2013-06-17

#135: Arzach - 80 %

Mistrovská díla evropského komiksu jsou edicí nakladatelství Crew  která nám představuje skvělé evropské komiksy, k nimž bychom se jinak nedostali. Článek je převzat ze stránek Necronomicon (Horor Web), kde jsem doposud zveřejňoval své komiksové recenze. Původně recenze vyšla na adrese: http://www.horor-web.cz/clanky/arzach.html (recenze je mírně upravena a rozšířena)Arzach (Arzach)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě a v pevné vazbě v roce 2012. Původně vycházelo na pokračování jako strip v antologii "Métal Hurlant" v roce 1975 v nakladatelství Les Humanoïdes Associés. České vydání má 56 stran a prodává se v plné ceně za 249 Kč (brožovaná) a 379 Kč (vázaná).

Scénář: Moebius (Jean Giraud)
Kresba: Moebius (Jean Giraud)

Nakladatelství Crew by si zasloužilo metál za to, že vydává komiksy v řadě "Mistrovská díla evropského komiksu". Rozhodnout se a vydat komiksy, které u nás nejsou příliš známé, to chce odvahu. Může se tomu dát nálepka nejlepší komiksy našeho kontinentu, ale pořád se najdou tací, kteří nad evropským komiksem ohrnou nos. Nechtějí jít do něčeho nejistého, případně jsou to lidé, kterým evropský komiks nic neříká. Člověk se nemůže divit. Pro čtenáře jsou evropští autoři možná až příliš intelektuální, a tak jen těžko zkousnou komiksy jako "Incal" nebo dnes recenzovaný "Arzach", který navíc z velké části postrádá slova. Určitá averze k evropskému komiksu, nebo spíše jeho neznalost se projevila i v tom, že se pozastavilo vydávání komiksové série "Thorgal" nebo "Rahan", pokračování "Storm" se nedočkáme nejspíš vůbec.
Obr�zek
"Arzach", zdálo by se, je sázkou na jistotu. Vždyť ho vytvořil legendární, dnes již bohužel zesnulý umělec, který si nechal říkat Moebius. Už samo tohle jméno vyvolává... něco. Vždy si vybavím Moebiovu pásku a její jeden rozměr ve 3D prostoru. Moebius, původním jménem Jean Giraud (pro puntičkáře Jean Henri Gaston Giraud), je umělcem, který pro evropský komiks, a nakonec i pro světový, znamenal neskutečně mnoho. Nevznikla by další díla nebýt jeho. Abychom nechodili příliš daleko, tak by nevzniklo nic, co má na svědomí Nikkarin. Otázka je, kam sahá inspirace a kde už je kopírování.
Obr�zek
Moebius není autorem jediného komiksu a není pouze autorem evropským (dělal například u Marvelu na sérii "Silver Surfer"), ale jednoduše jsou díla, která jsou známější. Navíc "Arzach" je komiks, který je velmi osobní, což doslova dýchá z každého panelu. Díky tomu, že v českém vydání je i příběh "Objížďka", uvědomíme si, jak moc osobní ve skutečnosti "Arzach" je. Když se do něj "začtete", budete mít pocit neskutečna. Někde jsem četl, že tenhle komiks se nedá číst normálně. Je to pravda. Tohle jsou jednotlivé obrazy, které se musejí prohlížet, zkoumat, v mysli propojovat a z nich následně odvozovat, co vlastně autor asi myslel. Pro mnoho čtenářů to bude neskousnutelné, ale pokud v sobě najdete trochu té lyrické duše a zkusíte si příběhy pro sebe interpretovat, objevíte v nich neskutečnou studnici nejen fantazie, ale i poznání lidského chování.
Obr�zek
Jednu takovou vlastní interpretaci si dovolím. Je to interpretace příběhu "Arzach", který následuje po "Harzacku", což je ten první, černobílý. "Arzach" začíná tím, že sledujeme letce na pterodaktylím stvoření. Blíží se k falické věži, která v sobě skrývá něco krásného – nádhernou ženu, jejíž křivky jsou dokonalé. Letec zahoří touhou – nutností, chtíčem – po takové kráse, ale zjistí, že je zde překážka – strážce na vrchu falické věže. Jenže on chce tu ženu, chce tu krásu, kterou viděl. Proč? Je jasné, že z čistě sexuálních potřeb. Je pro to ochoten udělat cokoli. A tak zdálky – nikoli přímou konfrontací – strážce zajme, vláčí jej vzduchem a dává na odiv své vítězství. Dav zelených lidí do sleduje. To jsou lidé, kteří se jen dívají, když je jiným ubližováno. Dívají se a nic neudělají. Strážce je pak přivázán na obrovskou kostru – že by další z těch, které někdo zabil, aby dosáhl svého? – a zde je nechán na pospas. Letec konečně může za svou vyvolenou, za svou krásou a uspokojit svůj chtíč. Zde ale zjistí, že ta krása je velmi pomíjivá a že každá mince má dvě strany. Pak prostě uletí. Nedosáhl svého, za to výrazně ovlivnil život nevinného. Proč? Jen proto, že si chtěl užít. Pro lásku? Ne, o tom pochybuji. Kolikrát se my sami honíme za něčím, co se nám zdá úchvatné, jdeme přes všechny překážky a ubližujeme ostatní, jen abychom dosáhli cíle, který v konečném důsledku není tak úžasný, jak jsme si celou dobu představovali.
Obr�zek
"Arzach" je nádherný imaginativní komiks, který vypráví příběhy, i když to tak na první pohled nevypadá. Musíte k němu přistoupit s otevřenou myslí a pak si ho užijete. Nesnažte se vnímat příběhy hned, vnímejte atmosféru, metafory, obrazy. Ono se to pak samo poskládá. A jestli ne, kupte si raději "Spider-Mana". Já se přiznám, že "Arzach" také není úplně můj šálek čaje, jako kreslíř bych ho nejspíš ocenil více, ale jako spisovatel musím přiznat, že úvodní příběh „Objížďka“ na mě zapůsobil více než všechno ostatní, co následovalo. To se mimochodem projevilo do cyklu "Cesta", který vydávám na svých stránkách.

Komiks "Arzach" si můžete zakoupit v brožované vazbě a v pevné vazbě.

Žádné komentáře:

Okomentovat