2020-11-23

#DP111: Nejmocnější hrdinové Marvelu 93: Secret Avengers

Autorem článku je Daniel Palička.


Vydalo Hachette Fascicoli v pevné vazbě v roce 2020. Původně vyšlo jako čísla 1 a 16 až 20 série Secret Avengers v nakladatelství Marvel. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích. 

Scénář: Warren Ellis, Ed Brubaker 
Kresba: David Aja, Michael Lark, Alex Maleev, Jamie McKelvie, Kev Walker, Mike Deodato Jr. 

Secret Avengers jsou relativně novým týmem ve světě Marvelu. Nemusí se to sice na první pohled zdát, ale uskupení debutovalo až někdy kolem roku 2010, kdy již naplno odstartovala iniciativa Heroic Age (v překladu Věk hrdinství). Ta perfektně posloužila k tomu, aby dala do popředí všemožné avengerovské týmy, jež tehdy existovaly. Zároveň krásně navázala na události z komiksu Siege (česky vyšel ve svazku "Ultimátní komiksový komplet 59: Obležení"), který sloužil jako zakončení velké moderní éry, jež započala komiksem "Avengers: Rozpad". Tajná jednotka vedená Stevem Rogersem, o níž je následující kniha v rámci Nejmocnějších hrdinů Marvelu, vznikla proto, aby superhrdinové mohli řešit tajné operace, ke kterým by se za normálních okolností nedostali a na jejichž řešení by nebyl dostatek prostoru. Přece jenom, když musíte téměř každý den bojovat proti mimozemským hrozbám z jiných galaxií, ďábelským robotům, dobyvatelům, zločineckým syndikátům a nevím komu ještě, není na akci à la Mission Impossible čas. Rozhodně šlo o zajímavou myšlenku, protože na špionážní komiksy si vždycky potrpím. Uchopili však tvůrci myšlenku správně?      


Jak už bývá tradicí, svazek obsahuje dva příběhy. Pro někoho může být výhodou, že oba jsou moderní, takže se nemusíte bát šíleného retro zážitku. První z nich se jmenuje "Utajené dějiny, část 1". a jedná se o úplně první sešit samostatné řady Secret Avengers, kterou původně začal psát Ed Brubaker. Ten jsme sice již měli možnost číst česky spolu s dalšími čtyřmi čísly ve svazku "Ultimátní komiksový komplet 66: Secret Avengers: Mise na Mars, ale jsem upřímně rád, že zde byl obsažen, protože svou funkci, tedy představení týmu jako takového, plní dokonale. Dozvíme se nejen, jak se skupina úspěšně zformovala, ale také jaké členy v ní najdete, a jak vypadala vůbec první mise. Jde bohužel jen o první část ucelenější dějové zápletky. Pokračování zde není naneštěstí obsaženo, avšak vyšlo v 66. knize "Ultimátního komiksového kompletu". Takže v případě, že by se vám úvodní sešit zalíbil, můžete teoreticky pokračovat dál, ale pokud nechcete, nemusíte. Záleží zkrátka na vás. Dle mého názoru je to férový přístup. 


Kdybych měl okomentovat scénář, mám k němu hned řadu výhrad. Brubaker je bezpochyby zkušený scénárista, jenž má dar napsat výborné komiksy, ať už superhrdinské nebo kriminální, jenomže svůj talent v následujícím kousku nevyužil naplno. Musím vyzdvihnout akční pasáže, které scénárista dokázal napsat dynamicky a s přehledem, a sjednocení Secret Avengers dle mého názoru také nebylo špatné. Ze čtení jsem ovšem měl celou dobu pocit, jako kdyby byl tvůrce limitovaný a nemohl ze sebe dostat to nejlepší. Nevím, čím to bylo způsobeno. Možná nebyl zvyklý psát superhrdinskou týmovku. Možná musel pracovat s postavami, jež nemá - až na Captaina Ameriku a Sharon Carterovou -- zrovna v oblibě. Nedokážu si to vysvětlit. Po dočtení ve mně převažovaly spíš smíšené dojmy, ačkoliv musím uznat, že pár kladů by se najít mohlo. Kapitolou je pak sama o sobě kresba Mikea Deodata, jež zážitek povyšuje o několik úrovní výš, avšak z celkového hlediska se jedná spíše o průměr až podprůměr ve svém žánru. Nic víc. 


