2020-11-24

#DP112: Nejmocnější hrdinové Marvelu 94: Nova (Sam Alexander)

Autorem článku je Daniel Palička.


Vydalo Hachette Fascicoli v pevné vazbě v roce 2020. Původně vyšlo jako čísla 1 až 2 a 11 až 16 páté řady série Nova v nakladatelství Marvel. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích. 

Scénář: Gerry Duggan, Jeph Loeb 
Kresba: Paco Medina, David Baldeon, Ed McGuinness

Pokud jste pravidelnými odběrateli červené řady, pak asi víte, že s jedním Novou, konkrétně mnohem vyzrálejším Richardem Riderem, jsme se již mohli seznámit v rámci knihy "Nejmocnější hrdinové Marvelu 47: Nova". Když česky vyšel svazek o mnohem mladším Samovi Alexandrovi, který je relativně novou postavou ve světě Marvelu, nijak mě to nepřekvapilo. Ze zvědavosti jsem si studoval seznam vydaných komiksů v angličtině a mezi nimi byl i tento, což se dalo pochopit. V zahraničí totiž začaly pomalu, ale jistě vycházet díly, jež se zaměřovaly primárně na nové postavy, které se ve většině případů ještě nestihly mezi marvelovskými hrdiny dostatečně ohřát. O Samovi se to dá říct dokonale. Ovšem musí se mu nechat, že od doby, kdy debutoval v roce 2011 na stránkách one-shotu "Point One", se dokázal za těch několik let v superhrdinské branži propracovat až na pozici člena týmů Avengers, New Warriors a Champions, což je náhodou dost velký úspěch. Přičteme-li k dobru fakt, že nabyl značnou várku zkušeností a se svými schopnostmi se naučil lépe zacházet, dostaneme hrdinu, jenž se bezpochyby úspěšně zařadil mezi velikány typu Iron Man, Spider-Man a další. A ačkoliv nejde o nejmocnějšího hrdinu pod sluncem, stále má čtenářům co nabídnout. 


Nyní je čas se podívat na jeho samostatný svazek a povědět si, zda bych jej mohl doporučit. Jak už bývá tradicí, kniha obsahuje dva příběhy. Podobně jako v případě minule recenzovaných Secret Avengers platí, že jsou oba moderní, takže žádných starých komiksů se naštěstí bát nemusíte. První z nich se jmenuje "Na počátku" a jde o první dvě čísla pravidelně vycházející série, která začala v rámci iniciativy "Marvel NOW!" vycházet od roku 2013. V nich zjišťujeme, že Sam je úplně obyčejný hoch z Arizony, který moc nevybočuje. Chodí do školy, kde zažívá kratochvíle mladého studenta. Sice se o něj stará jeho milá maminka, ale stýská se mu po otci, který je ze záhadných příčin nezvěstný. Jednoho dne, kdy si mladík jen tak jezdí na skateboardu, si narazí hlavu. Po chvíli se probudí a zjistí, že je v nemocnici. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se před ním neobjevili dva členové Strážců galaxie - Gamora a mýval Rocket. Jak bude děj dál pokračovat a co se po tomto neobvyklém setkání bude dít? To vám již nepovím. 


O scénář se postaral ostřílený Jeph Loeb, který vsází nejen na rozvíjení osobností jednotlivých postav, ale také na rychlé a velmi svižné vyprávění. S ničím se nezdržuje a všechny důležité informace nám naservíruje během prvního sešitu, aby se v druhém ihned vrhnul na vývoj hlavních aktérů. Musím ocenit nejen to, jak Loeb pracuje s postavami, ale také jak se mu daří napsat odpočinkový příběh, který se nesnaží nijak zásadně vybočovat. Jde ve zkratce o příjemný nadprůměr v rámci svého žánru, který jsem si užil. Na uvedení do situace to funguje parádně. Navíc, Sam Alexander se mi coby mladý Nova zalíbil a vytvořil jsem si k němu vztah, což je ještě více umocněno jeho společnými interakcemi se dvěma členy Strážců. A některým vtipným hláškám, jež v průběhu vyprávění pronesl, jsem se dokonce zasmál. O to více je pak škoda, že se česky nedočkáme pokračování, které by někteří fanoušci rozhodně ocenili. Pokud vás nicméně zajímá, jak se sérii pod Loebovým dohledem dařilo, můžete si přečíst mou starší recenzi na svazek "Nova: Origins" ze třetí série "Ultimátního komiksového kompletu". Pokud snesete můj starší styl psaní, pak si myslím, že byste si z ní mohli udělat trochu představu.     


