2018-12-31

#1881: Gantz 21 - 70 %


Gantz 21 (ガンツ)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako kapitoly 238 až 247 v sérii "Gantz". České vydání má 212 stran a prodává se v plné ceně za 199 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Hiroja Oku
Kresba: Hiroja Oku

Série Gantz" už mě nebaví tolik, jako mě bavila na začátku, kdy mě skutečně okouzlila tou směsí akce a pubertálního rozjaření, ale tohle už nějak vyprchalo, Hiroja Oku není už tak ujetý, jak bych si přál, není tak v pohodě, jako dřív, kdy se nebál pěkných pitomostí. Jako kdyby za celou dobu trochu zvážněl a ta nadsázka se zde už neprojevuje tolik, a pokud ano, tak je to většino uspíš v nějakém bonusovém materiálu, jako je tomu i v případě knihy "Gantz 21". Na závěr vás tam čeká takový zvláštní bonusový fotokomiks, který asi opravdu ukazuje na to, že se autor trochu kope do zadku. Ono když nemusíte vymýšlet příliš velké množství dialogů, tak vám to asi tvorbu komiksu celkově trochu zkracuje. A tak vás napadají takové srandy, jako si z plastelíny vytvořit svou vlastní 3D panenku některé z komiksových postav.

Děj se nám trochu zlomil s tím, co se stalo Kuronovi. Tedy nejprve to, že vlastně z Gantzu odešel, aby žil zase normální život. To mu tak úplně dopřáno nebylo. Teď sledujeme následky toho, co se dělo dál s jeho skupinou, která musí stále přijímat úkoly na vraždění divných mimozemšťanů. A ani tentokrát to nebudou řádná ořezávátka a na bojovou skupinu čekají pořádně ostří mimozemšťané. Někteří doslova ostří, protože končetiny budou létat vzduchem ve velkém množství. A tohle je hlavní doména dílu "Gantz 21". Opravdu je to hodně krvavé a v jednu chvíli docela i bizarně drsné, což se mi líbilo. Jako kdyby se Hiroja zase jednou trochu odvázal, i když trochu jiným směrem než doposud. Takový by měl být "Gantz" častěji.

Co je také velkou doménou knih "Gantz 21", to je skutečnost, že se nám zde posouvá děj. Ne že bychom dostávali nějaká vysvětlení, ale jsou zde nové skutečnosti, které se odhalují a které by možná mohli vést k tomu, že jsou třeba i pochopíme, o čem tahle série vlastně je. Tedy pokud opravdu není jen o tom, že se lidé ve speciálních kombinézách, které z nich dělají superbojovníky, budou dál a dál rubat s mimozemšťany, kteří už ani nemají tak bizarní podoby jako doposud. Ale normální rozhodně nejsou, pořád jsou pěkně divní. A hlavně hodně smrtonosní. Tohle pocítí mnohem více postav a osob než doposud, protože právě jeden z nových zvratů přináší do světa Gantz něco trochu jiného, co tu doposud nebylo. Není to nic vyloženě převratného, ale v téhle sérii jste rádi, že k něčemu takovému vůbec dojde.

S knihou "Gantz 21" tedy nečekejte, že se série výrazně změní, ale přece jen dostává trochu jiný náboj. A zjistil jsem, že mi vlastně vůbec nevadí, že tam Kei Kurono není. S tím si uvědomíte, že Hiroja Oku vlastně nenapsal nijak skvělou hlavní postavu, že mnohem zajímavější než hlavní postava, je tým jako celek, případně svět Gantzu, od kterého pořádně nevíte, co čekat. Kromě hnusného umírání a scén, kde dialogy přicházejí spíše jako vzácné koření. "Gantz 21" tak vybočuje jen trochu, právě tím, že se svět Gantz zase trochu více otevírá, dějí se v něm nové věci, a to všechno v šílené akční kadenci, která vás strhne a knihu zase snadno přelouskáte. Už se vyloženě netěším na každý díl, ale jsem pořád zvědavý na to, jak se tuhle mangu podařilo zakončit. Ještě je toho před námi ale dost.

Komiks "Gantz 21zakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Gantz 1"
"Gantz 2"
"Gantz 3"
"Gantz 4"
"Gantz 5"
"Gantz 6"
"Gantz 7"
"Gantz 8"
"Gantz 9"
"Gantz 10"
"Gantz 11"
"Gantz 12"
"Gantz 13"
"Gantz 14"
"Gantz 15"
"Gantz 16"
"Gantz 17"
"Gantz 18"
"Gantz 19"
"Gantz 20"

Žádné komentáře:

Okomentovat