2018-10-25

#1834: Umbrella Academy 2: Dallas - 85 %


Umbrella Academy 2: Dallas (The Umbrella Academy: Dallas)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 1 až 6 série "The Umbrella Academy: Dallas" v roce 2009. České vydání má 184 stran a prodává se v plné ceně za 569 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Gerard Way
Kresba: Gabriel Bá

Pokud se vám líbila kniha "Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita", tak v případě jejího pokračování, komiksu "Umbrella Academy 2: Dallas" se připravte na ještě větší jízdu, kdy bude celých šest kapitol jen zírat na to, co se to vlastně děje, ale jakmile dojdete ke konci, zjistíte, že to dává smysl, i když hodně zvláštní. Ale tohle je svět Gerarda Waye a Gabriela Bá. Je to svět hodně specifický, ale nebudete mít pocit, že to je svět, který funguje. Místy si možná řeknete, že je to trochu přeplácané, ale ono to v konečném důsledku dává smysl. Když spojíte hodně věcí, které se zdají nespojitelné, nakonec vám z toho vyjde celek, jenž bude držet pohromadě svou komplexností a neskutečným přesahem. "Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita" je superhrdinský komiks, ale rozhodně ne takový, jaký byste si pod tím pojmem představili. Lidí se superschopnostmi je tu dost, ale těch hrdinů málo.

O čem je kniha "Umbrella Academy 2: Dallas"? Tak tohle je velmi dobrá otázka. Může na ni být velmi jednoduchá odpověď, která se nabízí už v názvu komiksu - jedná se o příběh s alternativním pohledem na smrt prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. To by bylo ale skutečně velmi významné zjednodušení, protože samotný atentát zde tolik prostoru nemá, i když ho ke konci přece jen sledujeme. Anebo sledujeme to, jak bude zastaven? Na tomhle je skutečně zajímavé, že Gerard Way příběh napsal tak, abyste vlastně nevěděli, jak to má dopadnout a co by bylo pro finále lepší. Stejně jako není jasné, jestli by se Spojené státy vyvíjeli lépe, kdyby atentát na JFK spáchán nebyl. Anebo je ten vývoj takový, jaký je, správný, protože za JFK by to bylo ještě horší? Jedna z postav komiksu to řekne - nejde o to zabít prezidenta, jde o to zabít symbol.

Ale jak říkám, není to jen zabití prezident, kolem kterého se to celé točí. Je to především o zvláštní rodině, která nám byla představena v komiksu "Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita". Jako kdybychom se najednou ocitli v jiném příběhu, i když dějově "Umbrella Academy 2: Dallas" následuje po prvním dílu. Alespoň v určitých ohledech. Vanya, která způsobila apokalypsu v prvním díle, si nyní nic nepamatuje a je upoutána na lůžko. Chlapi si moc nerozumí a neví, kam se posunout. Hlavně Kosmo tráví dny u televize. Kraken se jako jediný dál snaží o to, aby zachovával status superhrdiny, Séance si jede život podle sebe a Fáma tak nějak prochází kolem, bez hlasu, aby se pokusila zjistit, co se vlastně děje. I Kraken je na stopě masakrům. A vypadá ti, že by se mohl vrátit Číslo Pět, tedy nejnebezpečnější ze sedmičky.

A jakmile se do toho Číslo Pět dostane, začne to být teprve masakr. A to nejen ve smyslu, že je to hodně krvavé - ale jako že vážně hodně. Ono to začne být zajímavé i scenáristicky. Komiks "Umbrella Academy 2: Dallas" je jeden z mála komiksů, kde mi nevadí, že se cestuje časem, i když to je důležitý prvek. Kauzalita zde v nějakém základním smyslu funguje, ale především je to prostředek k tomu, aby mohl být příběh vyprávěn a aby to celé mohlo být ještě o něco divnější, ale přitom to stále dávalo smysl. A "Umbrella Academy 2: Dallas" smysl dává. Není to až tak komplikované, ale ta cesta k tomu finále má tolik prvků, které vás dovedou zarazit, překvapit, ohromit, že prostě budete jen koukat. Tenhle komiks v originále vyšel v roce 2008. Do letošního roku další díl nevyšel, a to se Grard Way dušoval, že chce vícero minisérií. Ale letos, zrovna v říjnu jsme se dočkali a sešit "Umbrella Academy: Hotel Oblivion 1" je veku. Tak třeba se příští rok dočkáme třetího dílu i česky a nebudeme muset čekat tak dlouho jako Američané. Rozhodně to bude další zajímavá jízda.

Komiks "Umbrella Academy 2: Dallas" zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita"

Žádné komentáře:

Okomentovat