2014-01-13

#452: John Constantine, Hellblazer: Zamrznutí - 70 %

John Constantine, Hellblazer: Zamrznutí (John Constantine, Hellblazer: Freezes Over)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako čísla 157 až 163 série "Hellblazer" v nakladatelství Vertigo (dospělejší odnož DC Comics). Souborně v originále komiks vyšel jako "Hellblazer: Freezes Over" v roce 2003 u Vertiga. České vydání má 168 stran a prodává se v plné ceně za 349 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Marcelo Frusin, Guy Davis a Steve Dillon

Kadence příběhů ze série "Hellblazer" se v posledních letech výrazně zvýšila (a podle všeho zase opadne). Po prvních dvou knihách ("Hellblazer: Syn člověka" a "Hellblazer: Těžké časy") jsme si museli dát nucenou pauzu. Naštěstí ale přišel rok 2012, kdy vyšly rovnou dva komiksy "Hellblazer". První, kniha "Hellblazer: Dobré úmysly" už byla na Comics Blogu recenzována, nyní se dostáváme k novějšímu komiksu, který taktéž vyšel u nakladatelství Crew - "Hellblazer: Zamrznutí".
Obr�zek
"Hellblazer: Zamrznutí" je knihou, která je rozdělená do celkem tří příběhů, kdy tím ústředním je právě "...Zamrznutí". Prvním příběhem je ale jednosešitová povídka "...a pohřbený". Jakmile knihu otevřete a tenhle komiks na vás vyskočí, budete mít pocit, že jste v trochu jiném universu. O kresbu se totiž postaral Steve Dillon, což je chlapík, který má jeden velký problém. Ať kreslí, co kreslí, všechny jeho postavy jsou na jedno brdo. K "Preacherovi" to sedělo, ale když to člověk vidí někde jinde... Prostě si říkám, že má jen jednu šablonu pro obličeje a na ně dává akorát jiné vlasy. Jenže i tak je to pořád "Preacher". "...a pohřbený" je komiks, který toho mnoho neřekne, je trochu ennisovský, ale bez pointy. Jenom se snaží být cool.
Obr�zek
Čtyřdílný příběh "...Zamrznutí" je už jiné kafe. Jsem si ale jistý, že až se jím někteří fanoušci prokoušou, budou zklamaní. Ale je pravdou, že tady se vyřádil výborný Marcelo Frusin, jehož kresba je pro "Hellblazera" naprosto dokonalá, hodně podobná kresbě Eduarda Rissa, s kterým Azzarello udělal svůj nejúspěšnější komiks "100 nábojů". "...Zamrznutí" je příběhem o tom, co se stane v jedné hospodě, kde se sejde nesourodá skupinka lidí zrovna ve chvíli, když přichází strašná sněhová bouře. Skvělé prostředí, zajímavé postavy, zajímavé legendy. Jedná se o titulní příběh knihy a rozhodně je tím nejlepším, co v knize najdeme. Přesto mám pořád pocit, že Azzarello hlavně kopíroval Ennisův styl. John Constantine však dokonale hláškuje.
Obr�zek
Poslední dvoudílný komiks "Pokojoví psíci a angličtí páni" je v šílené kresbě Guye Davise, což je sakra rozdíl ve srovnání s kresbou Dillona nebo Frusina. Jako kdyby to mělo předznamenat, že nebudeme svědky obyčejného příběhu, ale něčeho odlišného. "Pokojoví psíci a angličtí páni" jsou návratem do minulosti, kde se něco dovídáme o tom, co je našemu hlavnímu hrdinovi souzeno. Co si budeme povídat, nebude to asi nic pěkného. Jestli se ale chceme dovědět víc, musíme skočit po další knize s názvem "Potopa", jehož recenze se zde objeví brzy.
Obr�zek
Brian Azzarello není špatný scénárista, ale začínám mít pocit, že je možná až moc mainstreamový. Příběh "Pokojoví psíci a angličtí páni" je jednoznačně důkazem toho, jak natáhl sérii o dva sešity, kde se zas nic tak zásadního nestalo. Nebo to tak na první pohled alespoň vypadá. Je to pro fanouška příjemné čtení, ale vlastně jde jen o to, abychom se dověděli, že budoucnost Johna Constantina je temná. Copak jsme tohle dávno nevěděli? Stejně nic podrobnějšího nezjistíme, můžeme se akorát těšit, co bude dál.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:

Žádné komentáře:

Okomentovat