2019-12-10

#2080: Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee


Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee (Amazing Fantastic Incredible: A Marvelous Memoir)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2019. Původně vyšlo jako "Amazing Fantastic Incredible: A Marvelous Memoir" v roce 2015. České vydání má 196 stran a prodává se v plné ceně za 549 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Peter David
Kresba: Colleen Doran

Myslím si, že Stan Lee za svůj život získal tolik kreditu, který si někdy ani nezasloužil. I přesto jsem se s chutí pustil do jeho komiksového životopisu, který ještě před smrtí pomáhal vytvořit spolu s jeho autorem Peterem Davidem. A jelikož je tohle komiks, který vydával přímo Marvel, dalo se očekávat, že to nebude něco, co by bylo neskutečně objektivní, co by se snažilo popsat pravdu z různých stran. A ano, s knihou "Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee" se vám dostává životopis, který je skutečně velmi neobjektivní, je tu proto, aby vychválil osobnost Stana Leeho, ale popravdě, při čtení mi to bylo úplně jedno, hltal jsem stránku za stránkou a bavil jsem se tím, jak je vše zpracováno. Tohle je životopis, který by měl čtenáře bavit. A také baví, to se povedlo naprosto dokonale. Navíc to není jen plané tlachání, ale skutečně se zde dozvíte hodně zajímavého. A možná jste něco z toho doposud nevěděli.

Kniha "Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee" je skutečně zaměřena na Stana Leeho, má ho jako vypravěče a celou dobu je ve středu reflektorů. Vidíme ho na začátku jako toho rozjařeného starého pána, jak ho známe nejvíce, ale setkáme se s ním v různých etapách jeho života. A také v různých etapách Marvelu. A nejen Marvelu. Poznáváme nejprve malého Stanleyho, chlapce, který rád četl a nakonec se náhodou, protože chtěl finančně podpořit rodinu, dostal k práci pro Timely Comics, což - jak asi dobře víte - byl předchůdce Marvelu. Dělal tam asistenta, ale po krátké době už začal psát první scénáře. Holt nikdo jiný nebyl. A to mu vydrželo ještě dlouho, dalších v podstatě čtyřicet let a příležitostně ještě dále. Je škoda, že to, jak byla rodina na začátku příběhu důležitá, pak se vytrácí a není pořádně řečeno, co se s ní stalo, jen je zde krátká noticka o tom, že Stanova matka zemřela. Tady bych viděl chybu v tom, že se nechal Peter David unést historií Marvelu, které se věnuje také dost.

Ale tak ono se není čemu divit. Mnozí lidé mají spojeno, že Stan Lee rovná se Marvel a naopak. On byl tím, kdo spoluvytvářel nejznámější postavy, on byl tím, kdo vymýšlel pořád něco nového, on byl tím, kdo by následně nejvíc vidět. A to až do posledních let svého života. Jeho malým rolím v marvelovských filmech se komiks také mimochodem věnuje. Stan Lee se stal tváří Marvelu a dělal pro to hodně, i když později už to nebyla vyloženě tvůrčí činnost, ale spíše činnost marketingová a obchodní. Vlastně neprodával jen značku, ale prodával s ní i sebe, snažil s nabídnout svou tvář a pomoct tak komiksům, které byly jeho dětmi anebo na nich stavěli další. A skutečně mu nelze vzít kredit. Byl tím, kdo stál u zrodu těch nejznámějších komiksových postav, byl tím, kdo o sobě dával pořád vědět, což nakonec i vedlo k tomu, že se někteří kreslíři cítili odstrčeni. Ale to bylo i tím šíleným faktem, že tvůrci na svoje výtvory neměli práva.

Komiksu "Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee" se ale musí nechat, že není jen zlatým a nablýskaným pomníkem Stanova života a díla, přece jen se věnuje i temnějším stránkám anebo se o ně minimálně trochu otře, ať už to jsou některé konce jeho přátelství a tvůrčího partnerství, rodinné problémy anebo i problémy v podnikání, které si i Stan Lee zažil. Ať tak, nebo tak, kniha "Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee" je pořád ale především zábava, která přináší dostatek informací o Stanovi a Marvelu, takže vás bude čtení od začátku dokonce bavit, tedy alespoň v případě, pokud vás Marvel zajímavá a nezlomili jste nad ním ruku. A jelikož sám Stan Lee měl na tomhle komiksu také podíl, dá se tušit, že jsou zde skutečně zachyceny jeho vzpomínky, takže minimálně jeho pohled na věc. A jo, je to chlapík, který se vám prostě musel zamlouvat. A pro superhrdinský komiks udělal hodně.

Komiks "Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee" zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

Žádné komentáře:

Okomentovat