2019-06-03

#1991: Královská krev: Svatokrádežná svatba - 80 %


Královská krev: Svatokrádežná svatba (Sang Royal)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2019. Původně vyšlo jako "Sang Royal 1: Noces Sacrilèges" (2010) a "Sang Royal 2: Crime et châtiment" (2011). České vydání má 112 stran a prodává se v plné ceně za 399 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Alejandro Jodorowsky
Kresba: Dongzi Liu

Alejandro Jodorowsky se dostal do české republiky a byl jedním z nejzajímavějších hostů na Světě knihy 2019. Tedy nejzajímavějších alespoň z mého pohledu. Jsem rád, že jsem si ho mohl poslechnout, bylo hezké ho slyšet ve španělštině, i když jsem z ní rozuměl jen málo. Naštěstí zde samozřejmě byla překladatelka. Byl silný zážitek ho slyšet mluvit, stejně jako vidět, jak je ten člověk vitální. Letos je mu již bylo devadesát let. Ale je energický, skvěle chodí, hýbe se a v hlavě už to má srovnané dávno. Nemusí vám sednout, jaké jsou jeho myšlenky, nemusí vám sednout jeho osobnost, jeho přesvědčení, ale ten člověk tomu věří, a to mi imponuje. Nepodřídil se konvencím, šel si svou cestou, objevoval, a nakonec našel tu svou cestu, kterou skutečně jen z části a v krátkosti na Světě knihy prezentoval. Snad bylo náhodou, pochybuji, že to vydavatelé věděli dlouho dopředu, že Jodo stoprocentně přijede, ale na Světu knihy se sešly rovnou dvě novinky - novinky v češtině - z jeho tvorby. První novinky byly "Oči kočky", jeho první spolupráce s Moebiusem, tou druhou pak kniha "Královská krev: Svatokrádežná svatba".

Komiks "Královská krev: Svatokrádežná svatba" obsahuje hned dva první síly ze série "Královská krev", která v originále nese název "Sang royal". Pokud by se mělo jednat o žánrové zařazení tohoto komiksu, je to historický epos, který v sobě má hodně akčního a - nijak překvapivě - i něco mystického. Shrnutí příběhu by ale mohlo být celkem jednoduché. Je to o tom, jak jeden člověk vládl, ale jak se postupem času měnila jeho situace i jeho přesvědčení. Na začátku sledujeme, jak je velký král Alvar v boji zraněn a sám požádá bratrance, aby nastoupil na jeho místo, protože vojáci musí vědět, že král je v pořádku, aby pokračovali v bitvě a nebyli poraženi. Bratranec si na sebe vezme Alvarovu zbroj a v tu chvíli se jím stává, zradí svého krále a sám se tak prohlásí za krále, Alvara nechá pomalu umírat. Jenže on nezemře. Najde ho nepříliš hezká poustevnice, která ho vyléčí a díky jeho ztrátě paměti ho pojme i za manžela. A zplodí s ním dceru, i když... Ono není všechno tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Kniha "Královská krev: Svatokrádežná svatba" je příběhem člověka, který chtěl být králem, ale vzali mu to, on zapomněl, ale zase si vzpomněl, aby se znovu stal králem, spíše jen proto, že to tak prostě mělo být, aby zjistil, že králem být nechce, že chce něco jiného, což se ale celkem zle posralo, a on se raději zase stal králem, protože je to to, co umí a co mu přináší sílu. Ten příběh je jako cyklus, nebo možná jako sinusoida. Jsou zde prvky, které se opakují, což ale není dáno scenáristickou neschopností, ale naopak záměrem, který zde je. Jako kdybychom neustále padali do stejných chyb, jako kdybychom se z toho cyklu nedokázali vymanit. A to všechno je provázáno tělesností, brutalitou, ale i duchovnem. Nemyslím si, že by to mohlo fungovat u jiného autora, než je Jodorowsky, ale v jeho případě to prostě funguje.

Ale kniha "Královská krev: Svatokrádežná svatba" není místy až shakespearovsky dramatický scénář, ale je to i kresba. Alejandro Jodorowsky si vždycky uměl vybrat zajímavé kreslíře, a to nikoli nutně ze své domoviny, kterou je aktuálně Francie. To je i případ komiksu "Královská krev: Svatokrádežná svatba", který kreslil čínský tvůrce Dongzi Liu. Na jednu stranu si budete říkat, že se Dongzi Liu hodně inspiroval u evropských komiksových tvůrců, je zde krásná tenoučká linka, ne nutně ostrá, jež je doplněna barvami, které nejsou jasné, spíše utlumené a podle všeho počítačové, což ale rozhodně ničemu nevadí. Pak se ale zaměříte na postavy a najednou máte pocit, že se Dongzi Liou hodně inspiroval i v japonské manze, a to jak designem krásných žen, tak i emotivností některých výrazů. Jodorowsky a Liu vytvořili zajímavou dvojici, jejímž výsledkem je dějově poměrně bohatý komiks, který zaujme zvraty, násilím, ale i specifickou kresbou.

Komiks "Královská krev: Svatokrádežná svatba" zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

Žádné komentáře:

Okomentovat