2014-10-29

#773: Nový komiks "Předstírat je prostě lhát" a jeho dnešní křest za přítomnosti autorky!

Nakladatelství Meander vydalo novou komiksovou knihu "Předstírat je prostě lhát", která je na první pohled komiksem netradičním. "Předstírat je prostě lhát" je svým způsobem terapeutická kniha. Autorka Dominique Goblet se v ní rozhodla oživit ne vždy příjemné vzpomínky, silné osobní zážitky 
a postavy, které se však nevynořují chronologicky, snad proto, aby vzniklý meziprostor mohl spáchané bezpráví poněkud relativizovat.

Námětem knihy je příběh rodiny, lásky, vzájemných vztahů a pout. Autorka zkoumá, jakou roli hrají v intimních vztazích slova, naslouchání, zvuky (hudba) a ticho a vytváří jakýsi léčivý odstup, který bolestnou vzpomínku dokáže částečně absorbovat.

Goblet však není jen svéráznou vypravěčkou, ale především originální výtvarnicí, která v průběhu vyprávění expresivně mění jak výtvarnou techniku, tak písmo. Nedisciplinovaně si pohrává s hranicemi komiksového média a otvírá čtenáři-divákovi novou výtvarnou perspektivu. Její hutné tkanivo spředené ze slov, letmých grafických skic a formátově náročnějších maleb prostupuje směs něhy, násilí, smutku, humoru, ironie, 
ale především poezie, která je jasným východiskem pro tady a teď.

Tato zajímavá autorka si našla cestu i do České republiky a sama pokřtí české vydání knihy, a to v rámci KomiksFestu, kde se objeví již dnes, 29. října 2014. Pokud se chcete s touto zajímavou autorkou setkat, dnes máte jedinečnou možnost. Pokud chcete s autorkou debatovat, máte možnost ještě zítra, 30. října 2014, kdy bude Dominique stále ještě v Praze a bude povídat o svém díle a tvorbě obecně.

Program 29. října 2014, 18:00
Vernisáž výstavy Dominique Goblet
Křest komiksu Předstírat je prostě lhát
KDE: Novoměstská galerie, Karlovo nám. 1/23

30. října 2014, 10:00
Debata s Dominique Goblet
O autorském komiksu a vlastní práci
KDE: VŠUP, Ateliér ilustrace a grafiky, nám. Jana Palacha 80

Žádné komentáře:

Okomentovat