2016-09-08

#1254: Comics Centrum vydalo knihu Duchové mrtvých

Poetiku gotických románů, cynický humor a nové možnosti výkladu děl E. A. Poea přináší deváté umění. Po více než 160 letech se vrací otec detektivního žánru. Scenárista a výtvarník Richard Corben se v knize "Duchové mrtvých" ztotožňuje se stále aktuálním E. A. Poem. Legendární dílo tak nabralo nový (a značně mrazivý) dech.

"V knihovnách i na internetu jsme téměř rok hledali ty nejlepší překlady, ve kterých si můžeme v češtině Poea přečíst," popisuje šéf nakladatelství Comics Centrum Václav Dort neobvykle dlouhý proces přípravy komiksu k vydání. Toto úsilí ale nakonec nebylo korunováno úspěchem a vyústilo v nový překlad a přebásnění některých pasáží Poeových textů: "Překvapilo nás, jaké resty vůči tomuto klasikovi hororu máme. Jeho dílo je přeloženo nekompletně a často ještě nepříliš kvalitně. Právě komiks snadno odhalí nepřesnosti nebo posouvání významu textu. Text a obraz spolu jednoduše nesouzní."

Pět básní a devět Poeových povídek zadaptoval Richard Corben v roce 2012. Vybrané fragmenty klasikových textů spojuje a rámuje společná postava odpudivé glosátorky - čarodějnice Mag. Postava vypravěčky a také Corbenova estetika odkazují k undergroundovým počátkům tohoto předního komiksového tvůrce. Titul "Duchové mrtvých" je důstojnou a inspirativní poctou autorovi, ke kterému se Corben neustále s oblibou navrací.

Komiks "Duchové mrtvých" z anglického originálu „Spirits of the Dead“ přeložili Jan Kantůrek a Václav Dort, vydává nakladatelství Comics Centrum. Kniha je vázaná s přebalem, má 224 barevných stran a její přístupnost se doporučuje od věku 16+. Koupit je možné ji na stránkách Comics Centra.

Žádné komentáře:

Okomentovat