2023-04-14

#2145: Potápěč

Opět se vracíme zpátky do minulosti! Dávno předtím než The Underwater Welder, ikonický grafický román od scenáristy Jeffa Lemira, vyšel v českých luzích a hájích (česky je dostupný pod názvem Potápěč), zrecenzoval jej Martin na Horor Webu. Jak se mu líbil? Čtěte dál a dozvíte se více! 

- Dan  

Scénář: Jeff Lemire

Kresba: Jeff Lemire

Jeff Lemire je v zámoří poměrně známým autorem komiksů. Není pouze kreslíř, ale je sám sobě i scénáristou, což většinou znamená, že nebude vydávat ani pod Marvelem, ani pod DC Comics. Je tomu skutečně tak, ale přece jen u velkých studií pracoval také. Vždyť ono Vertigo, alternativnější vydavatelství, patří pod DC Comics. Právě u Vertiga se proslavil nejvíce, když pro ně vytvořil komiks „Sweet Tooth“, který byl dokončen v lednu 2013. Dnes bych se ale chtěl věnovat jeho grafickému románu „The Underwater Welder“.

Název „The Underwater Welder“ by bylo možné přeložit jako „Podvodní svářeč“ nebo možná i jako „Hlubinný svářeč“. A přesně o takovém člověku komiks vypráví. Jeho náplní práce je potopit se a spravit trubky, které unikají, konstrukce, které se začínají nevhodně naklánět. Není to zrovna zaměstnání, které by mohl dělat každý, a já se přiznám, že na něco podobného bych nejspíš opravdu neměl.

Jack má na první pohled celkem fajn život. Má ženu, která ho miluje, a podle jejího bříška můžeme poznat, že je v očekávání. Co by pak mohlo být špatné na takovém životě? Jenže Jack se jako šťastný člověk netváří. První setkání s Jackem je v podstatě jakýmsi prologem a nejsme si jisti, co má znamenat. Postupně se to samozřejmě dozvíme, ale všechno pěkně popořádku.

Jack není člověkem, který by to měl v hlavě úplně v pořádku. Dohání ho minulost. Něco se stalo, něco, s čím se nedokáže ani po letech stále úplně vyrovnat. Není to zrovna nejlepší období na to poznávat sebe sama, snažit se pochopit, jak vlastně v životě pokračovat. Zaprvé, manželka je těhotná a bude ho potřebovat, a to poměrně brzy. Zadruhé, na halucinace není pod vodou zrovna moc prostor, ale právě tohle se Jackovi stane. Pod vodou málem zemře, a jako kdyby právě tohle byl ten skutečný impuls k tomu, aby se pokusil všechny své běsy pochopit.

Kresba Jeffa Lemira je na první pohled jednoduchá. Je to dáno i tím, že je v tomhle případě pouze černobílá, barev se nedočkáme. Hlavní kresba je provedena tuší, vodovými barvami jsou vytvořeny stíny, ale i pozadí a různé odstíny napomáhají tomu, aby byly panely ještě efektivnější. Jeff Lemira má zajímavou kresbu, takovou trochu neuspořádanou, pro obličeje nepříliš přesnou, ale díky tomu, jaké téma prezentuje, se jedná o kresbu přesně zvolenou. Psychedelické momenty jsou skutečně účinné a různé prvky, které Lemire volí pro navození potřebné atmosféry, kdy je Jack na hranici šílenství, jsou účinné. „The Underwater Welder“ je tak poměrně zajímavou jednohubkou, která je určená pro ty, kdo mají rádi psychologické příběhy. Tenhle rozhodně psychologický a dobrý je.

Žádné komentáře:

Okomentovat