2013-05-16

#67: Kůstek 4: Ostrozub, Vládce východního pomezí (1. část) - 85 %


Kůstek 4: Ostrozub, Vládce východního pomezí (Bones: Rock Jaw: Master of the Eastern Border)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2013. Původně vyšlo jako čísla 28 až 32 série "Bone" v nakladatelství Cartoon Books (nakladatelství Jeffa Smithe). Souborně v originále komiks vyšel jako "Bone: Rock Jaw: Master of the Eastern Border" v roce 1998 černobíle a v roce 2007 barevně u Cartoon Books. Černobílé české vydání se prodává v plné ceně za 349 Kč.

Scénář: Jeff Smith
Kresba: Jeff Smith

"Kůstek", to je komiks, který asi není úplně pro každého, ale když mu dáte šanci, uvědomíte si, jaké kouzlo tahle fantasy má. Jedná se o něco naprosto unikátního a já jsem nesmírně rád, že se k nám "Kůstek" dostal. Navíc nakladatelství Crew odvádí nesmírně dobrou práci, a tak se k nám "Kůstek" dostává poměrně brzy a sem tam i ve dvojitém balení. Již první kniha, která u nás vyšla, byla vlastně souborem dvou knih. Nejinak je tomu i v případě čtvrté knihy. Ta se skládá z knih "Ostrozub, Vládce východního pomezí", po níž dostal celý soubor název, ale je zde ještě druhá kniha, která tvoří druhou polovinu souboru. Tato kniha se jmenuje "Starcova jeskyně".
Obr�zek
Podobně jako v případě komiksu "Kůstek: Útěk z Kůstkova", i tentokrát bude recenze na knihu rozdělena do dvou článků. Nejprve tedy ke knize "Ostrozub, Vládce východního pomezí", která nám představuje novou postavu, uvedenou v titulu. Co se děje s Podfou, babičkou Ben a Trnkou, to nevíme, protože na ně se tenhle příběh vůbec nezaměřuje, ale za to se soustředíme na Ferdu, Švandu a Švandova nového mazlíčka, Barnabáše, malého krysáka.
Obr�zek
Vzhledem k tomu, že se nesoustředíme na všechny hlavní postavy, dá se předpokládat, že posun v příběhu příliš velký nenastane. Skutečně je tomu tak. Dva malí Kůstkové se musí snažit uniknout před nebezpečími, která na ně čekají, aby se znovu mohli setkat se svým třetím bratrancem, Podfou, po kterém stále prahne Králpes, protože Podfa je ten s hvězdou na hrudi. mimochodem, velmi brzy nás čeká rozluštění toho, proč vlastně Podfa je pro krysáky tak důležitý a vlastně i nebezpečný.
Obr�zek
Ostrozub, tedy pardon, vlastně Ostrý zub (překladatel si tady krásně vyhrál - původně Roque Ja alias Rock Jaw -, což velmi oceňuji), je tvorem, jehož vztah k postavám i k příběhu je nejednoznačný, a tak si nebudete jistí, jestli chce všechny sežrat, nebo ne. Jenže není jediným nebezpečím, které tu číhá. Vrací se Králpes, a tak musejí Ferda a Švanda hledat nová spojenectví, aby se zachránili a aby si byli jistí, že se ani jednomu z nich nic nestane. Jeff Smith tak činí v poměrně akčním střihu, kde vůbec nevadí, že komiks je kresebně přístupný pro všechny. Když Králpes secvakne svoje zuby, zamrazí vás.
Obr�zek
"Kůstek: Ostrozub, Vládce východního pomezí" je knihou, která by se určitě měla číst jako celek, ale o tom, co se stane v příběhu "Starcova jeskyně" zase příště. Přesto už v této první části Jeff Smith znovu dokazuje, že má smysl pro humor, má smysl pro akci a pro napětí a nakonec zde nechybí ani emoce. Navíc, i když se to možná na první pohled nezdá, jeho kresba umí být skutečně velkolepá. Tohle je jeden z komiksů, který si zaslouží pozornost už od začátku.

Komiks "Kůstek 4: Ostrozub, Vládce východního pomezí" si můžete zakoupit na stránkách knihkupectví Seqoy.

V komiksovém deníku si můžete přečíst tyto recenze:


Žádné komentáře:

Okomentovat