2018-11-23

#1855: Černá Palice 2: Zvrat - 85 %


Černá Palice 2: Zvrat (Black Hammer 2: The Event)
Vydalo nakladatelství Comics Centrum v pevné vazbě v roce 2018. Vyšlo původně jako "Black Hammer 2: The Event" v roce 2017. České vydání má 176 stran a prodává se v plné ceně za 599 Kč.

Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Dean Ormston, David Rubín

Kniha "Černá Palice 1: Tajemství počátků" překvapila tím, jak se dívala na superhrdinský žánr. Jeff Lemire je známý tím, že na klasické superhrdiny má trochu jiný pohled, což jsme mohli vidět třeba i v příběhu "Plutona". Ale "Černá Palice" to dokázala prezentovat sama. Kniha "Černá Palice 2: Zvrat" je jen vhodným pokračováním první knihy, kde si v některých částech nebudete jistí, jestli si Jeff Lemire jen ze superhrdinů nedělá prdel, anebo jestli je prostě jen sprostě nevykrádá. Jenže on to má celé promyšlenější a je to všechno, co si lze jen představit - vzdání holdu klasickým příběhům, jejich lehké - a naprosto vhodné - zesměšnění, něco hlubšího, co v sobě příběh může mít, skvěle napsané postavy a výborný příběh, jenž v sobě má díky zajímavému přístupu víc, než by se na první pohled zdálo. Jsou to superhrdinové, ale takoví, kteří by u Marvelu ani u DC nemohli nikdy vzniknout. Ne v hlavním proudu.

Dovedete si představit, že by Captain America někoho vyfuckoval? Že by Batman, Superman, Spider-Man... no, v podstatě kdokoli, někoho zabili? Kdyby si to Hawkeye a Black Widow nebo rozdali? Kdyby nějaký suprák zmlátil nevinného prostě proto, že mu rupli nervy? Já si tohle dokážu představit, ale v mainstreamovém komiksu to moc neuvidíte. Nemluvě o tom, že témata jako rasismus, homosexualita apod., se zde řeší spíše jen okrajově, a pokud, tak se z toho dělá velkolepá akce, že je to něco důležitého, což sice e, ale stejně máte jen pocit, že to vydavatelství dělají, že se o tom mluví a chtějí na tom vydělat, ne skutečně pomoct problém řešit. Netvrdím, že kniha "Černá Palice 2: Zvrat" má až takové ambice, ale daná témata jsou zde podána celkem přirozeně, bez snahy z nich těžit. Jsou součástí našeho života, a tak zde i vyznívají. Tohle komiks hodně - a v tom nejlepším smyslu slova - odlišuje od mainstreamového superhrdinského komiksu.

V knize "Černá Palice 1: Tajemství počátků" jsme se seznámili se zajímavou skupinou osob. Zlatuška není tak úplně malá holka. Valda by zase rád na stará kolena žil celkem obyčejný život. Podobně je na tom Barbie. Ten si bere hodně inspirace z Martian Manhuntera, ale dává mu ještě o něco větší hloubku. Robotela je možná jen robot, ale i ona v sobě má víc, jak se v knize dozvíme. Je zde ještě Bizár, což je taková ta šílená postava, která je schopná procházet prostorem a časem, takže vlastně všechno ví, ale nemůže nic říct, aby nenarušil kontinuitu, což vede k docela zajímavému zvratu. Podobně je tomu i s postavou Madam Vážky, která jako by zde ani nebyla, ale pokud už do dění zasáhne, stojí to za to. A tak e zde na jednu stranu řeší lidské problémy spolu s těmi superhrdinskými a funguje to skvěle.

Komiks "Černá Palice 2: Zvrat" je to, co očekáváte od trochu jiného superhrdinského komiksu. A přitom si celou dobu jste jistí, že to superhrdinský komiks je. Jasně, je zde pořádně ještě hodně z legendárního komiksu "Watchmen", ale to ani jinak nejde, protože právě Alan Moore s těmi dospělými tématy přišel. Jeff Lemire ale na nás pořád dokáže pomrkávat, tam za tím temným je pořád něco, co je zábavné, co je vtipné, co je onou parodií, nejen přetransformováním superhrdinského žánru do temných nuancí. Je to prostě dobré. K tomu se už moc víc říct nedá. Komiks "Černá Palice 2: Zvrat" je místy skvěle akční, skvěle retro, pak je najednou zase pěkně depresivní, aby se ta nálada dál měnila a přelévala. Přesně jako to máme někdy mi sami. Skvěle napsaný příběh, u kterého jsem velmi zvědavý, jak bude pokračovat.

Knihu "Černá Palice 2: Zvrat" zakoupíte na stránkách nakladatelství Comics Centrum se slevou.

Na Comics Blogu najdete recenzi na knihy:
"Černá Palice 1: Tajemství počátků"

Žádné komentáře:

Okomentovat