Úvod svazku je tedy velmi slušný. Jenže pak přichází hlavní příběh jménem "Přízrak Nova Corps". Ten si vzal na paškál scénárista Gerry Duggan, což je autor, který je schopný napsat dobré, vcelku kvalitní příběhy, ale zároveň průměrné až podprůměrné kusy, které vás bohužel ničím neoslní. Jeho Nova patří naneštěstí do druhé jmenované kategorie. Přitom zápletka zpočátku nebyla špatná. Přece jenom, jak moc často vidíte spolupracovat nezkušeného superhrdinu s Betou Rayem Billem? Vůbec! Takže v tomto směru byla má očekávání překonána. Podobný tah bych nečekal a nedokázal bych si jej představit. Shodou okolností funguje a jde asi o největší klad celého příběhu. Interakce mezi oběma hrdiny jsou funkční, ba dokonce zábavné, někdy i okouzlující. Líbí se mi navíc dost zřetelný kontrast. Zatímco Sam Alexander je normální kluk ze Země, z něhož číší mladistvá energie, Beta patří mezi jedny z nejsilnějších kosmických hrdinů v okolí. Prožil si toho opravdu hodně, takže o své zkušenosti z minulosti se může s mladým Novou podělit, a zároveň mu může dát pár dobrých rad. Vztah obou dvou je zkrátka překrásný. 


Co se však týče děje jako takového, ten je k uzoufání nudný. Kdyby si jej na paškál vzal jiný autor, pravděpodobně by šlo o průměrný superhrdinský mainstream, který by zapadl a neštěkl by po něm ani pes. Jenže se jej chopil Duggan a z neznámého důvodu vytvořil komiks, který bohužel absolutně nefunguje. Hlavní hrdina je vám nesympatický už od prvních stránek, čemuž vůbec nerozumím, když vezmu v potaz, jak jej Loeb dokázal napsat s grácií. Dějová linie vás bude po celou dobu nudit. Ničím vás neohromí a vy se budete prodírat stránkami plných nezáživných, místy až výplňových pasáží, jež tak akorát zpomalují tempo vyprávění, nudných postav a nezajímavých akčních sekvencí, které, ačkoliv jim k dobru musím přičíst, že je kreslíři pěkně nakreslili, byly ve výsledku strašně generické. 


Dobře, abych nebyl vůči "Přízraku Nova Corps" jen kritický, vyjádřím se k několika kladům. O vzájemném vztahu mezi Novou a Betou jsem se již rozepsal o několik řádků výše, čili vypíchnu ještě pár dalších aspektů. Kresba sice není tak kvalitní jako v případě Eda McGuinnesse, který bravurně kreslil Loebův příběh, ale je na ni znát, že si s ní jak Paco Medina, tak David Baldeon dávají záležet. Jde o vcelku ucházející nadprůměr. Oba výtvarníci vsází na výrazné panely s důrazem na designy postav, jež vyniknou zejména během akčních pasáží. A mimo jiné musím ocenit civilní linku, z níž by se dalo vytěžit o poznání více, ale já jsem s ní byl relativně spokojený, i když má své chyby. Kupříkladu scény ve škole byly pěkným pohlazením po duši.  


Následující klady však Dugganův příběh nezachrání. Ve výsledku mi tak nezbývá nic jiného, než říct, že svazek "Nejmocnější hrdinové Marvelu 94: Nova (Sam Alexander)" bohužel nemohu doporučit. První dva sešity od Jepha Loeba a Eda McGuinnesse jsou příjemné čtení. Druhý příběh je naopak katastrofa, přestože pár kladů by se přece jenom našlo. Kdyby padla volba na jiný, mnohem kvalitnější kousek, byl bych šťastnější. Takhle musím jenom dodat následující: následující knihu si raději nekupujte. Toť mé osobní doporučení.

Žádné komentáře:

Okomentovat