2020-12-16

#DP117: Nejmocnější hrdinové Marvelu #98: Ms. Marvel (Kamala Khanová)

Autorem článku je Daniel Palička.


Vydalo Hachette Fascicoli v pevné vazbě v roce 2020. Původně vyšlo jako čísla 1 a 6 až 11 třetí řady série Ms. Marvel v nakladatelství Marvel. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích.  

Scénář: G. Willow Wilson 
Kresba: Adrian Alphona, Jake Wyatt 

Kamala Khan (ne, české přechylování výjimečně nebudu používat) je pro valnou většinu českých čtenářů velmi zvláštní postava. Zatímco ve světě jde o jednu z aktuálně nejoblíbenějších komiksových hrdinek Marvelu, jejíž série sklízí nejen mezi recenzenty, ale také normálními fanoušky nesmírně pozitivní ohlasy, u nás natolik oblíbená není. Minimálně v komiksové rovině by se to dalo říct trefně. Když u nás totiž vyšel první díl z její pravidelně vycházející série jménem "Ms. Marvel #1: (Ne)normální", strhnul se kolem něj velký poprask. Pokud pravidelně navštěvujete český komiksový server ComicsDB, pravděpodobně jste kdysi dávno zaregistrovali obsáhlou diskuzi, v níž došlo na útočné, místy až agresivní a vcelku nepatřičné názorové konfrontace mezi všemi různými fanoušky. Kdo chce, může se celým vláknem prokousat, ovšem musí počítat s tím, že ho bude čekat něco kolem stovky komentářů, z nichž některé jsou vážně obsáhlé. Co se však týče názorů na komiks jako takový, pro mnoho jedinců šlo o podprůměrné dílo, jež se sice v několika ohledech lišilo od klasických komiksů, ale ve výsledku šlo jen o nezajímavý, nijak originální počin. Jestli mám mluvit za sebe, první díl se mi vcelku líbil. O zázrak rozhodně nešlo, to chci předem zdůraznit, a několik zásadních chybiček bych najít dokázal, ale můj čtenářský zážitek byl relativně dobrý. Otázka ovšem zní, je na podobné kvalitativní úrovni i svazek Nejmocnějších hrdinů Marvelu? Na to se podrobně podíváme. 


Jak již bývá u červené řady tradicí, jsou nám naservírovány dva příběhy. Zase platí, že jde o moderní kousky, takže v případě, že patříte mezi odpůrce retro komiksů, nemějte strach. Jako první se vrháme do víru dění příběhu "Proměna", což je první sešit, kde se Kamala poprvé objevila. V průběhu vyprávění se dozvídáme nejdůležitější detaily, které bychom o hrdince měli vědět. Jednak jde o teenagerku zbožňující superhrdiny, což vede nejen k tomu, že k nim doslova vzhlíží, ale také o nich píše své vlastní fanfikce. A jednak jde o muslimku, takže musí dodržovat typické zásady, jež se s touto kulturou pojí. Žije v relativně obyčejné rodině, v níž jsou však vztahy trochu komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. Přesto úspěšně přežívá a úspěšně se vypořádává s každodenními patáliemi. Jednou si řekne, že by mohla vyrazit na místní večírek, jenomže tenhle plán se jí rozsype jako domeček z karet, když jí její otec zakáže vycházet z bytu a donutí ji, aby zůstala přes noc ve svém útulném pokoji. Mladá rebelka se nicméně překoná a nenápadně unikne. Otevře okno, navleče na sebe modrou mikinu a seskočí dolů. Nikdo si jí naštěstí nevšimne. Jakmile na párty dorazí, chvíli trvá, než se mezi ostatní začlení. A co by člověk nechtěl, naneštěstí dojde vlivem okolností k něčemu, co by nikdo nečekal. Obyčejný večírek se změní v den, kdy se z Kamaly stane úplně jiný člověk - superhrdinka Ms. Marvel. 


Co se týče prvního sešitu, je dle mého názoru dobře napsaný. Kamala je sympatická, při čtení s ní dokážete naplno soucítit a její motivaci rozumíte. Zároveň ji perfektně poznáte, takže už od prvních několika stránek budete přesně vědět, s kým máte tu čest. Jako úvod k představení nové mladičké hrdinky funguje "Proměna" velmi pěkně. G. Willow Wilson měla už od začátku jasno, jak Kamalu pojmout a kudy směřovat s jejím zrodem, což se projevuje i na příjemném stylu psaní. Kresba Adriana Alphony sice nemusí sednout každému, jelikož je velmi specifická, ale přesto si myslím, že v prvním sešitě odvedl relativně slušnou práci. Objektivně však uznávám jednu věc: některé obličeje by mohly být nakresleny lépe. Jinak si nemám moc na co stěžovat. Úvodní komiks plní svou roli dokonale a na představení muslimské Ms. Marvel nemohl být vybrán lepší kousek. Je jen škoda, že se nedočkáme zbytku příběhu, který mimo jiné vyšel celý ve třetí řadě Ultimátního komiksového kompletu, ale mám pro to pochopení.  


