2013-10-30

#351: John Constantine, Hellblazer: Dobré úmysly - 65 %

John Constantine, Hellblazer: Dobré úmysly (John Constantine, Hellblazer: Good Intentions)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako čísla 151 až 156 série "Hellblazer" v nakladatelství Vertigo (dospělejší odnož DC Comics). Souborně v originále komiks vyšel jako "Hellblazer: Good Intentions" v roce 2003 u Vertiga. České vydání má 140 stran a prodává se v plné ceně za 349 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Marcelo Frusin

Brian Azzarello je komiksový scénárista, který si na sérii "Hellblazer" udělal jméno, pak vytvořil "100 nábojů" a stal se z něj jeden z nejuznávanějších komiksových scénáristů současnosti. Sice pak vytvořil něco tak divného jako "Spaceman", ale podařilo se mu dát nový směr "Wonder Woman", která v jeho podání stojí za čtení. Série "Hellblazer" je v současné době poměrně rozsáhlá a vytvořil se zde nový svět, který není českému čtenáři úplně známý, což se projevuje i na komiksu "Hellblazer: Dobré úmysly", kde se v některých chvílích prostě nebudete chytat.
Obr�zek
S Johnem Constantinem jsme se v českém vydání naposledy setkali ve vězení, ale to už je pár let zpátky. Komiks "Hellblazer: Těžké časy" u nás vyšel před šesti lety. Vydávání se ale v následujících letech přece jen zrychlilo a my jsme se dostali k tomu, že Azzarellův run této série už je u nás vydaný. John z vězení vyšel, zůstává v Americe, protože si tu chce ještě dořešit nějaké záležitosti z minulosti, které ho očividně trápí a provázejí celý život. Čeká nás tedy příběh, který je částečně retrospektivní.
Obr�zek
John přijíždí do města Wylisz. Krásné jméno, nemyslíte? Ale to je asi to nejkrásnější, co na městečku najdete. Jinak? No, jinak je to docela síla. John se velmi brzy setkává se starými známými. Což znamená, že je zdrogovaný a podílí se na něčem, o čem raději nechce moc vědět. Ale čtenář si domyslí dost, to zase ne, že ne. Brian Azzarello nenechává příliš prostoru, aby to člověku nedošlo. Kresba není nijak naturalistická, nějaké nevhodné obrázky zde chybí, ono totiž nevadí, když o tom píšete, vadí, když to nakreslíte. Tohle je Amerika. A když už něco odvážnějšího kreslíř nakreslí, tak zjistíte, že ženy vlastně nemají bradavky. Jak se tomuhle říká? Pokrytectví? No nic, s tím se budu muset i u tohohle poměrně drsného komiksu smířit.
Obr�zek
John Constantine přišel, aby si vyřešil nějaké svoje problémy, ale nakonec odchází s tím, že objevil docela nepříjemnou pravdu o městečku, kde doslova chcíp pes. Co bude celé městečko dělat, když zavřou doly? Jak se lidé zachovají, když všichni přijdou o práci? Co jim zbývá? Při dočtení komiksu má čtenář pocit, že četl poměrně dlouhou anekdotu, která zase neudělá takový dojem, jaký by měla. Navíc si čtenář řekne, jestli se vlastně vůbec něco vyřešilo tím, že John do Wylisz cestoval.
Obr�zek
Brian Azzarello ukázal, že v některých momentech zvládá být neskutečně vtipný, zároveň je na komiksu docela patrné, proč si pro další spolupráci vybral Eduarda Rissa, protože ten má s Frusinem hodně podobnou kresbu, jen dokáže lépe zachytit atmosféru a ještě o něco lépe si pohrává s černými plochami v panelech. A navíc Risso vážně krásně kreslí ženy. Sbírka "Hellblazer: Dobré úmysly" byla napsána s dobrými úmysly, ale zase takový zážitek se po přečtení nedostavuje. Něco tam prostě chybí a já doufám, že další putování Johna Constantina bude o něco zajímavější.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"John Constantine, Hellblazer: Syn člověka"
"John Constantine, Hellblazer: Těžké časy"

Žádné komentáře:

Okomentovat