2013-05-02

#36: Thor: Vikingové - 60 %


Garth Ennis je oblíbený autor, ale někdy prostě napíše něco, co se tváří strašně cool, je hodně brutální, ale jinak kde nic, tu nic. Článek je převzat ze stránek Necronomicon (Horor Web), kde jsem doposud zveřejňoval své komiksové recenze. Původně recenze vyšla na adrese: http://www.horor-web.cz/clanky/thor-vikingove.html (recenze je mírně upravena a rozšířena)Thor: Vikingové (Thor: Vikings)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2011. Původně vyšlo jako čísla 1 až 5 uzavřené série "Thor: Vikings" od září 2003 do ledna 2004 v nakladatelství MAX Comics (dospělejší odnož Marvelu). Souborně v originále komiks vyšel jako "Thor: Vikings" v roce 2004 u Marvelu. České vydání se prodává v plné ceně za 349 Kč.

Scénář: Garth Ennis
Kresba: Glenn Fabry

Garth Ennis je jedním z nejzavedenějších autorů komiksu a výrazně se prosadil také u nás. Co si budeme namlouvat, každý pořádný scénárista, který se v České republice prosadil, je ze Spojeného království – Alan Moore, Warren Ellis, Mark Millar, nebo – a snad nejvíce – Neil Gaiman. Asi to má svůj důvod, nad kterým se nechci dnes moc pozastavovat, ale řekl bych, že tkví především v tom, že tady v Evropě máme tradice, které nevychází z komiksu samotného, ale jsou mnohem hlubší. Garth Ennis je oblíbený především proto, že jeho příběhy jsou drsné, jsou plné silných hrdinů, hlášek, ale jsou také vtipné a mají postavy, které jsou někdy prostě dokonale ulítlé – vždycky si vzpomenu na Prdelmana nebo Rusáka.
Obr�zek
Ennis již v minulosti psal série, které mají dlouhou historii, nejznámější je asi jeho podíl na „Punisherovi“, kterého dotáhl k dokonalosti, hlavně ve chvíli, kdy dělal „Punisher MAX“ a vytvořil tak skutečného zabijáka mafiánů, který nemá slitování a nezastaví se před ničím. Posunul Punishera tak daleko, že už nešlo jenom o pomstu, ale prostě o postupné vyvražďování všech gangsterů. A fungovalo to. Tentokrát se ale v minisérii Ennis s Fabrym, svým kamarádem a dlouholetým spolupracovníkem, dostal k Thorovi, jednomu z výstavních hrdinů Marvelu.
Já vím, Ennis a hrdý bůh hromu, to nezní na první pohled příliš věrohodně, ale ono se tohle skutečně dalo dohromady, a tak nějak to funguje. Tak nějak. „Thor: Vikingové“ není komiks, který vám vyrazí dech, ale spíš jen chuťovkou, kterou si jednou užijete, ale pak už se k ní nejspíš nikdy nevrátíte. Proč? Protože Ennis zase jednou předvádí to, co mu jde nejlépe, ale ono to tentokrát není nic tak úžasného. Jednou se přejíte všeho a u Ennise to není zas tak náročné. Rozpoznat ve vzpomínkách po nějaké době rozdíl mezi "Preacherem", "Hitmanem" a "Punisherem" je docela náročné.
Obr�zek
Příběh je drsný, o tom žádná, ale ti, kdo neznají marvelovský svět a jeho superhrdiny, jen těžko budou plesat nad tím, že se na stránkách objeví Doctor Strange – mimochodem, zde je jeden z vtípků, které český překlad trochu zabil – viz poslední dvě strany druhé kapitoly. Objeví se zde i další hrdinové jako Captain America nebo Iron Man, ale jejich přítomnost je skutečně jen symbolická. Zaměřeno je na Thora a na to, že on se musí vyrovnávat s děsivou hrozbou, která dopadla na New York. Tisíc let staří Vikingové bloudící pod vlivem kletby Atlantikem, konečně přistávají u břehů Ameriky a zabíjejí jednoho člověka za druhým. Jsou nezničitelní a Thor sám je proti nim bezmocný. A to už je co říct. Naštěstí přichází na pomoc Dr. Strange, mág, který má nějaké to eso v rukávu.
Obr�zek
Příběh je celkem propracovaný a funguje, ale jak říkám, je to jen chuťovka, která úplně nevytrhne. Kresba je výtečná, té není možné nic vytknout, protože Fabry dokáže nakreslit všechno a nezastaví se před ničím. Kopí v hlavě je geniální, stejně jako hora z lidských hlav, i když pravda, nebýt Ennise, tohle se nenakreslí. Komiks je dostatečně brutální, dostatečně shazuje Thora, ale prostě to tak nějak nakonec všechno vyšumí. Nejsou tu špatné nápady, jsou tu celkem dobré vtipy, ale je to pro mě jen další Ennis, který nijak nevybočuje z průměru. Autor se komiksem rozhodně neshazuje, ale aby jím čtenáře dostal, to si nemyslím. Odpůrci klasických komiksových hrdinů zaplesají, ti ostatní se na chvíli pobaví. A za pár dní si možná ani nevzpomenou, o čem ten komiks vlastně byl.

Komiks "Thor: Vikingové" si můžete zakoupit na stránkách knihkupectví Seqoy.

Žádné komentáře:

Okomentovat