2013-04-30

#32: Death Note: Zápisník smrti 2 - 95 %


Death Note: Zápisník smrti 2 (合流)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2011, dotisk v roce 2012. Původně vyšlo jako stránky (označení stránky se v příběhu používá namísto kapitol) 8 až 16 v sérii "Death Note" (japonsky デスノート, v japonské transkripci Desu Nōto) souborně v roce 2004 u Shueisha, Inc. Kniha v originále nese název Gōryū (合流), tedy Souhra. České vydání se prodává v plné ceně za 199 Kč.

Scénář: Cugumi Óba
Kresba: Takeši Obata

Když jsem se poprvé začetl do komiksu „Death Note: Zápisník smrti1“, přiznám se, že to pro mě bylo po dlouhé době něco, co mě dostalo. Nemohl jsem se od mangy odtrhnout, naprosto jsem zíral, jak skvělá může být a jak já sám jsem ji podceňoval. Snad na základě některých horších kousků, které se ke mně dostaly a které jsem měl to "štěstí" číst. Už ani já přesně nevím, jakou českou překladovou mangu jsem dříve četl, ale „Death Note: Zápisník smrti 1“ mi ukázal, že manga může být skutečně skvělá.
Když jsem dočítal první díl, říkal jsem si, jestli se nevyvinul směrem, který už mě nezajímá. Bál jsem se, jak to bude pojato dál, ale obával jsem se naprosto zbytečně. To, že bude komiks zdlouhavý, že se budou zbytečně řešit drobnosti, to byla obava skutečně lichá, protože, i když se ve dvou knihách zase tolik děj neposunul, stalo se toho skutečně hodně. L sice neví, kdo je Kira, ale dostává se do jeho velmi těsné blízkosti.
Obr�zek
Velká slova na někoho, kdo Kira ve skutečnosti je.
Light Jagami si věří, hodně si věří a dál zapisuje jména do zápisníku smrti, který na zemi nechal ležet smrtonoš Rjúk, který ho od chvíle, kdy se Light zápisníku dotkl, doprovází. Rjúk je v podstatě komickou postavou celé mangy, alespoň většinou, ale jeho vzezření je v kontrastu s klasickými manga lidmi. Je démonický a vždy do panelu, kde se objeví, vkládá něco navíc. Něco nelidského, ale přesto jistým způsobem patřičného. A ty jeho oči... Pokaždé jsou strašidelné. „Death Note: Zápisník smrti 2“ se více zaměřuje i na druhou hlavní postavu, kterou je detektiv L.
Obr�zek
L je zvláštní zjev a sám si nejsem jistý, kdo to vlastně je. Vypadá velmi mladý a jeho schopnosti jsou skutečně unikátní. Dedukční mistr, podobně jakým je i Light. Tihle dva se spolu ještě nesetkají, ale oba dva o sobě ví a hlavní příběh se tím postupně mění. Light se totiž nemůže pouze soustředit na to, aby se stal bohem nové společnosti, aby tuto společnost vůbec vytvořil, musí se soustředit na to, aby vůbec mohl dál fungovat. L mu jde po stopě tvrdě, neoblomně, ale není to jen on, kdo se dostává vrahovi, který je označován jako Kira, na kobylku. Jsou zde další.
Obr�zek
„Death Note: Zápisník smrti 2“ klame tělem. Tahle manga není krvavá, není to jako anime „Cowboy Bebop“, kde i japonská kresba umí být drsná, nemluvě pak o seriálu „Hellsing“. „Death Note: Zápisník smrti 2“ nenabízí ryze násilné scény, ale to nic nemění na tom, že scény, které se zde odehrávají, jsou skutečně děsivé. Ono je celé zabíjení podáno jako hra, ale když si uvědomíte, jaké jsou důsledky... Přečtěte si druhý díl a těšte se na dějovou linku se snoubenkou Raye Penbera, agenta FBI, který byl na Kiru nasazen. Pak o celé epizodě trochu přemýšlejte a zjistíte, že tohle je skutečně geniální gradace scény a geniální rozvržení celého příběhu.

Na závěr krátké shrnutí toho, o čem jsou jednotlivé stránky, do kterých je každá kniha dělena.
Stránka 8: Žena - Rozdávají se další karty a policie zjišťuje, že ani L jim neříká vše
Stránka 9: Otvory - Light je sledován a konečně se rozhodne s tím něco udělat
Stránka 10: Souhra - Většina policistů dává od případu ruce pryč, zůstanou jen vyvolení
Stránka 11: Jedna - L se představuje v plné parádě
Stránka 12: Vyšší síly - Takhle to dopadá, když má člověk víc štěstí než rozumu
Stránka 13: Odpočítávání - Jedna žena, která znamená rozdíl mezi úspěchem a pádem
Stránka 14: Pokušení - Umírají i nevinní, ale je to pro vyšší dobro
Stránka 15: Telefonát - Vyšetřovatelé se až příliš blíží tomu, kdo je skutečně Kira
Stránka 16: Stojka - Light má kamery v pokoji, ale zjistil to dostatečně brzy

Komiks "Death Note: Zápisník smrti 2" vydalo nakladatelství Crew - můžete zakoupit v eshopu Seqoy.


V Komiksovém deníku již najdete recenzi na díl "Death Note: Zápisník smrti 1".

Žádné komentáře:

Okomentovat