2019-02-20

#1918: Temné metro 1 - 60 %


Temné metro 1 (Dark Metro 1)
Vydalo nakladatelství ZonerPress v brožované vazbě v roce 2008. Původně vyšlo jako "Dark Metro 1" v roce 2008. České vydání má 200 stran a prodává se v plné ceně za 149 Kč.

Scénář: Tokyo Calen
Kresba: Yoshiken

"Temné metro" je jednou z manga sérií, které se ke mně nedostaly kompletní. Vlastně jsem měl jen třetí dílů, už ani nevím, jak bylo možné, že se ke mně dostal jen on. Jsem člověk, který nechce mít něco nekompletní, a tak jsem rozhodně měl zájem i o první a druhý díl. O to více, že se jedná o jednu z manga sérií, které u nás vyšly kompletní, tedy všechny tři díly, které vyšly i v Japonsku. Jako první se mi podařilo sehnat druhý díl, a to i přesto, že v antikvariátu ho nejprve uváděli jako první. Za mystifikaci se mi omluvili, ale druhý jsem s stejně vzal. Pak jsem dlouho čekal na první, až jsem ho v jiném antikvariátu sehnal. A pak jsem si všiml, že ho nakladatelství ZonerPress vydalo znovu... No jo, kdo si počká...

O komiksy v sérii "Temné metro" jsem stál mimo jiné také proto, že se jedná o sérii hororovou, což je žánr, pro který mám jednoduše slabost - viz stránky Horor Web, která už několik let spravuji, a kde denně zde vycházejí hororové stránky. Tolik malá reklama, ale je pravdou, že horor mám rád a manga horor umí, jak nám již několikrát dokázala - například komiksy "Spirála" anebo "Ryby: Útok z hlubin". Proto jsem byl zvědavý, jestli se i dalším autorům povedlo v hororu vytvořit něco, co bude zajímavé. A musím uznat, že Tokyo Calen a Yoshiken přinesli sérii, která není vyloženě špatná, i když do skvělého jí také něco chybí.

Kniha "Temné metro 1" je vlastně takovou sbírkou povídek, kdy jednotlivé příběhy jsou na sobě nezávislé, i když jsou propojené. Každý funguje jako samostatná povídka, i když mají společné znaky. V první řadě je to skutečnost, že se všechny příběhy odehrávají v metru. Každý příběh nese jméno jiné stanice metra, kde se odehrávají. To je první spojující znak. Tím další je postava, která se jmenuje Seiya. Ten je jediným, kdo prochází všemi příběhy. Jeho jméno se dovídáme až v poslední povídce, kde se nám představuje trochu hlouběji a je patrné, že na něm v dalším dění bude zaměřeno. Rozhodně v sobě má něco, co by z něj mohlo udělat zajímavou postavu. Má charisma, ale i mytologii, která nemusí být špatná. To si ale budu muset počkat na další díl, aby se to více projevilo.

Kniha "Temné metro 1" je teprve rozjezdem, i když jsme vlastně v třetině série. Ale je to rozjezd dobrý a musí se autorům nechat, že skutečně věděli, co dělají, tedy že tvoří hororové příběhy. Nejsou vyloženě explicitní, za což jsem docela rád, i když i na krev dojde. Zajímavější je, jak jsou atmosférické, což mám na hororu raději než bezuzdnou řežbu. Tohle se v knize "Temné metro 1", a to i přesto, že se v podstatě nejedná o nějak převratné příběhy, které by vás měly dostat svou originalitou. Jsou ale dobré, každý je trochu jiný, každý má svou nepříjemnou atmosféru. A navíc je tam linka, která všemi prochází a která vás nutí číst dál, protože doufáte, že to bude ještě zajímavější. Rozhodně jedna z těch lepších sérií, které ZonerPress vydával.

Žádné komentáře:

Okomentovat