2016-04-28

#1154: Crew se vytasila s novinkou - sledujte internetový komiksový videomagazín Komiksář!

Nakladatelství Crew je už několik let hlavním tahounem komiksového trhu. Vydává tituly ze všech možných žánrů, od superhrdinských, přes mangu, Evropu až po dětské a životopisné tituly. A jelikož vydavatelé pocházejí z řad fanů, snaží se komiks i co nejvíc propagovat. Nejenže pořádají každoroční Crwecon, ale momentálně se pustili i do dalšího ambiciózního projektu.

"Nic takového tady ještě nebylo," říká šéfredaktor Jiří Pavlovský. "Alespoň u nás ne. Snažili jsme se na internetu i mimo něj objevit zajímavé osobnosti a dát je dohromady, do podoby úderné komiksové jednotky."

Komiksář je zhruba hodinový pořad složený z pětiminutových až desetiminutových bloků na různá témata, kdy každý blok má na starost jiný populární přispěvatel. Najdete tu svodku toho, co vyšlo v Čechách za minulý měsíc, jsou tu představeny zajímavé zahraniční komiksy, mluví se o figurkách, fantasy komiksech, manze, vydavatelských tajnostech, ikonických tvůrcích, scenáristických bizarnostech, cosplayi a spoustě dalších věcí! Kromě klasického pořadu už vznikly dva speciály. V prvním hosté vybírali ty nejlepší zahraniční komiksy z roku 2015 – a ve druhém se pak za účasti kultovního spisovatele Štěpána Kopřivy odhalují ty nejlepší televizní seriály všech dob (jak je vidět, pořad se neomezuje čistě na komiks, ale zasahuje i ostatní popkulturu).

Vedle Komiksáře vzniká také jeho kratší pravidelná verze, ve které přispěvatelé vybírají vždycky to nejlepší z komiksů minulého měsíce – což může sloužit jako inspirace pro tápající čtenáře.

"Crwi v tomhle nejde ani tak o propagaci nakladatelství," říká vydavatel Petr Litoš. "Dáváme přispěvatelům naprosto volnou ruku. Posláním Komiksáře je propagace komiksu. Čím víc se bude o komiksu mluvit, čím víc bude vidět, tím to bude lepší pro všechny, co se s ním pokoušíme u nás prorazit. A není to žádná legrace. Chceme se nejen postarat o komiksovou osvětu, ale snažíme se dát dohromady a propagovat lidi, kteří dokáží (ideálně zajímavě a zábavně) o komiksu mluvit. Chceme stvořit platformu, na které můžou vyrůst zajímavé komiksové osobnosti."

Momentálně jsou venku dvě čísla Komiksáře a dokončuje se třetí. Crew by chtěla udržet Komiksář jako pravidelný měsíčník – pořad, ze kterého by mohli fanoušci i lidé, kteří o komiksu jen slyšeli, čerpat informace a inspiraci. A proto chce Komiksář táhnout dál a přitom stále vylepšovat, shánět nové lidi, nová témata a vůbec se starat, aby byl tenhle pořad co nejzajímavější.

Sami se můžete přesvědčit a na Komiksář se podívat na stránce www.komiksar.crew.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat