ukázkou toho, jaký má Stan Sakai humor, ale především toho, jak dokáže krásnou japonskou mytologii představit i nám, lidem ve 21. století a hlavně v zemi, která nemá na japonskou kulturu až takové napojení. Když čtete Usagiho, máte chuť se víc dovědět o mytologii této země, podívat se na nějaký film od Akiry Kurosawy. Usagi je vizuálně krásný, ale knihu "Usagi Yojimbo: Yokai" si kupujte jenom proto, že králíka znáte a chcete mít tenhle Stanův krásný dárek bez výrazného příběhu ve své sbírce.

Komiks "Usagi Yojimbo: Yokai" si můžete zakoupit na stránkách knihkupectví Seqoy.

Žádné komentáře:

Okomentovat