2019-11-15

#2067: Umbrella Academy 3: Hotel zapomnění


Umbrella Academy 3: Hotel zapomnění (The Umbrella Academy: Hotel Oblivion)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2019. Původně vyšlo jako čísla 1 až 7 série "The Umbrella Academy: Hotel Oblivion" v roce 2019. České vydání má 200 stran a prodává se v plné ceně za 599 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Gerard Way
Kresba: Gabriel Bá

Těšil jsem se na to, jaký bude třetí díl série "Umbrella Academy". A rozhodně se nejedná o komiks, který by byl špatný, ale přece jen sem v něm určité zklamání cítil. Musí se ale nechat, že oproti Američanům jsme měli docela štěstí. Kniha "Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita" u nás vyšla v roce 2018, následovaná knihou "Umbrella Academy 2: Dallas" ve stejném roce a nyní vyšel i třetí díl "Umbrella Academy 3: Hotel zapomnění". Američané to měli trochu horší, protože druhý díl vyšel v roce 2009. Na pokračování si tedy počkali celých deset let. My jsme měli to čekání výrazně kratší. Ale skoro to vypadá, že by to se čtvrtým dílem nemuselo být až na tak dlouhé lokte, protože ten by měl vyjít v roce 2020, ale uvidíme, jestli se to skutečně podaří. Přece jen "Umbrella Academy 3: Hotel zapomnění" také mělo vyjít trochu dříve.

Když jsem se do komiksu "Umbrella Academy 3: Hotel zapomnění" začetl, říkal jsem si, jestli mi něco neuniklo, jestli jsem neotočil několik stránek navíc. A takový pocit jsem měl zhruba první dva sešity. Kadence, s jakou se střídají jednotlivé scény, je skoro neuvěřitelná, u některých scén pak máte pocit, že tam vlastně ani nemají co dělat, pořádně nepochopíte, k čemu se vztahují. Tedy alespoň ve chvíli, pokud čtete třetí díl s odstupem od prvních dvou. V takovém případě bych doporučil si první dva komiksy přečíst a pak až se vrhnout na třetí, protože jste rovnou vrženi do akce, je to pořádně zběsilé a chvílemi opravdu nebudete vědět, kde vám hlava stojí, už jen proto, že je zde hodně postav, které se střídají jako na běžícím páse, některé se objeví jen na chvilku a vy pořádně ani nevíte, jaká byla jejich role, zda jen ozdobná, anebo zásadní.

Přitom když se začtete a následně se podíváte na příběh s odstupem, tak ono to celkově zase tak strašně komplikované není. Jde vlastně o to, že Sir Reginald Hargreeves přišel se speciálním řešením, které mělo zajistit, že se zbaví všech šílených padouchů, s nimiž Umbrella Academy bojovala. Dokonce je toto řešení označeno za ultimátní, ale jak už to tak u komiksu bývá, nic není trvalé, nic není ultimátní. Tohle řešení se jmenovalo Hotel zapomnění, což je skutečně jakýsi hotel v trochu jiné dimenzi, kde má každý šílenec svůj vlastní pokoj, kde žij, přežívá anebo umře. Nemůže se vrátit zpátky na Zemi, zbyla mu jen tato podivná existence. Ale možná se objeví někdo, kdo se do dimenze dostane a bude schopen všechny padouchy vrátit. A to by bylo něco pro Umbrella Academy, která přece jen není ve stavu, který by se dal označit za jednotný nebo dokonce poklidný.

Komiks "Umbrella Academy 3: Hotel zapomnění" je skvělou ukázkou alternativního superhrdinského komiksu. A je to i skvělé pokračování prvních dvou dílů. Ale ta zběsilost, která je tu od začátku, mi prostě trochu vadila. Neorientoval jsem se a musel jsem se prvními dvěma sešity prokousat. Doteď jsem si jistý, že jsem poměrně velké množství scén nepochopil, nevím, kam si je mám zařadit. U prvních dvou dílů se mi to v takovém množství nestalo. Nejsem si jistý, jestli je chyba ve mně nebo v komiksu, ale minimálně by bylo lepší přečíst si všechny tři najednou. Třeba by se tam trochu toho světla dostalo a nějaké větší pochopení by se dostavilo. Jinak ale nemohu Gerardu Wayovi a Gabrielovi Bá nic moc vytknout, protože tohle je úžasně fantaskní jízda se zajímavým a originálním příběhem, které vás dostanou jak zvraty, tak i neuvěřitelně bohatou fantazií.

Komiks "Umbrella Academy 3: Hotel zapomnění" zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita
Umbrella Academy 2: Dallas

Žádné komentáře:

Okomentovat