2021-02-16

#2139: Návrat Krále Šumavy 3: Opona se zatahujeNávrat Krále Šumavy 3: Opona se zatahuje

Vydala nakladatelství Labyrint a Euromedia v brožované vazbě v roce 2020. Vydání má 264 stran a prodává se v plné ceně za 399 Kč.

Scénář: Ondřej Kavalír, Vojtěch Mašek
Kresba: Karel Osoha

A máme tu poslední dál trilogie o Králi Šumavy, která se věnuje muži, jenž se narodil jako Josef Hasil, ale většina lidí ho zná právě pod onou přezdívkou, která vešla ve známost a stala se jakousi legendou, a to v podstatě až do současnosti. Král Šumavy je jedním ze symbolů boje s komunismem, člověkem, který se snažil o to, aby se lidé, kdo se chtěli dostat za hranice což rozhodně jednoduché nebylo, tuto možnost skutečně měli, i když se rozhodně nejednalo o nic snadného a mnohdy šlo o život. V některých případech ke smrti skutečně i došlo, o čemž se přesvědčil i Josef Hasil, což je také finále druhé knihy. S tou v podstatě skončila éra chodce. Ne že by Josef Hasil ve třetí knize už nepřeváděl, ale maximálně soustředěno je na snahu komunistů tohoto fantoma dopadnout, a to s vynaložením všech zbraní studené války, které měli k dispozici. A že jich nebylo zrovna málo.


Kniha "Návrat Krále Šumavy 3: Opona se zatahuje" je taková celkem speciální, alespoň ve srovnání s předchozími. Ne že by se díly "Návrat Krále Šumavy 1: Na čáře" a "Návrat Krále Šumavy 2: Agent-chodec" nezaměřovaly v některých scénách i přímo na komunistické pohlaváry a jejich podřízené, ale jednalo se spíše o scény ojedinělého charakteru. V případě třetího dílu už se jedná o přímé zaměření, a to natolik, že Josef Hasil nejen, že získává sobě rovného soupeře, ale ve skutečnosti se v knize objevuje postava, která má více prostoru, a to jak z hlediska příběhu, tak i z hlediska vysvětlení jejího charakteru. Kapitán Fišer dostal za úkol vyřešit případ Krále Šumavy, ale není to až tak jednoduché, jak by se zdálo. A těm nahoře dochází trpělivost, když se výsledky nedostavují. A tak se oba dva dostávají pod tlak, ač každý z jiného důvodu. Hasil je pod drobnohledem komunistické strany, ale chce přes hranice dostat partnerku a syna, Fišer zase má nového nadřízeného a případně má být od případu odstaven, když se výsledky nedostavují.


V případě knihy "Návrat Krále Šumavy 3: Opona se zatahuje" se podařilo spojit poměrně akční, špionážní příběh o tom, jak se komunisté snaží dopadnout českého agenta v amerických službách spolu s příběhem poměrně komorním lidským, o osudu dvou mužů, jejichž životy nebyly zrovna jednoduché, ať už jejich vlastním zaviněním, či z jiného důvodu. Ta první, akčnější část, má skutečně parádní proporce špionážního dramatu - máme zde dvě znesvářené strany, osnuje se plán, jak dostat konkrétní osobu, v tomto případě tedy Josefa Hasila, jsou v tom intriky, odhalují se různé zrady, a do toho se objevují i nové lokace, na nichž se příběh odehrává. Velké finále se tak děje nikoli na českém nebo německém území, na něž se soustředil příběh především, ale spolu s postavami se podíváme do Vídně. A do toho ještě sledujeme, jak komplikovaný byl osobní život, a to jak Josefa Hasila, tak i kapitána Fišera.


Kniha "Návrat Krále Šumavy 3: Opona se zatahuje" je povedeným zakončením celé trilogie o Králi Šumavy, a rozhodně to není napínavý příběh o to, jak se někdo snažil pomoct a ti zlí došli potrestání. Tohle je příběh o tom, že žádný člověk není černobílý a na všechno lze nahlížet trochu odlišnou optikou. Stejně jako je na Josefovi Hasilovi možné najít určité prvky, které se vám v jeho chování nebudou líbit, tak je i možné na Fišerovi shledat něco, co se vám bude zamlouvat. A to je dobře. Žádná postava v literárním díle by neměla být černobílé, už vůbec ne postava, jejíž život je založen na skutečných událostech. Každý má své silné stránky, každý má své slabé stránky. Tak to prostě je. A tohle kniha "Návrat Krále Šumavy 3: Opona se zatahuje" a vlastně celá trilogie prezentují skvěle. Je to lidský příběh, zachycuje zajímavé historické události, ale pořád je třeba na něj nahlížet jako na fikci. A jako taková funguje skvěle.

Na Comics Blogu najdete recenzi na knihy:

Žádné komentáře:

Okomentovat