2013-09-20

#291: Usagi Yojimbo 2: Samurai - 100 %

Usagi Yojimbo: Samuraj (Usagi Yojimbo: Samurai)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2007. Původně vyšlo jako čísla 1 až 6 série "Usagi Yojimbo" u Fantagraphics Books. Souborně vyšlo v roce 1989 v nakladatelství Fantagraphics Books. České vydání má 144 stran a prodává se v plné ceně za 189 Kč.
Scénář: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai


Stan Sakai je tvůrce, který je na první pohled nenápadný, je velmi skromný a neoplývá zrovna manýry. Tohle je patrné i v předmluvě, kterou ke druhé knize Usagiho dobrodružství napsal Mark Evanier, což je dlouholetý scénárista a editor komiksu "Groo the Wanderer". Stan Sakai je také dlouholetým spolupracovníkem na tomto komiksu, a to v pozici letterera, které se nevzdal ani poté, co se stal úspěšným po vydání prvních příběhů s Usagim. A když se na Stana podíváte, on skutečně působí tak dobrosrdečným dojmem. O tom se mohli přesvědčit i čeští fanoušci, když tenhle tvůrce v roce 2009 zavítal i do naší metropole a představil se tak svým fanouškům a novým uctívačům.
Obr�zek
Stan Sakai si uctívání zaslouží, a to právě pro svého Usagiho. Nechci zmenšovat jeho další schopnosti, nechci tvrdit, že nic jiného, co udělal, nemá smysl číst, to vůbec ne, ale Usagi je tak komplexním výtvorem, autorským dílem, které nese tak zásadní prvky, že prostě vyniká, i kdyby Stan nechtěl. Samozřejmě, jestli máte rádi příběhy z Japonska, budete si užívat při čtení ještě víc, ale ony nejsou určeny jen milcům země vycházejícího slunce. Všechny hodnoty, které jsou zde prezentovány, ty jsou společné pro všechny. Lidstvo však, pravda, v současné době již nestojí na cti, čest je něco tak nepodstatného, že je vlastně člověk rád, že jsou kultury, které tuto vlastnost hodnotí a uznávají. Nevím, jak je to v Japonsku dnes, ale asi už to nebude tak žhavé. Bushido kodex už je přece jen spíš relikvie než aktuální dokument.
Obr�zek
Přece jen ale kouzlo Usagiho tkví i v tom, že prezentuje kulturu, která nám již není tak neznámá - globální svět je v tomhle krásný, dokáže nám přibližovat odlišnosti, nejen je smazávat -, ale přesto má stále své kouzlo a zůstává jedinečná. Usagi je člověk, nebo tedy králík, který dodržuje bushido a snaží se žít tak, aby se nemusel stydět, aby nepřišel o čest. Jako potulný ronin se však často dostává do problémů. Tentokrát ale většinu knihy příliš neputuje, ale vzpomíná. Většinu knihy tvoří devítidílný příběh "Samuraj", který sám Usagi vypráví Genovi, lovci odměn, který je jeho přítelem. Více méně. Vyprávění je vedeno naprosto skvěle, prokládáno prostřihy do současnosti, které jsou zábavné a udržují nás v napětí. Ano, příběh je trochu natahován, ale prožíváme v podstatě to samé co Gen.
Obr�zek
Usagi vzpomíná na svou minulost a dovídáme se vlastně to, jak se z něj stal samuraj, kdo jej cvičil, ale také to, jak se dostal do služby lorda Mifuneho a co nakonec vedlo k lordově smrti a k tomu, že se Usagi stal roninem, samurajem bez pána. Zbožňuji samurajské filmy a legendy a tohle je přesně to, co se mi líbí. Usagi je malým králíkem a ještě nerozumí tomu, co vlastně má dosáhnout, co může dosáhnout, ale chce být samurajem. Proti němu stojí starý, trochu zapšklý učitel, který je ale naprosto geniálním samurajem. Jeho zatrpklost a zloba se však nevztahuje na ty, koho má rád, a jak učitel je zkušený a dává přesně ty rady a úkoly, z kterých by netrpělivý člověk zešílel už po hodině. Tohle mě prostě baví. A když se do toho ještě přidají neskutečné kousky s mečem, srdíčko jen plesá.
Stan Sakai má cit pro panel, cit pro zvrat a pro jednotlivé scény. Dokáže vystavět vtip (v tomhle je naprosto skvělá povídka "Zylla"), dokáže vystavět legendu, akční scénu, pohrává si s mytologií, která je skutečně nádherná (příběh "Kappa") a ukazuje, že chytrost je mnohdy důležitější než meč (povídka "Hedvábný trh"). Jeho příběhy však nejsou jen zábavné a akční, jsou i nostalgické, dramatické a smutné. Smutek jde ruku v ruce s radostí, a tak to má být. Miluji svět samurajů a skoro si myslím, že je to jedna z nejúžasnějších dob, které byly na naší planetě. A Stan Sakai ji prezentuje přesně tak. Jako člověk, který sám tuto dobu, tyto legendy miluje a jen v nich chce pokračovat, i když už v Japonsku takové pořádky nepanují. My můžeme být jen rádi, že už to dělá skoro třicet let.

Na Comics Blogu najdete recenzi na knihy:
"Usagi Yojimbo 1: Ronin"
"Usagi Yojimbo: Yokai".

4 komentáře:

 1. Naprostý souhlas. Pro mě je Samuraj jeden z top 3 Usagiho komiksů, obecně mám hodně rád komiksy popisující začátky jednotlivých postav.

  OdpovědětVymazat
 2. Přesně tak, začátky postav mám taky rád, hlavně pokud jsou podány tak zajímavým způsobem.

  OdpovědětVymazat
 3. Já jsem o Usagim dlouho pochyboval, první kniha mě ještě uplně nepřesvědčila, ale od tohoto dílu se stal jednou z mých nejoblíbenějších komiksových sérií.

  Jinak moc chávlím tento blog, sleduji ho každý den a čtu téměř všechny recenze. Super práce!

  OdpovědětVymazat
 4. Myslím, že hodně lidí o něm pochybuje, přece jen, je to na první pohled králík, ale jakmile se tomu dá šance, okouzlí to. Lidi by neměli mít předsudky a vůči komiksům vůbec.
  Ještě jednou díky za pochvalu, tohle se dobře čte. Mám pak pocit, že to fakt má smysl!

  OdpovědětVymazat