2020-03-03

#2105: Green Blood - Zelená krev 1


Green Blood - Zelená krev 1 (Green Blood 1)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2020. Původně vyšlo jako "Green Blood 1" v roce 2011. České vydání má 204 stran a prodává se v plné ceně za 249 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Masasumi Kakizaki
Kresba: Masasumi Kakizaki

Western v manga podání? Tak to zní na první pohled docela dobře. Navíc i obálka knihy slibuje, že by tohle mohlo být něco, co fanouška westernu zaujme. Když jsem ale knihu dočetl, neměl jsem pocit, že za sebou mám něco, na co budu nadosmrti vzpomínat a knihu budu nutně doporučovat. Ne, měl jsem jen pocit, že za sebou mám celkem dobrý příběh a že by možná bylo fajn se podívat i na další díly, jak se to vyvine. Minimálně proto, že Masasumi Kakizaki má parádní kresbu, hlavně pokud se nesnaží o klasickou manga kresbu, ale trochu propracovanější. Ale i proto, že mu westernové prostředí jde skutečně skvěle kreslit a jeho postavy, ač jsou jednoznačně manga, do něho výtečně pasují. A to je něco, co se rozhodně dá ocenit, stejně jako skutečnost, že si autor podle všeho dělal docela dobré rešerše a chtěl, aby jeho příběh zapadal do historických kulis, ač zase tak zásadní nejsou. Rozhodně je to ale zajímavé oživení, které asi každému, kdo viděl snímek "Gangy New Yorku", připomene právě toho Scorseseho dílo.

Jsme v New Yorku roku 1865. Město vypadá hodně jinak než v současnosti. Jsou zde gangy, které mezi sebou bojují o nadvládu nad jednotlivými částmi města. Jsme ve Five Points. To je místo, kde doposud vládnou Grave Diggers. Obávaný gang, který si platí ještě obávanějšího zabijáka. Všichni mu říkají Smrťák. Je to týpek v rozevlátém plášti s kloboukem a speciální pistolí s ostřím. Když šéf Grave Diggers řekne, že chce mít někoho mrtvého, Smrťák se o to postará. Je to prostě schopný zabiják. Jenže gangy v oblasti možná začnou určité přeskupení, mohl by to vypadat, že tu jsou další, kteří si chtějí vyskakovat na Grave Diggers, a je otázkou, jestli Smrťák bude stačit jako elitní zabiják. Tohle je ale jen trochu nastíněno, je zde tušit určitý vývoj. První díl ale prezentuje především nelítostného zabijáka, který ale rozhodně není tím, kým se zdá. Alespoň ne ve svém obyčejném, civilním životě.

První díl série "Green Blood - Zelená krev" ukazuje dva bratry. Jmenují se Luke, ten je mladší, a Brad, ten je starší. Starají se o sebe, žijí spolu, nikoho jiného nemají. Brad je sice starší, mohl by dávno pracovat, ale je to Luke, kdo maká a snaží se oběma bratrům zajistit dostatek peněz nejen na to, aby měli neustále co k jídlu, ale i na to, aby jednou vypadli z New Yorku, našli si někde svůj malý kus země a konečně si žili svůj sen. Luke vypadá jako ten, komu skutečně jde o to, aby bratři přežili, Brad je tak trochu flákač. Jenže Luke netuší, že právě Brad je Smrťákem, že jeho bratr sleduje vlastní plán, který má podle všeho podobu pomsty. Na postavě Lukea se prezentuje, jak se žilo Irům, ale i dalším lidem v Americe, jak to rozhodně nebyl vysněná země, jak si představovali. Brad je pak zase tím cool hrdinou, kterého chcete ve westernu mít, zabijákem, který ale možná má nějaký kodex, jen netušíte jaký. Ale hned záběr knihy "Green Blood - Zelená krev 1" dává docela dobrý zvrat, který by mohl otevřít ještě akčnější hody.

Kniha "Green Blood - Zelená krev 1" nepředstavuje začátek série, kdy byste měli pocit, že jste otevřeli něco naprosto zásadního, něco naprosto dechberoucího, něco naprosto jedinečného. Ne, na to je příběh celkem jednoduchý a najdete v něm to, co od westernu očekáváte - drsné hochy, krásné ženy, násilí, hajzly a střelbu. Jo, je tam všechno důležité, což je na komiksu skvělé, ale nejlepší je kresba, v níž je to prezentováno. Takový western je prostě fajn, je jiný, ale přitom k sobě kresba a prostředí, respektive žánr skvěle sednou. Jsou zde navíc hned kritické body, od kterých by se mohl odvíjet celkem zajímavý příběh, a tak nezbývá než se těšit na další díly a doufat, že ty zvraty budou ještě lepší, že se k postavám dostaneme trochu blíž a že akce bude pořád drsná. I když pravda, minimálně scéna s lehkou ženou a s tím, jak dopadla, je hodně nepříjemná a budete si říkat, že tohle rozhodně v rámci celého příběhu vybočuje.

Komiks "Green Blood - Zelená krev 1zakoupíte na stránkách obchodu Crew.

Žádné komentáře:

Okomentovat