2016-06-12

#1187: Dívka jménem Patience - nejnovější Daniel Clowes vyjde česky

Nakladatelství Trystero vydá v září 2016 nejnovější komiksový román Daniela Clowese na zvaný "Dívka jménem Patience". Komiks, který Daniel Clowes vydal letos, se ještě ve stejném roce dočká českého vydání a bude se jednat o druhý komiks nakladatelství Trystero, který vyjde po velmi dobře přijatém komiksu "autobus".

Patience a Jack čekají, až se zabarví těhotenský test. Dvě čárky – miminko je tedy na cestě. Radost se mísí s úzkostí a strachem, zda jsou na rodičovství vůbec připraveni. Netuší ale, že jejich životy brzy naberou naprosto nečekaný směr a změní se v existenciální horor, v němž se vraždí i cestuje časem. Přežije tuto psychedelickou odyseu alespoň jeden z nich?

"Dívka jménem Patience" je propracovaným komiksovým románem, v němž se stírá hranice mezi realitou, fantazií a šílenstvím. Mnohovrstevnaté vyprávění se odehrává na několika časových rovinách a v polohách, které jsou nejen vizuálně extravagantní, ale také nečekaně emocionální. "Dívka jménem Patience" je se svými 180 stranami autorovým doposud největším a nejambicióznějším dílem, na kterém pracoval celých pět let.

Daniel Clowes (1961) je americký komiksový tvůrce, ilustrátor a grafik. Narodil se v Chicagu a vystudoval na Prattově institutu v newyorském Brooklynu. V letech 1989 až 2004 vydával komiksovou sérii "Eightball", v níž představil některá svá nejdůležitější díla, která později vyšla i samostatně: "Jako sametová rukavice odlitá ze železa" ("Like a Velvet Glove Cast in Iron", 1993, česky v roce 2005), surreálný příběh o muži, který začne hledat svoji exmanželku poté, co ji zahlédne ve fetišistickém filmu; "Pussey!" (1995), satirický náhled do prostředí komiksových nakladatelství; "Ghost World" (1997) a "David Boring" (2000), vyprávění o neprůbojném muži, který se snaží nalézt "dokonalou ženu" a dozvědět se pravdu o otci, kterého nikdy nepotkal.

V románu "Ghost World", kterým Clowes prorazil do širšího kulturního povědomí, sledujeme bezcílné bloumání Enid a Rebecky, dvou cynických adolescentek, které se po svém vyrovnávají s koncem bezstarostného dospívání. Román se stal bestsellerem a byl přeložen do 17 jazyků. V roce 2001 ho zfilmoval režisér Terry Zwigoff s Thorou Birchovou, Scarlett Johanssonovou a Stevem Buscemim v hlavních rolích, Clowes se podílel na tvorbě scénáře.

Po ukončení série "Eightball" vydal Clowes několik plnobarevných komiksových románů, především romány "Wilson" (2010) o neurotickém misantropovi (v roce 2016 bude mít premiéru stejnojmenná filmová adaptace s Woodym Harrelsonem a Laurou Dernovou v hlavních rolích); "Mister Wonderful" (2011) o samotáři, který opovrhuje sám sebou a ocitne se na schůzce naslepo s krásnou dívkou; "The Death-Ray" (2011) o hubeném teenagerovi, který zjistí, že díky kouření získává nadpřirozené schopnosti.

Jeho posledním komiksovým dílem je právě "Dívka jménem Patience" (Patience, 2016). Daniel Clowes získal během své kariéry několikrát Cenu Willa Eisnera, několikrát Cenu Harvey  a jednou Cenu PEN Klubu za komiks. Byl také nominován na Oscara za scénář k filmu "Ghost World". Žije v kalifornském Oaklandu s manželkou Erikou a synem Charlesem.

Žádné komentáře:

Okomentovat