2015-01-23

#835: Vetřelci Omnibus 1 - 55 %

Vetřelci Omnibus 1 (Aliens Omnibus, vol. 1)
Vydalo nakladatelství BB/art ve spolupráci s nakladatelstvím Crew v pevné vazbě v roce 2009. Obsahuje následující příběhy (v původním vydání):
  • Aliens: Outbreak (1989)
  • Aliens: Nightmare Asylum (1990)
  • Aliens: Female War (1993)
  • Aliens: Theory of Alien Propagation (1988)
  • Aliens: The Alien (1991)
Souborně jako "Aliens Omnibus, vol. 1" vyšlo u nakladatelství Dark Horse v roce 2007. České vydání má 384 stran a prodává se v plné ceně za 899 Kč.

Scénář: Mark Verheiden a John Arcudi
Kresba: Mark A. Nelson, Ben Beauvais, Sam Kieth, Tony Akins

Pokračuji ve své odysee po omnibusech a do rukou se mi dostala první kniha sebraných komiksů s Vetřelcem. Tahle bestie, která má prostě dokonalý designový návrh, se stala skvělým protagonistou ve výtečné filmové sérii, a tak jsem byl docela zvědavý, jak a zda vůbec se horor podaří přenést i na stránky komiksu. Byl jsem k tomu celkem skeptický, protože se primárně jedná o produkci, která by měla zaujmout širší publikum. S Vetřelcem je tohle přece jen trochu komplikované, protože ty jeho jednotlivé formy jsou samy o sobě hodně děsivé. A tak se podařilo stvořit tři celkem dlouhé komiksy a dva krátké, které se do první knihy vešly, a které ukazují, že když se z toho ten hororový prvek vyndá, výsledek je pořád ještě snesitelný.

"Epidemie" je první příběh, který se vrací k postavám, jež jsou i nám známy z druhého filmu, i když tady došlo k pár obměnám ve jménech, což je ale na začátku komiksu vysvětleno. Vracíme se k jedné malé holce a jednomu vojákovi, akorát s tím rozdílem, že ta malá holka nám vyrostla a je z ní skvělý chovanec ústavu. To je Billie neboli Newt. Voják Hicks, který se v komiksu jmenuje Wilks, je pak pořád součástí armády, ale i v jeho případě to skřípe. A ono to docela pořádně skřípe v celém příběhu. Už dlouho jsem se tak moc komiksem netrápil jako v tomhle případě. Je to špatně napsané, přeskakuje se zde mezi postavami, které si pletete, a dějově vám to nedává smysl. Na konci se to trochu spraví, ale ne zase tolik, abyste si "Epidemii" zamilovali.

To, jaká budoucnost je prezentována, je docela dobře rozvrženo i v dalších dvou komiksech "Útočiště šílenců" a "Dívčí válka", které mají stále hodně společného, protože pořád sledujeme stejné postavy - Billie a Wilkse, kteří se prodírají vesmírem s Vetřelci neustále v patách. V podstatě se dá říct, že tvůrci komiksů se zaměřili na to, že Vetřelci jsou mimozemskou entitou, kterou chtějí lidé využít a tím na sebe v podstatě strhávají svou vlastní záhubu. To je celkem logické, bohužel místo toho, aby to bylo zajímavě psychologické, což přece jen sem tam probleskne, primárně se jedná o komiks, který je akční a kde se postavy dostávají z místa na místo, logika se moc neřeší a vše je podřízeno tomu, aby se něco dělo. Někdy opravdu cokoli.

Vyvrcholením by měla být záchrana jedné holky, ale bohužel se jedná o celkem unylé čekání, které nakonec vrcholem opravdu není. Vrchol je někde jinde, a to v tom, že se objeví jedna důležitá postava. Na konci omnibusu vás ještě čekají krátké jednohubky "Teorie vetřelecké reprodukce" a "Cizák", které - když už nic jiného - se alespoň vztahují k tomu, co bylo vyprávěno v předchozím dění a mají tak smysl pro celou mytologii. Celkově se ale nemůžu zbavit určitých rozpaků z toho, co vlastně "Vetřelec" v komiksu znamená. Máme tu celkem šest omnibusů, ale nemohu tvrdit, že se na těch zbylých pět vyloženě těším. Mark Verheiden není špatný scenárista a příběhy mu celkem drží pohromadě, ale v tomhle případě tolik nebaví. A co mi ještě vadilo, to byla kresba Sama Kiethe, který mi tu prostě nesedl svým specificky nedokonalým stylem. Kdyby to kreslil odvážněji, bylo by to nejspíš lepší.

Žádné komentáře:

Okomentovat