Lidé z Hachette si nicméně uvědomují, že první díl nemohou do svazku zahrnout celý, a tak přeskočili několik zbylých sešitů, aby mohli zařadit druhý díl série, který se jmenuje "Generace proč". V něm sledujeme Ms. Marvel ve chvíli, kdy už má se svými superhrdinskými schopnostmi nemalé zkušenosti a dokáže s nimi dost efektivně zacházet nejen při souboji se svými protivníky. Navíc, aby tohle všechno nestačilo, bude nucena se spojit s několika známými postavami. Nejprve spolu s Wolverinem bude bojovat s obřím aligátorem, a následně přijde řada na Inhumans v čele s Medusou. Dává to smysl, neboť Ms. Marvel skutečně patří mezi nelidi, kteří byli původně obdařeni schopnostmi vlivem Terrigenovské mlhy, takže začlenit ji do širšího okruhu postav rozhodně není na škodu. Autorka totiž může využít příležitosti a pracovat s interakcemi mezi jednotlivými hrdiny. Některým se zasmějete, což platí hlavně o pasážích s Wolverinem, jiné vás potěší (např. scéna, kdy se Kamala poprvé setká s Lockjawem). Jsou to kouzelné okamžiky, jež jsou milé. Dokážou vás rozradostnit, ba dokonce vykouzlit úsměv na tváři. Wilsonová tak dokazuje, že začlenit hrdinku do rozsáhlého, mnohem propletenějšího světa se vyplatí, jelikož autor může rázem vymýšlet interakce a scény, které by za normálních okolností nemohl - vzhledem k limitacím - vůbec použít.  


Zatím jenom chválím, nicméně teď přichází čas na drobnou kritiku. Nedokážu si vysvětlit, proč se po relativně slušném prvním díle vytasila scénáristka s "Generací proč", která je bohužel o třídu slabší. Vzájemné vztahy mezi postavami a interakce sice fungují, ale nezachraňují hlavní dějovou linii, jež je nudná a nezajímavá. Vynechám-li absurdní záporáky, kteří jsou k smíchu, pak se musím ještě pozastavit nad kresbou, kterou už nemá na starosti jen Adrian Alphona, ale také nově příchozí Jake Wyatt, který se snaží, seč mu jeho kreslířský talent dovolí, ale bohužel není tak líbivý. Objektivně se nejedná o špatný, ba dokonce hrozný styl, jenomže mě za celou dobu čtení vůbec neuchvátil. Na druhou stranu u něj musím vyzdvihnout, že na rozdíl od Alphony zvládá kreslit zajímavější, místy až hravější postavy. A když už Adriana zmiňuji, udržuje si stejnou kvalitu jako v prvním sešitě. Některé obličeje jsou vážně nepřirozené a divně vypadající. Občas jsem měl pocit, jako kdyby místo normálních obličejů chtěl kreslit jakési prazvláštní grimasy, ale vůbec se mu to nedařilo, a tak ve výsledku kreslí něco mezi. Na druhou stranu musím pochválit práci s perspektivou, dynamikou a s designy. 


Jako nejslabší stránku však vidím poselství celého komiksu. Neberte mě špatně, vždycky ocením snahu autora/autorky o předání něčeho hodnotného obyčejným čtenářům, jenomže mám své meze. Když se navíc z obyčejného předání nějaké myšlenky, popřípadě z práce s neokoukanými a inovativními myšlenkami, stane vnucování daného názoru, kdy autorkou vytvořené postavy fungují jako katalyzátory k vyřčení jejích vlastních postojů k určitým tématům (většinou aktuálního rázu), tak se najednou ze čtení stává nuda. Prokousáváte se dialogy plných prosazování názorů o aktuální generaci, jež je z dnešního pohledu vnímaná jinak, v mnohem negativnějším světle, a mladých lidech, na něž je z pohledu dospělých nahlíženo jen jako na holky či kluky bez názoru a kritického smýšlení. Ty vás během čtení začnou pomalu, ale jistě nudit. Na jednu stranu oceňuji nápad, neboť téma jako takové je i v dnešní době velmi aktuální, jenže výsledné provedení značně pokulhává, což je velká škoda. Kdyby autorka dokázala s ideou lépe pracovat, myslím si, že by čtení bylo o poznání lepší. 


Svazek "Nejmocnější hrdinové Marvelu #98: Ms. Marvel (Kamala Khanová)" rozhodně není kvalitativním dnem celého kompletu. Na rozdíl od jiných průměrných až podprůměrných svazků má šanci zaujmout. Dokáže si najít svou vlastní skupinu fanoušků, vsází na kulturní odlišnost hlavní hrdinky a veskrze odlehčené zápletky a dělá si ze superhrdinů tak trochu legraci. Kdybych měl takhle naservírovaný o několik stupňů kvalitnější komiks, byl bych rozhodně spokojenější. Jenomže díky několika neduhům jsem se čtením prodíral déle a trvalo mi, než jsem se dostal až na samotný závěr. Ačkoliv Kamala Khan má co nabídnout a jde rozhodně o hrdinku, jejíž potenciál je v aktuálním světě Marvelu napříč všemi možnými řadami, v nichž účinkuje, využit na maximum, její sólová řada se má ještě v lecčems zlepšovat. Pokud se chcete s muslimskou Ms. Marvel seznámit, pak je následující kniha naprosto ideálním startovním bodem (nebereme-li samozřejmě v potaz knihu "Ms. Marvel #1: (Ne)normální", kde najdete její kompletní zrod). Musíte ovšem už dopředu počítat s tím, že následující kousek nemusí být vaším pravým šálkem kávy. Může vám trvat, než si k němu najdete cestu, a nebo si k němu naopak nevybudujete vztah nikdy. V tomhle směru dost záleží na osobním vkusu čtenáře.

Žádné komentáře:

Okomentovat