2013-09-18

#287: Živí mrtví 8: Zrozeni k utrpení - 95 %

Živí mrtví 8: Zrozeni k utrpení (The Walking Dead Vol. 8: Made to Suffer)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2013. Původně vyšlo jako čísla 43 až 48 v sérii "The Walking Dead" u Skybound Entertainment (vzniklo pod Image Comics a bylo založeno přímo Robertem Kirkmanem). Souborně v originále komiks vyšel jako "The Walking Dead Vol. 8: Made to Suffer" v roce 2008. České vydání má 136 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč.
Komiks koupíte se slevou na serveru KupKomiks.
Knihu zakoupíte se slevou také v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlard a Cliff Rathburn

I když už jsme u osmé knihy, tak přece jen ještě ani nejsme v polovině toho, co vyšlo. V Americe navíc komiks nadále vychází, takže jsme pořád skoro na začátku, ale to, co Robert Kirkman předvádí, to je něco neskutečného. Po knize "Živí mrtví: Ticho před bouří", kdy jsem si říkal, že nás přece jen trochu ukolébal, přijde se svazkem "Zrozeni k utrpení" a vy zjistíte, že je toho ještě tolik, co se může stát, tolik, co může potkat naše hrdiny. Ani nebudete věřit tomu, jak jste Kirkmana podezírali z toho, že by nevěděl, co dělá. I přesto, že často slýchám superlativy na tuhle sérii, přece jen jsem nevěřil tomu, že by mohl přijít s něčím, co mě skutečně uzemní.
Obr�zek
Přesně tohle se stalo. Robert Kirkman si nás předchozí knihou povodil, nechal vydechnout naše hrdiny, aby jim hned další sbírkou tak zbabral jejich už tak pitomé životy, že skutečně začnete věřit tomu, že už žádná naděje není. A co k tomu stačí? No, co si budeme povídat, to hlavní je v tomhle případě nemilosrdnost. Robert Kirkman je nemilosrdný. Tím, že nechává umřít postavy, které by nikdo jiný nezabil, ukazuje svět živých mrtvých v tvrdém světle. Svět zombie je nemilosrdný, a tak se musí obětovat i postavy, které by jinak nezemřeli, protože by si autor říkal, že by to byla strašná škoda je zabít. Jsou přece oblíbené, tak nemůžou zemřít. Tohle u "Živých mrtvých" neplatí a je to hodně dobře. O to víc vás pak zasáhne, když k takovému úmrtí skutečně dojde.
Obr�zek
Miluji zombie horory a Robert Kirkman je na tom stejně. Chce vědět, kam až to může zajít a své postavy válí v blátě a krvi a hnusu a činí tak s láskou k žánru, s láskou ke svým postavám i s láskou ke čtenáři. Dobře, možná to tak na první pohled nevypadá, ale je to skutečně tak. Postavy procházejí promyšleným světem, kde každý skutek má svoje následky. Co je trochu smutné, ale záleží na úhlu pohledu, to je skutečnost, že vlastně nejde tolik o nemrtvé. Dobře, ono o ně moc nejde ani třeba v Romerově klasice "Noc oživlých mrtvol", která se většinu času soustředí na lidi v domě, ale Kirkman v téhle knize přešel k tomu, že zombie jsou v podstatě statisté, kulisa, která zásadně do příběhu nezasahuje. Na jednu stranu je to ale celkem pochopitelné. Ti lidé si musí zvyknout na to, že jsou zombie součástí jejich života. A když si zvyknou, nechají se ukolébat. Jakmile se nechají ukolébat, je to cesta k pořádnému průseru.
Obr�zek
Co na nás Kirkman přichystal dál? Nevím. Vždycky jsem si říkal, že to vydržím a nebudu číst komiks v originále, že si pěkně počkám. A zatím to dodržuji. Jsem si ale jistý, že pro nás má přichystané ještě velké věci. Po téhle knize nepochybuji o tom, že stále ví, co dělá. Budete počítat mrtvoly, a že jich skutečně bude! Možná budete překvapeni, možná ne, ale hodně rychle vám dojde, že nastává další zvrat, zvrat, který hodně mění. Už obálka na devátý díl, která je na konci knihy, naznačuje, že tentokrát se bude příběh šinout trochu jiným tempem. No, jen si počkejme, ale ono to čekání zase tak dlouhé nebude. Devátý díl je ohlášený na říjen 2013, což už je skutečně za rohem. Připravte se na další dávku strachu a utrpení, které jsou v zombie světě denním chlebem. Není trochu zvrácené, že nás zrovna tohle baví? Ne, rozhodně ne.

Na blogu najdete také recenze na knihy:

Žádné komentáře:

Okomentovat