2022-12-24

#ĐP200: Batman: Noël

 Autorem článku je Daniel Palička


Přiznám se zcela na rovinu. Když jsem přemýšlel nad tématem mého jubilejního 200. článku na Comics-Blogu, nevěděl jsem si rady. Pak jsem ovšem dostal úžasný nápad! Vzpomněl jsem si totiž na jeden starý článek, v němž jsem se rozplýval nad kvalitami transformeřího vánočního speciálu (odkaz na článek máte přímo zde). Řekl jsem si, že bych letos mohl napsat článek v podobném duchu, a tak padla volba na kvalitní kousek “Batman: Noël”. Proč byste jej neměli přehlédnout? Čím může zaujmout? A proč si myslím, že by se mohl líbit nejen věrným batmanovským fanouškům, ale také čtenářům superhrdinským žánrem nepolíbeným?

Na Noël jsem narazil úplnou náhodou. Byly doby, kdy jsem hltal každičký batmanovský komiks. V jednu chvíli jsem měl pravou batmanovskou náladu, čehož jsem chtěl maximálně využít. Projížděl jsem si profily významných příběhů s Temným rytířem, až jsem jednoho dne narazil na Batman: Noël. V hlavě jsem si říkal, že by mohlo jít o netradiční experiment (ostatně ryze vánoční příběh zasazený do hnusných ulic Gothamu se nevidí každý den), a tak jsem se do něj pustil. Po dočtení jsem měl pocit, jako bych zrovna objevil Ameriku. A není divu, Noël se totiž od klasických mainstreamových Batmanů výrazně odlišuje. 

“Batman: Noël” je uzavřený grafický román, původně vydaný roku 2011 - letos tedy slaví krásných 11 let. Za jeho zrodem stál Lee Bermejo, příležitostný scenárista a talentovaný kreslíř, který má s batmanovskou mytologií nemalé zkušenosti (např. Joker od Briana Azzarellla nebo kontroverzní Batman: Zatracení). Komiks funguje zcela nezávisle, díky čemuž je daleko přístupnější. Čtenáři nemusí mít načteno bambilion různých sérií a nepotřebují mít bohaté znalosti DC univerza, což kdekdo uvítá. A co víc, nejde o žádný bombastický spektákl, nýbrž o přízemní dobrodružství, takže nečekejte velkolepé, přehnaně rozmáchlé vyprávění.


Lee Bermejo


“Noël” není jen bezduchou superhrdinskou mlátičkou nebo zcela zaměnitelným akčňákem. Jde o zcela unikátní projekt, na němž se zub času vůbec nepodepsal. Asi každý z vás zná Vánoční koledu - pohádku o hamižném Ebenezeru Scroogeovi, který se díky třem Duchům Vánoc změní k nepoznání. Z dnes již klasické povídky, která je známá po celém světě, si Bermejo vyzobal dílčí prvky, na jejichž základě pak vytvořil variaci na původní dickensovskou klasiku. Na první pohled to může znít podivně, pro někoho až absurdně, ale světe div se, výsledek dopadl úžasně.  


Zápletka se točí kolem muže jménem Bob, který se nachází ve finanční tísni. Najde ovšem balík peněz, který je zabalený jako obyčejný vánoční dárek. Po chvíli se ovšem na scéně objeví Batman (vypravěčem označován jako Scrooge), jenž na Boba zaútočí, protože se chce dozvědět důležité informace o Jokerovi. Jak se ukáže, Bob nic neví. Nicméně kudy se ovšem zápletka bude ubírat dál, vám nepovím. 


Co osobně shledávám na “Batman: Noël” ze všeho nejzajímavější, je fakt, že Bermejo vzal DCčkovské zlosyny a klaďase a dokázal je naroubovat na původní Vánoční koledu. Batman, Joker a několik dalších hostujících postav plní v ději specifické role, které přímo odkazují na Dickensovu ikonickou povídku (například výše uvedený Batman, který je v scénáři dost překvapivě zpracován jako Scrooge). Mezi původním příběhem a novodobou revitalizací v batmanovském hávu můžeme najít celou řadu paralel, které pozorní čtenáři perfektně docení. Je také nutné zmínit, že se Bermejo nebojí přímo odkazovat na důležité okamžiky v batmanovské mytologii - nemusíte je sice vůbec znát, ale pakliže jste je četli, určitě si užijete nesčetné narážky na klasické příběhy (např první střet s Catwoman, příchod Robina aj.). Rovněž musím vyzdvihnout práci s prostředím. Zasněžené ulice Gothamu mají své kouzlo a z každé stránky na vás během četby dýchne jedinečná mrazivá atmosféra (podobně jsem se cítil při hraní “Batman: Arkham Origins”, ale v Noëlu byly mé dojmy z vánočního Gothamu mnohem intenzivnější).  

Rád bych poukázal ještě na jeden signifikantní prvek, bez nějž by byl “Batman: Noël” poloviční - na kresbu. Vizuál je špičkový! Bermejův realistický, velice detailní styl je dechberoucí a je na něj radost pohledět. K atmosféře celého komiksu se dokonale hodí a osobně k němu nemám sebemenší výhrady. Podle mě se vám bude líbit (ostatně posuďte sami na základě přiložených ukázek). Pokud pochybujete o tom, že se styly komiksových kreslířů nedají srovnávat s klasickou formou výtvarného umění, tak po dočtení možná změníte názor. 


“Batman: Noël” je mezi fanoušky oblíbený, byť musím uznat, že je neprávem přehlížen zásluhou jiných kvalitních batmanovek (Kameňák, Dlouhý Halloween, Rok jedna, Návrat Temného rytíře aj.). Pokud na něj každopádně narazíte, neměli byste jej přehlédnout. Podle mého názoru má co nabídnout a čtenáře může svým netradičním pojetím Gothamu zaujmout (a některým pozornějším taky předat hluboké poselství). Dejte “Noëlu” šanci - rozhodně neprohloupíte. 


Na závěr bych ještě rád poděkoval čtenářům za pozitivní odezvu, kterou mně a Martinovi dáváte. Moc si toho vážíme - speciál o Noëlu tím pádem berte jako drobný dárek za veškerou podporu. Zároveň bychom vám chtěli společně popřát hezké Vánoce a pěkné prožití Štědrého dne. Snad pod stromečkem najdete bohatou (nejen komiksovou) nadílku a čarovnou vánoční atmosféru prožijete v kruhu svých nejbližších. Zapomeňte na každodenní strasti, a hlavně odpočívejte. 

Žádné komentáře:

Okomentovat