2021-03-25

#DP147: Scratch Wars: Legenda Overcorneru

 Autorem článku je Daniel Palička

Scénář: Michal Opitz

Kresba: Dan Černý


Scratch Wars je český fenomén. Jde o ryze karetní sběratelskou hru vyvíjenou společností Notre Game, která propojuje inovativním způsobem svět papírových kartiček s aplikací, kterou si můžete zadarmo stáhnout. Na trh vstoupila v roce 2018 a za dobu její existence vzniklo hned několik edic, jmenovitě třeba Techlandia, Canbalandia nebo Spinbay. V České republice má obří fanouškovskou základnu. Nejenom že existuje sekundární trh karet, ale rovněž se pořádají obří turnaje. Kromě toho můžete na YouTubu nalézt oficiální kanál, na němž najdete videa určená nováčkům, jež vás krátce a stručně obeznámí s potřebnými základy. Abych pravdu řekl, o hře jsem již párkrát v minulosti slyšel. Ačkoliv nepatřím mezi skalní fanoušky, kteří by pravidelně sbírali balíčky karet a vyznali se v mytologii promyšleného fiktivního světa, oceňuji nápad přijít s neotřelou ideou, jež může na současném trhu zaujmout kdekoho, nehledě na věk. Ostatně, sami musíte uznat, že myšlenka propojit sbírání kartiček se současným trendem mobilních her je sama o sobě výborná a tvůrcům za to musím dát můj obdiv. A co víc, pěkná, vskutku roztomilá stylizace, umocněna propracovanými designy jednotlivých hrdinů, povyšuje Scratch Wars o několik úrovní výše. Není tedy divu, že s narůstající popularitou se autoři projektu rozhodli rozmanitý svět obohatit o jedinečné příběhy. První z nich, “Scratch Wars: Legenda Overcorneru”, vyšel v roce 2019 a na starost si jej vzalo duo českých ostřílených tvůrců - scénárista Michal Opitz, který naposledy exceloval svou brilantně napsanou minisérií “Rumcajs se vrací”, a kreslíř Dan Černý, který ná na kontě kromě Tryskošneka ze Čtyřlístku také kvalitní autorské počiny “Jelita” a “Fanouš” (na Comics Blogu najdete recenzi na všechny díly - "Továrna zkázy", "Tři úkoly pro Klytoru" a "Po záhadných stopách tajuplna"). Otázka ovšem zní: podařilo se jim stvořit neortodoxní a dostatečně zajímavý komiks?

Co se týče příběhu, ten je zasazený do světa Overcorneru, planety, která, jak se zdá, je ve velkém nebezpečí. Jednoho nevinného poledne se totiž na obloze objeví podivná zpráva, z čehož dva mágové, sídlící v houbovém domečku, vyvodí, že něco není v pořádku. Guardiani, mocní strážci magického světa, jsou pořád zakletí, a mágům tak nezbyde nic jiného, než pomocí komunikačního krystalu povolat “overgamery” z reálného světa, jimiž jsou Bára a Ondra. Ti se pomalu, ale jistě chystají na svatební cestu. Jejich plány jsou však narušeny, když se zničehonic objeví v kotli, kolem něhož stojí domorodci, kteří si z obou chtějí udělat vydatnou potravu k snědku. Hlavní hrdinové se tak musí co nejrychleji dostat z prekérní situace. Mimo to však budou muset zjistit, kde a hlavně z jakého důvodu se ocitli na tak prapodivném místě. Ani jeden to nebudou mít úplně jednoduché. Během jejich výpravy se totiž budou muset potýkat s nástrahami a nelehkými výzvami, jež jim jejich putování moc neulehčí, spíš naopak. A co víc, možná přijde řada i na pár potyček s místními zloduchy.

Z hlediska scénáře jde o vcelku příjemnou podívanou. Opitz nešetří komickými scénkami, což některé momenty výrazně oživuje a dává jim šmrnc. Na druhou stranu, sem tam mi vtípky přišly spíš trapné než humorné a ve většině případů jsem se za břicho nepopadal. Tohle je však zapříčiněno hlavně tím, že komiks je primárně cílen na mladší publikum, takže objektivně to neberu jako velkou vadu. Co mi však vadilo více, jsou veškeré záporné postavy. Neberte mě špatně, navržené jsou pěkně a v ději mají své místo, avšak jejich charaktery mě vůbec neoslovily. Kladně ovšem hodnotím styl vyprávění, kdy se scénárista nebojí kromě svižného tempa vsadit také na interakce mezi Bárou a Ondrou, a postupné představení světa Overcorneru, jež ocení především nováčci, co se Scratch Wars dosud neměli žádné zkušenosti.

Co na knize musím pochválit ze všeho nejvíce, je kresba. Dana Černého považuji za úžasného kreslíře, jehož styl jsem si od doby, co jsem četl jeho Fanouše, doslova zamiloval. Podobně jako v jiných komiksech, i zde předvádí skvělý kus práce. Jako obvykle se prezentuje v poloze, která mu jde nejlépe, tak jinak v karikaturním, lehce cartoonovém rozpoložení, se kterým už je neodmyslitelně spjatý. Prostřednictvím barvami hýřících a do detailu propracovaných panelů dokáže čtenáře dokonale upoutat už od prvních několika stránek. Designy postav jsou nápadité, v některých případech originální a lehce vtipné, přičemž prostředí je promyšlené a prošpikované několika drobnými detaily. Díky tomu se ze čtení rázem stává působivá vizuální pastva pro oči, která opravdu vylepšuje čtenářský zážitek. Nezbývá nic jiného, než dát oba palce nahoru, poněvadž Dan opět ukázal, že komiksové výtvarno má v malíčku. Ne nadarmo jej řadím mezi jedny z nejlepších českých kreslířů současnosti!  

Sečteno a podtrženo, “Scratch Wars: Legenda Overcorneru” je příjemný, nadprůměrně kvalitní český komiks, excelující hlavně po výtvarné stránce. Scénáristicky sice nejde o nejlepší počin, jaký lze přečíst na současném českém trhu, ale svou funkci, tedy obeznámit nováčky s propracovaným fiktivním světem a zároveň jim naservírovat humornou, oddechovou a svižně odsýpající jednohubku, splňuje na jedničku. Chcete-li se světem Scratch Wars ideálně začít, pak si následující kousek pořiďte. Myslím si, že i přes pár nedodělků si čtení užijete. 

Žádné komentáře:

Okomentovat