Přecházíme k druhému příběhu "Nenápadně zachraň svět", na němž pracoval neméně zkušený Warren Ellis. Ten vyšel později v rámci první pravidelně vycházející série tohoto uskupení a je postavený na podobné bázi jako svazek "Nejmocnější hrdinové Marvelu 43: Moon Knight", který je mimo jiné od stejného autora. Namísto jedné ucelené dějové linky nám scénárista naservíruje hned několik jednosešitových povídek, jež jsou kompletně uzavřené a nijak na sebe nenavazují. Rozdíl tkví v tom, že na rozdíl od Moon Knighta, který se z větší části odehrával v jednom městském celku, jsou jednotlivé příběhy mnohem rozmanitější a odehrávají se v několika různých lokalitách. Ellis nespolupracuje jen s jedním výtvarníkem, takže každý sešit má na starosti jiný kreslíř, od čehož se mimo jiné odvíjí atmosféra jednotlivých zápletek. Dojde na zběsilou honičku, operaci v Symkarii, sólové dobrodružství Black Widow a jiné příhody.         


Musím osobně říct, že Warren Ellis odvedl vcelku slušný kus práce. Nejprve je důležité zmínit, že každá povídka má něco do sebe. Výtvarné styly se střídají jako na běžícím pásu, což ve výsledku vůbec nevadí, neboť se skvěle hodí k celkovému vyznění. Zatímco Michael Lark se vyžívá v kreslení krásného zasněženého města, David Aja si pohrává s panelováním, jak to jenom jde. Alex Maleev vsází na svůj specifický styl, jenž je postavený hlavně tmavých linek, naopak Jamie McKelvie pracuje s výraznými barvičkami a co nejdetailnějšími panely, u kterých si dává opravdu záležet s designem postav. A co se týče Keva Walkera, ten se vyžívá ve velkolepých akčních sekvencích, což k němu docela sedí. Různorodost je v knize opravdu velká a každý si v ní najde svého oblíbence. Objektivně však musím uznat, že ne každému mohou sednout všichni. Mně osobně například vadil Walkerův styl, u něhož mi zejména neseděly obličeje postav,  jež byly občas přehnaně hranaté. Jinak si nemám moc na co stěžovat. 


Co se týče kvality všech příběhů, je obecně nadprůměrná. Před čtením vás varuji, nepočítejte se zážitkem podobným Moon Knightovi, protože ten se překonává opravdu těžce. Místo toho čekejte spíš zkoušení nových věcí a experimentování. Jak jsem již psal výše, místo klasické jednolité zápletky dostanete hned několik menších ucelených celků. Některé se čtou příjemně (úvodní povídka, operace v Symkarii, sešit se Shang-Chim), jiné by si zasloužily pár stránek navíc, popřípadě menší přepracování (honička, Black Widow). Obecně jsou však čtivé, zábavné a rychle odsýpající. Mají svižné tempo, dokážou vás vtáhnout, a hlavně, to je podle mě nejdůležitější, vám dokážou perfektně představit jednotlivé členy. Výhodou je, že v každé povídce je skvadra hrdinů mírně obměněná. Jistě, někteří členové se opakují, ovšem i přesto dává autor prostor dalším hrdinům, na něž se může  fokusovat, a s nimiž mimo jiné může lépe pracovat. 


Svazek "Nejmocnější hrdinové Marvelu 93: Secret Avengers" rozhodně patří k lepším kouskům z druhé série červené řady. Přestože Brubakerův příběh funguje a vysvětlí vám vše důležité, vaše pocity budou vesměs smíšené. Pak ale přijde Warren Ellis a váš zážitek ze čtení je najednou úplně odlišný. Neřekl bych, že jde o jednu z nejlepších knížek kompletu, ale rozhodně se jedná o svazek, který naplno plní svůj účel. Perfektně vám představí tým jako takový, obeznámí vás s jednotlivými členy a naservíruje vám příběhy, jež jsou pro nováčky naprosto ideální. Já osobně jsem spokojený.

Žádné komentáře:

Okomentovat