2013-09-04

#265: Kick-Ass 2: Nářez 2 - 75 %

Kick-Ass 2: Nářez 2 (Kick-Ass 2)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2013. Původně vyšlo jako sešity 1 až 7 v letech 2010 a 2012 minisérie "Kick-Ass 2" u Icon. Souborně poprvé vyšlo v roce 2012. České vydání má 208 stran a prodává se v plné ceně za 449 Kč.
Knihu koupíte v knihkupectví Minotaur se slevou.
Scénář: Mark Millar
Kresba: John Romita Jr.

Musím říct, že osobně jsem z celé série "Kick-Ass" nadšený a že tyhle komiksy prostě hltám. Jsou správně nabušené, drsné, ale zároveň i realistické. Přesto jsem se ale rozhodl, že budu trochu objektivnější a dám komiksu "Kick-Ass 2: Nářez 2" (že je to ale krásný český název?) trochu nižší hodnocení, než jsem původně plánoval. To původní by se pohybovalo okolo 90 %, což je přece jen celkem propad, když jsem nakonec dal 75 %, ale myslím, že k tomu mám celkem dobré důvody. A můžeme rovnou začít.
Obr�zek
Tím prvním důvodem je české vydání. Vadilo mi to už v prvním díle a vadí mi to i v díle druhém. Proč se proboha musela překládat jména těch "superhrdinů"? Nářez vlastně ani moc nářezově nezní, Zabíjačka je strašná, a i když je Čurák asi jediné, skutečně pořádné jméno pro hrdinu, stejně skvěle by to znělo i v původním znění. Kick-Ass, Hit-Girl, Motherfucker. Co je na tom proboha tak hrozného? Navíc by bylo i méně práce s letteringem. Tak, to jsem si povzdechl nad tím, co mi vadí u českého vydání, které je jinak celkem kvalitní, i když tedy "jen" v brožované edici. Vzhledem k tomu, že je to celkem špalek, asi se časem může stát, že se stránky budou sypat.
Obr�zek
Ale teď už k příběhu. Ten není tak špatný. Kick-Ass a Hit-Girl jsou ponecháni ve světě, kde už neúřaduje Big Daddy, ale sami se s problémy dokážou docela dobře poprat. Jenže ouha. Hit-Girl má zaracha a slíbí, že už si kostým skutečně nevezme. To je docela na pytel, protože Dave zůstává sám. Ale ne na dlouho. Jeho příklad totiž probudil i v dalších šílencích touhu po tom navléct na sebe kostým a vzít do rukou ty zbytky spravedlnosti, které ještě nezdechly. Vytváří se první pořádný tým a je složený z nýmandů, kteří jsou ale na druhou stranu ochotní použít svoje baseballky, řetězy anebo psi. Ano, postava, která se skrývá za označením Colonel, česky Poručík, je jednou z nejsvětlejších novinek, což se podepíše i na jejím osudu.
Obr�zek
A o co že vlastně jde dál? Tak ono v konečném důsledku je to vlastně klasická komiksová zápletka. Zhrzený spratek se vrací, aby pomstil svého zabitého otce. Pomstu chce vykonat ve velkém, což se mu také daří. Uvidíte zde scény, které jen tak nikde neuvidíte. Mark Millar se na pár stránkách nedržel zkrátka. A těch pár stránek sakra zapůsobí. Pak jsou zde obligátní krvavé souboje, které jsou v podání Johna Romity Jr. naprosto úchvatné, ale to je prostě tím, že toho chlapa zbožňuji. Každá jeho kresba je pro mě doslova potěšením. A on zvládá klidné momenty stejně dobře jako akční. A jeho brutální panely jsou skutečně brutální.
Obr�zek
Jenže to je tak všechno. Mark Millar pokračuje v zajímavé sérii a v závěru zde má docela dobré poselství. Nechává umírat a mučit postavy, které by v mainstreamu takhle nikdy trpět nemohly. A je to dobré, dobře se to čte, je to nové, ale zase to není taková pecka, jak by se dalo čekat. Mark Millar měl volnou ruku a vyhrál si, ale ono vlastně na těch mnoha stránkách o tolik nejde. A to je škoda. Chtělo by to možná trochu větší příběh, trochu víc akce, trochu víc něčeho. Pak už by se z toho stal skutečně parádní nadprůměr. Takhle je to hodně dobré, ale člověk z toho jako z jedničky odvařený nebude.

Žádné komentáře:

Okomentovat