2013-05-15

#64: Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 70 %


"Kůstek" bývá srovnáván s "Pánem prstenů" a co do epičnosti mu rozhodně není co vyčíst. Komiks je výbornou ukázkou toho, jak vytvořit humorné, silné fantasy, kde dojde na akci i na skutečně temnou atmosféru se skvělými postavami. Článek je převzat ze stránek Necronomicon (Horor Web), kde jsem doposud zveřejňoval své komiksové recenze. Původně recenze vyšla na adrese: http://www.horor-web.cz/clanky/kustek-cas-zabijet-draky.html (recenze je mírně upravena a rozšířena)


Kůstek 3: Čas zabíjet draky (Bones: The Dragon Slayer)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako čísla 20 až 27 série "Bone" v nakladatelství Cartoon Books (nakladatelství Jeffa Smithe). Souborně v originále komiks vyšel jako "Bone: The Dragoslayer" v roce 1997 černobíle a v roce 2006 barevně u Cartoon Books. Černobílé české vydání se prodává v plné ceně za 269 Kč.

Scénář: Jeff Smith
Kresba: Jeff Smith

Na třetí díl série "Kůstek" jsme si docela počkali, ale po sbírkách "Kůstek: Útěk z Kůstkova" (1. část a 2. část) a "Kůstek: Oči bouře" se člověk těší na každý další díl. Jen škoda, že jsou tak tenounké. První díl byl ve skutečnosti spojením dvou knih. Naštěstí nás to čeká se čtvrtou knihou. Nemůžeme si příliš stěžovat. Musíme být rádi, že u nás takový komiks, jakým "Kůstek" je, vůbec vychází. S knihou "Čas zabíjet draky" se nám navíc otevírá druhá trilogie tohoto příběhu, trilogie nazvaná "Solstice" (podrobněji v prvním článku o Kůstkovi).
Obr�zek
Kůstci se "spřátelili" s obyvateli mírumilovného údolí, které po jejich příchodu začínali napadat Krysáci, o nichž si obyvatelé mysleli, že už je nechají na pokoji. Ale nejen to, oni se zase začínají šířit zvěsti o dracích. Zasvěcení ví, že draci existují, ale pro ostatní to jsou pouze bájné bytosti. Jenže události začínají příliš eskalovat a je zřejmé, že pravda se musí časem (a spíše dříve) odhalit. Draci jsou mezi námi a jeden má být polapený a zabitý. Je totiž čas zabíjet draky. Otázka je, jestli Podfa Kůstek je ten pravý, kdo by měl s tímhle odhalením přijít.
Obr�zek
Ferda Kůstek si dál žije svůj sen o Trnce, kterou doprovází na její cestě s babičkou Ben. Jejich putování není příliš slavné, protože dochází k zjištění událostí minulých. Vztah babičky Ben a Trnky se hodně zhoršuje, ale to není to nejstrašnější. Největší zlo totiž číhá přímo ve městečku a jmenuje se – jak jinak – Podfa Kůstek. V rámci toho, aby vyhrál sázku s hospodským Luciem, rozhodne se, že zahraje na tu správnou notu místních. Bude jim tvrdit, že draci jsou skuteční a že on je drakobijec, který si s létajícími ještěry dokáže poradit.
Obr�zek
"Kůstek: Čas zabíjet draky", více než jiný díl předtím, ukazuje, jaká je společnost, naváží se do ní a dělá z ní  skupinu idiotů. Ukazuje nám, jak jsme někdy schopni naletět jednomu chytrolínovi, který prostě využije naší naivitu a hloupost. Číst to a uvědomovat si, že tohle není jen komiks, že lidé takoví skutečně jsou... Zasmějete se, ale zároveň musíte trochu posmutnět, protože ono to tak prostě funguje i u nás, jen to není o dracích, ale o jiných vzdušných zámcích. Jsme důvěřiví, jsme hloupí, ale takoví prostě jsme, ne? Aspoň se můžeme zasmát sami sobě a svým příběhům.
Obr�zek
"Kůstek: Čas zabíjet draky" má jeden základní problém. Příběh je příliš rozvleklý. Zase tolik se toho nestane a místo toho, aby se soustředil na hlavní dějovou linii, zaměřuje se na Podfu a jeho úmysly, které jsou opravdu vypočítavé. Podfa je nepříjemný hajzlík, kterého bych nechtěl mít za bratrance. Pomalé odhalování hlavní – a zajímavější – dějové linie a postupné nahlížení na temnou stranu, je až příliš pozvolné, což může vadit, hlavně když si člověk uvědomí, že další díl si přečte až za půl roku. Nejdříve. "Kůstek" by se měl číst jako jeden celek, čtenář by si to mnohem víc užil. Takhle má pocit, že byl o něco okraden a že se vlastně skoro nic neděje.

Komiks "Kůstek 3: Čas zabíjet draky" si můžete zakoupit na stránkách knihkupectví Seqoy.

V komiksovém deníku si můžete přečíst tyto recenze:
"Kůstek 1: Útěk z Kůstkova" (1. část)
"Kůstek 1: Útěk z Kůstkova" (2. část)
"Kůstek 2: Oči bouře"

Žádné komentáře:

Okomentovat