2019-10-24

#2052: Žoldnéř 2: Tajemná formule


Žoldnéř 2: Tajemná formule (El Mercenario 2: La Fórmula)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2019. Původně v tomto vydání vyšlo jako "The Mercenary - The Definitive Editions 2: The Formula" (2018). České vydání má 64 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč.

Scénář: Vicente Segrelles
Kresba: Vicente Segrelles

Po knize "Žoldnéř 1: Kult svatého ohně" tu máme druhý díl nazvaný "Žoldnéř 2: Tajemná formule", o kterém sám autor Vicente Segrelles v závěru prohlašuje, že tohle je skutečně první díl, kdy se otevírá hlavní děj, jsou už stanoveny hlavní postavy a Vicente už věděl, jak je bude používat. Po první knize chtěl "Žoldnéře" nechat ležet - a moc se mu není co divit. Maloval ho v podstatě rok a půl, dostal zaplaceno stejně, jako by dostal autor, který by použil tuž a barvy, což není zrovna motivující. Jenže nakonec zjistil, že se chce do toho světa vrátit, že toho chce s žoldnéřem vyprávět víc. A my můžeme být rádi, protože nás díky tomu čekají další nádherné malby, které jsou tím hlavním tahákem tohoto komiksu. "Žoldnéř 2: Tajemná formule" to dokazuje naplno, protože krajiny, které zde Vicente kreslí, ale i postavy a tvorové, to všechno je ukázkou úžasné imaginace, stejně jako skvělé výtvarné techniky.

Nutno přiznat, že i když je malba nesmírně silnou stránkou tohoto španělského autora, který vytvořil celkem 13 alb série "Žoldnéř", tak dějově zatím - alespoň v prvních dvou albech - Vicente trochu tápe. I příběh alba "Žoldnéř 2: Tajemná formule" je poměrně jednoduchý a po jeho dočtení si uvědomíte že vlastně skoro o nic moc nešlo, jen se uvedly postavy, které budou i v následujících dílech, tedy kromě žoldnéře. Není to málo, je to nějaký začátek, ale uvědomíte si, že "Žoldnéř 2: Tajemná formule" skutečně oslní malbou, nikoli příběhem. Ten začíná jednoduchou zápletkou s tím, že žoldnéř je najat alchymistou k tomu, aby ho doprovodil do tajemné mrazivé země, kde nikdo nepřežije. Ale alchymista zná cestu, ví kudy letět, aby se dostal tam, kam potřebuje. Už při prvním pohledu na alchymistu je vám ale jasné, že tohle je padouch. V tomhle směru zvolil Vicente jednoduchou cestu a postava je vlastně prototypem padoucha na první pohled.

Že dojde ke zradě je asi celkem jasné, ale je to jen dobře, protože pak se může Vicente vrhnout na akční sekvence, které jsou skutečně výborné. Když se žoldnéř spojí s dalším rytířem a letí na dracích, souboje jsou pak úžasné, skutečně skvěle rozkreslené. Tohle je nejlepší pasáž knihy, která už pak směřuje ke svému vrcholu, který je dán relativně jednoduchou chemickou sloučeninou. Tedy jednoduchou pro nás, protože ji dávno používáme. Pro zápletku je tu použita velmi dobře, i když je čtenáři celkem jasné, jak to asi dopadne. S poslední stránkou může ale přijít zklamání, jak to dopadlo, anebo nadšení z toho, že se bude ještě pokračovat. Asi je na čtenářích samotných, jaký přístup k hlavnímu padouchovi budou mít, já osobně bych byl radši, kdyby tam byla postava trochu jiná, ale tak démonický alchymista také ujde.

Kniha "Žoldnéř 2: Tajemná formule" je další skvělou ukázkou toho, jak komiks může vypadat a je nutné uznat, že Vicente Segrelles na sebe dál kladl vysoké nároky při tvorbě tohoto komiksu a rozhodně nepolevil ve svém úsilí, protože každá stránka je prostě umělecké dílo, na které se chcete dívat, chcete se jím kochat. A je jedno, jestli je tam město, krajina, postava, nahá postava, mechanický stroj anebo nějaký úžasný tvor. Doufám, že jich bude ještě víc než draci. Ale řeka, která se zde objevuje, je v tomhle směru docela naplněním mých tužeb. Jsem zvědavý, jestli Vicente Segrelles v dalších dílech přišel s trochu lepším příběhem, aby tak pozvedl své komiksy do skutečných výšin, nejen těch výtvarných, ale i těch literárních. Na druhou stranu je pravda, že jeho vlastní malba a rozsah sešitů ho v tomhle trochu omezoval. Ale před námi je ještě dost dílů, aby nás přesvědčil o opaku.

Komiks "Žoldnéř 2: Tajemná formule" zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
Žoldnéř 1: Kult svatého ohně

Žádné komentáře:

Okomentovat