2018-10-24

#1833: Amulet 1: Paní kamene - 80 %


Amulet 1: Paní kamene (Amulet 1: The Stonekeeper)
Vydalo nakladatelství Paseka v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako "Amulet 1: The Stonekeeper" v roce 2008. České vydání má 192 stran a prodává se v plné ceně za 329 Kč.

Scénář: Kazu Kibuishi
Kresba: Kazu Kibuishi

Když se podíváte na obálku komiksu "Amulet 1: Paní kamene", napadne vás hned několik prvků, které by vás mohli odradit od čtení. Za sebe ale rozhodně musím říct, že je potřeba se vykašlat na první dojem protože "Amulet 1: Paní kamene" prvním dojmem klame. Tak za prvé si budete podle obálky myslet, že to je něco pro děti. Jasně, i děti to mohou číst, ale tohle je příběh i pro dospělého čtenáře. Rozhodně není dětinský. Pak by se podle jména autora mohlo zdát, že se bude jednat o mangu, ale není tomu tak - nakonec i ta kresba, která je mimochodem celou dobu barevná, není vyloženě manga stylu, jen si z něj mnohé bere - protože autor se sice narodil v Japonsku, ale zbytek života prožil v USA, takže se nemusíte bát, že byste knihu četli odzadu. Tahle se čte tradičním evropským způsobem.

Ono hned čtení prologu vám dá vědět, že tohle nebude příběh, který bude nutně hezký. Tohle je příběh, který má svoje temné, nehezké momenty, a to i přesto, že zde snaha o humor - a snaha úspěšná - skutečně je. Právě prolog vás naladí na temnější linii, která se prolíná celým příběhem a vlastně i celou hlavní zápletkou první knihy, protože snahou dvou dětí, sourozenců Emily a Navina - není nic menšího než záchrana vlastní matky. Ta byla unesena podivným monstrem, když se s dětmi dostali do světa, jenž se nacházel za tajemnými sklepními dveřmi v domě jejich pradědečka, kam se po úvodní tragické události přestěhovali. Nový příbytek jim dá hned vědět, že existuje ještě jiný svět, svět, který má své kouzlo, ale dovede být i velmi nebezpečný.

Hlavními postavami jsou tedy děti, což je sám o sobě celkem prvek, kterým autor na děti cílí. Ale přesto dovede být velmi akční, tajemný, místy docela temný, stejně jako vtipný, ale třeba i epický. Děj knihy "Amulet 1: Paní kamene" se odehrává na celkem malém prostoru, ale není vyloučeno, že se rozmáchne. Minimálně pro pokrčování už to tak trochu vypadá. Emily a Navin se společně vydali najít matku, která byla unesena, ale místo toho se jim podařilo objevit svého dávno ztraceného pradědečka. Ten většinu svého života prožil v tomto druhém světě, aby zde získával informace a pokusil se ovládnout moc. Vypadá to, že v tomto světě existuje magie, o čemž se přesvědčuje především Emily. Již od začátku se totiž stala vyvolenou, protože kolem jejího krku se houpe tajemný kámen, jenž vládne velmi velkou mocí. Co to je a jakou moc vlastně má, ale Emily hned nezjistí. To až postupně spolu se čtenářem.

Kniha "Amulet 1: Paní kamene" dokáže zaujmout, při čtení vás dovede strhnout a nepustit, dokud se nedostanete až na konec knihy. Pak budete rádi, že druhý díl "Amulet 2: Prokletí kamene" vyšel spolu s prvním dílem, protože hned po druhém sáhnete a začtete se ještě více. Emily, Navin a další postavy, které se zde objeví, i když na první pohled třeba vypadají dětinsky jako Miskit, vám hned přirostou k srdci. Jsou zábavní, ale nejsou to jen nějaké jednoduché karikatury, jsou to postavičky plnohodnotné, mají svou hloubku a budete zvědaví na to, jak ještě zasáhnou do příběhu. Čeká nás podle všeho ještě osm knih - série by měla mít celkem devět dílů a z toho osm už jich je v originále vydaných - a myslím, že to bude stát za to. První díl rozhodně dovede přesvědčit o tom, že některá marketingová zveličování nejsou až tak daleko od pravdy.

Komiks "Amulet 1: Paní kamene" vydalo nakladatelství Paseka, u kterého můžete komiks zakoupit se slevou.

Žádné komentáře:

Okomentovat