2019-07-19

#2015: Indiánské léto / El Gaucho


Indiánské léto / El Gaucho (Un été indien / El Gaucho)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě a v pevné vazbě v roce 2019. Původně vyšlo jako příběhy "Un été indien / El Gaucho". České vydání má 288 stran a prodává se v plné ceně za 759 Kč (brožovaná) a 999 Kč (vázaná).

Scénář: Hugo Pratt
Kresba: Milo Manara

Nakladatelství Crew pokračuje v naší osvětě a přináší nám dalšího velikána nejen evropského, ale prostě světového komiksu, který nám v našich poličkách chyběl. Tím není nikdo menší než Hugo Pratt, který se proslavil především svou sérií "Corto Maltese", kde zužitkoval svou lásku k historii a dobrodružnému žánru. My jsme se s tímhle mužem, který byl dokonce v roce 2005 uveden do komiksové síně slávy Will Eisner Award, nemohli pořádně setkat. Ale ještě ho nepoznává naplno, protože Ital Hugo Pratt byl nejen scenárista, ale i kreslíř, v čemž především tkví jeho význam. Ale my ho prostřednictvím knihy "Indiánské léto / El Gaucho" poznáváme jako scenáristu, protože jako kreslíř se zde prezentuje - nám nikoli neznámý - Milo Manara, pro něhož byl Hugo Pratt učitelem, od něhož se hodně naučil, aby byl nakonec schopen sám vytvářet - nejen kresbou - své autorské komiksy. V knize "Indiánské léto / El Gaucho" se nám ale prezentuje jen jako kreslíř, i když je vidět, že Hugo Pratt mu dával prostor, aby kreslil to, co mu jde nejlépe - krásné ženy ve smyslných nebo rovnou erotických pózách.

Jak název knihy "Indiánské léto / El Gaucho" napovídá, jedná se o svazek, který v sobě má dva příběhy. "Indiánské léto" poprvé vyšlo v roce 1983 a "El Gaucho" pak v roce 1991. Nic dalšího již dvojice společně nevytvořila, snad i proto, že Hugo Pratt zemřel v roce 1995. Komiks "Indiánské léto" by se dal žánrově zařadit do westernu, přičemž bych ještě specifikoval kategorii - zálesácký western. Východisko je celkem jednoduché - na začátku bílý muž zabije dva indiány, respektive dva muže náležející k indiánům. To indiány naštve., to je jasné. Jenže mladík zabíjel proto, že ti dva znásilňovali neznámou ženu. Ta patří k nedaleké pevnosti New Canaan. Mladík ji přivede ale ke své rodině, která vyhnaná a poznamenaná žije v lesích. Pratt i Manara zde skvěle zachycují dobu a místo, ale také krutost, kterou mám ve westernu velmi rád. Tady to má ještě nádech čarodějnických procesů, takže to dokáže pořádně zasáhnout. Trochu mi vadil kreslený dovětek v tomto komiksu, myslím, že by se čtenář obešel i bez něj.

"El Gaucho" by vlastně taky mohl být westernem, ale to se musíme přesunou hodně jižněji, rovnou do Argentiny. Spíše o něm mluvme jako o historickém komiksu, kde Hugo Pratt naplno dokazuje, že historie ho skutečně zajímala a že ji dokázal do děje zakomponovat tak, že vám to vůbec nevadilo, nebylo to totiž nikdy podáno suchopárně, ale vždy v zajímavých konverzacích, které nenudí. Mimo jiné i proto, že víte, že se za chvíli něco stane. A buď to bude drsné, a kruté anebo pěkně sexy. A možná dojde i na trochu toho porna. Hugo Pratt Manarovi nedává tolik prostoru, aby kreslil skutečně erotický komiks, ale i v dramatickém historickém příběhu se pro Manarovu silou stránku najde prostor. Hugo Pratt věděl, kde Manara exceluje, a nejspíš by sám sebe považoval za hlupáka, kdyby to nevyužil. Ale z hlediska scénáře a kresby jsem tentokrát za nejzajímavější postavu považoval hrbáče. I toho si bal Pratt vědom, a proto je konec tohoto komiksu tak silný.

Není divu, že byla kniha "Indiánské léto / El Gaucho" zařazena do série "Mistrovská díla evropského komiksu". Je to naprosto oprávněné, protože tohle je mistrovské dílo, ať už z hlediska kresby nebo scénáře. Ano, místy jsou zde hlušší momenty, kdy se trochu víc konverzuje, což je patrné hlavně v příběhu "El Gaucho", což je pak ale vyváženo skvělou akční scénou, kdy Milo Manara ukazuje, že jeho síla je i ve scénách beze slov. A to nemusí být ani scén erotické, i když jedna taková zde také je. Ale tam se vlastně trochu mluví. Hugo Pratt a Milo Manara se dobře znali a na jejich společných dílech je to krásně vidět. Jasně, nemusí vám žánrově sednout, ale pokud vás dobrodružné příběhy baví, najdete zde dost, abyste jen žasli, ať už z hlediska historického nebo vypravěčského. Kniha "Indiánské léto / El Gaucho" rozhodně patří k pokladům evropského komiksu, kterých je podle všeho ještě dost, jež nebyly přeloženy do češtiny. A tak je stále na co se těšit.

Komiks "Indiánské léto / El Gaucho" zakoupíte na stránkách Crew v brožované vazbě nebo v pevné vazbě.

Žádné komentáře:

Okomentovat